2018 Aurora Awards Nominees

The 2018 Aurora Awards nominees have been announced.

The Aurora Awards are nominated by members of the Canadian Science Fiction and Fantasy Association. Eligible were “works done in 2017 by Canadians.” The top five nominated works were selected. Additional works were included where there was a tie for fifth place.

The awards ceremony will be held at VCON 42, October 5-7, 2018, in Richmond, BC (www.vcon.ca).

Best Novel

  • All Those Explosions Were Someone Else’s Fault by James Alan Gardner, Tor Books
  • Jade City by Fonda Lee, Orbit
  • Light of a Distant Sun by Brent Nichols, Bundoran Press
  • The Rebel (Book 3 of the San Angeles Series) by Gerald Brandt, DAW Books
  • RecipeArium by Costi Gurgu, White Cat Publications
  • To Guard Against the Dark by Julie E. Czerneda, DAW Books

Best Young Adult Novel

  • Exo by Fonda Lee, Scholastic Press
  • Houses of the Old Blood by Elizabeth Whitton, Kettlescon Press
  • Maddie Hatter and the Gilded Gauge by Jayne Barnard, Tyche Books
  • Scion of the Fox by S.M. Beiko, ECW Press
  • The West Woods by Suzy Vadori, Evil Alter Ego Press

Best Short Fiction

  • A Human Stain by Kelly Robson, Tor.com
  • The Calling by Elizabeth Grotkowski, Enigma Front: The Monster Within, Analemma Books
  • Gone Flying by Liz Westbrook-Trenholm, The Sum of Us: Tales of the Bonded and Bound, Laksa Media
  • Old Souls by Fonda Lee, Where the Stars Rise: Asian Science Fiction and Fantasy, Laksa Media
  • Rose’s Arm by Calvin D. Jim, Where the Stars Rise: Asian Science Fiction and Fantasy, Laksa Media

Best Graphic Novel

  • SIGNAL Saga #0: PanGaea and the Key of Mirrari by Dominic Bercier, Mirror Comics Studios
  • Rock Paper Cynic by Peter Chiykowski, Webcomic
  • Honey Dill by Ryan Harby, Webcomic
  • Crash and Burn by Kate Larking and Finn Lucullan, Astres Press
  • It Never Rains by Kari Maaren, Webcomic
  • Riftworld Legends, #1-4 by Jonathan Williams, Daniel Wong, and Paris Alleyne, Joe Books

Best Poem/Song

  • After Midnight by David Clink, Tesseracts 20 (Compostela), EDGE
  • The Canadian Small-Town Denizen and the Distant-Planet Space Traveller by J.J. Steinfeld, 49th Parallels, Bundoran Press
  • Card by Catherine Girczyc, Tesseracts 20 (Compostela), EDGE
  • Cruising Glaciers by Rhea Rose, 49th Parallels, Bundoran Press
  • Heaven Is The Hell Of No Choices by Matt Moore, Polar Borealis #4
  • Meat Puppets by Lynne Sargent, Polar Borealis #4
  • Shadows in the Mist by Lee F. Patrick, Polar Borealis #4

Best Related Work

  • 49th Parallels edited by Hayden Trenholm, Bundoran Press
  • Compostela (Tesseracts 20) edited by Spider Robinson and James Alan Gardner, EDGE
  • Enigma Front: The Monster Within edited by Renée Bennett, Analemma Books
  • On Spec Magazine, The Copper Pig Writers Society
  • The Sum of Us: Tales of the Bonded and Bound edited by Susan Forest and Lucas K. Law, Laksa Media
  • Where the Stars Rise: Asian Science Fiction and Fantasy edited by Lucas K. Law and Derwin Mak, Laksa Media

Best Visual Presentation

  • Blade Runner 2049 directed by Denis Villeneuve, Alcon Entertainment
  • Dark Matter, Season 3, Joseph Mallozzi and Paul Mullie, Prodigy Pictures
  • Killjoys, Season 3, Michelle Lovretta, Temple Street Productions
  • Orphan Black, Season 5, John Fawcett and Graeme Manson, Temple Street Productions
  • Travelers, Season 2, Brad Wright, Carrie Mudd, John G. Lenic, and Eric McCormack, Peacock Alley Entertainment
  • Wynonna Earp, Season 2, Emily Andras, Seven24 Films Calgary

Best Artist

  • Samantha M. Beiko, covers for Laksa Media
  • Ann Crowe, cover art for Avians
  • Lynne Taylor Fahnestalk, A Rivet of Robots: Body of Work
  • Dan O’Driscoll, covers for Bundoran Press
  • Fiona Staples, art for Saga comic series

Best Fan Writing and Publications

  • Reflections on Community and Gender in Canadian SFF, Krista D. Ball
  • Travelling TARDIS, Jennifer Desmarais, JenEric Designs
  • Science literacy for Science Fiction Readers and Writers, Ron S. Friedman, Quora
  • Speculating Canada edited by Derek Newman-Stille
  • WARP edited by Cathy Palmer-Lister, Montreal Science Fiction and Fantasy Association (MonSFFA)

Best Fan Organizational

  • Derek Künsken and Marie Bilodeau, executive, Can*Con, Ottawa
  • Matt Moore, Marie Bilodeau, Nicole Lavigne and Brandon Crilly, co-chairs, Chiaroscuro Reading Series: Ottawa
  • Randy McCharles, chair When Words Collide, Calgary
  • Hope Nicholson, chair Prairie Comics Festival, Winnipeg
  • Sandra Wickham, chair Creative Ink Festival, Burnaby, BC

Best Fan Related Work

  • S.M. Beiko and Clare C. Marshall, Business BFFs (Podcast)
  • Kari Maaren, Monthly Musical Performances at ChiSeries Toronto
  • Kraken Not Stirred, Robots vs. Monsters (musical album)
  • Joshua Pantalleresco, Just Joshing (Podcast)
  • Steve Swanson, Poster for When Words Collide

One thought on “2018 Aurora Awards Nominees

  1. Pingback: Finalistas premios Aurora – Fantástica – Ficción

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.