2019 Grand Prix de l’Imaginaire First Round Nominations

The nominations for the 2019 Grand Prix de l’Imaginaire have been announced. This is in effect a longlist, and in a few weeks the jurors will issue their shorter second round of nominees. The awards will be presented on June 9 at the Étonnants Voyageurs festival in Saint-Malo, France.

The jurors for the award are Joëlle Wintrebert (president), Jean-Luc Rivera (vice-president), Bruno Para (assistant secretary), Jean-Claude Dunyach (treasurer), Sylvie Allouche, François Angelier, Audrey Burki, Olivier Legendre, Sylvie Le Jemtel, Jean-Claude Vantroyen. The Secretary (not a member of the jury) is Pascal Patoz.

Roman francophone / Novel in French

  • BonheurTM de Jean BARET (Le Bélial’)
  • Dernières fleurs avant la fin du monde de Nicolas CARTELET (Mü Éditions)
  • Le Cycle de Syffe, tomes 1 & 2 de Patrick K. DEWDNEY (Au diable vauvert)
  • Chroniques de l’étrange, tomes 1 à 3 de Romain D’HUISSIER (Critic)
  • Entends la nuit de Catherine DUFOUR (L’Atalante)
  • Frankenstein 1918 de Johan HELIOT (L’Atalante)
  • Susto de luvan (La Volte)
  • Rouille de Floriane SOULAS (Scrineo)
  • Les Pierres et les Roses, tomes 1 à 3 d’Elisabeth VONARBURG (Alire)

Roman étranger / Foreign Novel

  • American Elsewhere de Robert Jackson BENNETT (Albin Michel)
  • Mémoires, par Lady Trent, tomes 1 à 5 de Marie BRENNAN (L’Atalante) [The Memoirs of Lady Trent, volumes 1-5]
  • Normal de Warren ELLIS (Au diable vauvert)
  • Le Chant du coucou de Frances HARDINGE (L’Atalante) [Cuckoo Song]
  • Luna, tomes 1 & 2 de Ian McDONALD (Denoël) [Luna: New Moon and Luna: Wolf Moon]
  • Anatèm, tomes 1 & 2 de Neal STEPHENSON (Albin Michel) [Anathem]
  • Les Chroniques de St Mary, tomes 1 & 2 de Jodi TAYLOR (Hervé Chopin) [The Chronicles of St. Mary’s, volumes 1 and 2]
  • Dans la toile du temps d’Adrian TCHAIKOVSKY (Denoël) [Children of Time] (Interestingly, the literal translation of the French title is In the Web of Time; this is a book about spider people)
  • Amatka de Karin TIDBECK (La Volte)
  • Underground Airlines de Ben H. WINTERS (ActuSF)

Nouvelle francophone / Short Fiction in French

  • H+ de Pierre BORDAGE (in Dimension Technosciences @ venir, Rivière Blanche)
  • Ex silentio d’Olivier CARUSO (in Bifrost n°91)
  • Le Don du Roi de la Colline de Nelly CHADOUR (in Galaxies n°55)
  • La Déferlante des Mères de Luc DAGENAIS (in Solaris n°207)
  • En finir d’Isabelle DAUPHIN (in Bifrost n°89)
  • Le Peuple de l’eau d’Anne-Sophie KINDRAICH (in Galaxies n°53 / Mercury)
  • Issa Elohim de Laurent KLOETZER (Le Bélial’)
  • Le Patient aveugle de Cécile LADJALI (in L’Autre siècle, Fayard)
  • La Mort de John Smith de Michel PAGEL (in Bifrost n°91)

Nouvelle étrangère / Foreign Short Fiction

  • Les Vieux au feu de Margaret ATWOOD (in Neuf contes, Robert Laffont) [“Torching the Dusties”, from the collection Nine Tales]
  • La vérité est une caverne dans les Montagnes noires de Neil GAIMAN (in Signal d’alerte, Au diable vauvert) [“The Truth Is a Cave in the Black Mountains”, from the collection Trigger Warning: Short Fictions and Disturbances]
  • Voyage avec l’extraterrestre de Carolyn Ives GILMAN (in Bifrost n°91) [“Touring With the Alien”]
  • L’Insondable profondeur de la solitude (recueil) de JingFang HAO (Fleuve Éditions) [a French collection with no English counterpart]
  • OrgHôtes de Tendai HUCHU (in Galaxies n°55) [“HostBods”]
  • L’Obélisque martien de Linda NAGATA (in Bifrost n°89) [“The Martian Obelisk”]
  • Retour à la maison de Mike RESNICK (in Galaxies n°54) [“Homecoming”]
  • Instantané de Brandon SANDERSON (in Sixième du crépuscule, Livre de Poche) [“Snapshot”, from the collection Sixth of the Dust]
  • Les Attracteurs de Rose Street de Lucius SHEPARD (Le Bélial’) [“Rose Street Attractors”]
  • La Machine à voyager dans le temps de Robert F. YOUNG (in Galaxies n°53 / Mercury) [“The Time Machine”]

Roman jeunesse francophone / Novels for youth in French

  • Déconnexion de Maiwenn ALIX (Milan)
  • Gingo de Sarah COHEN-SCALI (Gulf Stream)
  • Rhizome de Nadia COSTE (Seuil Jeunesse)
  • Les Plieurs de temps, tomes 1 à 4 de Manon FARGETTON (Rageot)
  • Power Club, tomes 1 à 3 d’Alain GAGNOL (Syros)
  • La Mémoire des couleurs de Stéphane MICHAKA (Pocket Jeunesse)
  • La Légende des 4, tomes 1 & 2 de Cassandra O’DONNELL (Flammarion Jeunesse)
  • Les Mystères de Larispem, tomes 1 à 3 de Lucie PIERRAT-PAJOT (Gallimard Jeunesse)
  • Roslend, tomes 1 à 3 de Nathalie SOMERS (Didier Jeunesse)
  • Elia, la passeuse d’âmes, tomes 1 & 2 de Marie VAREILLE (Pocket Jeunesse)

Roman jeunesse étranger / Foreign novels for youth

  • Diego et les rangers du Vastlantique d’Armand BALTAZAR (Bayard) [Diego and the Rangers of the Vastlantic]
  • Stella et les mondes gelés d’Alex BELL (Gallimard Jeunesse) [The Polar Bear Explorers’ Club]
  • Marqués d’Alice BROADWAY (Pocket Jeunesse) [Ink]
  • L’Anti-magicien, tomes 1 & 2 de Sebastien DE CASTELL (Gallimard Jeunesse) [Spellslinger and Shadowblack]
  • Génésis, tomes 1 & 2 de Claudia GRAY (Castelmore) [Constellation series: Defy the Stars and Defy the Worlds]
  • L’Ars Arcana de Lisa MAXWELL (Casterman) [The Last Magician]
  • Shades of Magic, tomes 1 à 3 de V.E. SCHWAB (Lumen) [A Darker Shade of Magic, A Gathering of Shadows, A Conjuring of Light]
  • La Faucheuse, tomes 1 et 2 de Neal SHUSTERMAN (Robert Laffont) [Scythe and Thunderhead]
  • Le Faiseur de rêves de Laini TAYLOR (Lumen) [Strange the Dreamer]

Prix Jacques Chambon de la traduction / Jacques Chambon Translation Prize

  • Michelle CHARRIER pour Les Livres de la Terre fracturée, tomes 1 à 3 de N.K. JEMISIN (Nouveaux Millénaires) [The Broken Earth Trilogy]
  • Jacques COLLIN pour Anatèm, tomes 1 & 2 de Neal STEPHENSON (Albin Michel) [Anathem]
  • Laetitia DEVAUX pour L’Anti-magicien, tomes 1 & 2 de Sebastien DE CASTELL (Gallimard) [Spellslinger and Shadowblack]
  • Mélanie FAZI pour Sixième du crépuscule de Brandon SANDERSON (Livre de Poche) [the collection Sixth of the Dust]
  • Francis GUÉVREMONT pour Invasion de Luke RHINEHART (Aux Forges de Vulcain) [Invasion]
  • Éric HOLSTEIN pour Underground Airlines de Ben H. WINTERS (ActuSF)
  • luvan pour Amatka de Karin TIDBECK (La Volte)
  • Patrick MARCEL pour Le Serpent Ouroboros, tomes 1 & 2 d’E.R. EDDISON (Callidor) [The Worm Ouroboros]

Prix Wojtek Siudmak du graphisme / Wojtek Siudmak Graphic Design prize

  • Armand BALTAZAR pour Diego et les rangers du Vastlantique d’Armand BALTAZAR (Bayard) [Diego and the Rangers of the Vastlantic]
  • Adrian BORDA pour Musiques d’Outre-mondes, dirigée par Eric Lysøe (Arkuiris)
  • Nicolas FRUCTUS pour La Quête onirique de Vellitt Boe de Kij JOHNSON (Le Bélial’) [The Dream-Quest of Vellitt Boe]
  • Philippe GADY pour Le Défi d’Edmond HAMILTON (Le Bélial’) [Captain Future’s Challenge]
  • Jamie GREGORY pour Marqués d’Alice BROADWAY (Pocket) [Ink]
  • Miles HYMAN pour Kaboul de Michael MOORCOCK (Denoël) [published only in French thus far]
  • Emily C. MARTIN pour Le Serpent Ouroboros, tomes 1 & 2 d’E.R. EDDISON (Callidor) [The Worm Ouroboros]
  • Donatien MARY pour Les Mystères de Larispem, tomes 1 à 3 de Lucie PIERRAT-PAJOT (Gallimard)
  • Dogan OZTEL pour L’Infernale Comédie de Mike RESNICK (ActuSF) [The Galactic Comedy]
  • Jeam TAG pour Rétrofictions de Guy COSTES & Joseph ALTAIRAC (Encrage)
  • Elena VIEILLARD pour Invasion de Luke RHINEHART (Aux Forges de Vulcain) [Invasion]

Essai / Essay

  • Anticipation n°1 : Transhumanisme (Revue, Books on Demand)
  • Eidôlon 123 / C’était demain : anticiper la science-fiction en France et au Québec (1880-1950) (Revue, Presses Universitaires de Bordeaux)
  • Dictionnaire de la fantasy dirigé par Anne BESSON (Vendémiaire)
  • Comment parler à un alien ? Langage et linguistique en science-fiction de Frédéric LANDRAGIN (Le Bélial’)
  • Libère-toi cyborg ! le pouvoir transformateur de la science-fiction féministe de ïan LARUE (Cambourakis)
  • La Science fait son cinéma de Roland LEHOUCQ & Jean-Sébastien STEYER (Le Bélial’)
  • Hors des décombres du monde de Yannick RUMPALA (Champ Vallon)
  • Vampires, fantômes et apparitions. Nouveaux essais de pneumatologie littéraire de Daniel SANGSUE (Hermann)

Prix special

  • Guy COSTES & Joseph ALTAIRAC for their career as scholars and collectors over 40 years, exhibited in their monumental work Rétrofictions. Encyclopédie de la Conjecture Romanesque Rationnelle Francophone (Encrage)

One thought on “2019 Grand Prix de l’Imaginaire First Round Nominations

  1. I’m delighted to see some of my favorite authors, including Carolyn Ives Gilman, Linda Nagata, Marie Brennan, and Robert Jackson Bennett, get recognition!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.