2019 Saturn Awards Nominations

The Academy of Science Fiction, Fantasy and Horror Films has announced the 2019 nominees for the Saturn Awards. (The full list follows the jump.)

The awards will be presented on September 13, 2019  at the historic Avalon Theater in Hollywood, California.

The Academy of Science Fiction, Fantasy and Horror Films is a non-profit corporation founded in 1972 by Dr. Donald A. Reed.  The organization is dedicated to honoring film and television genre entertainment.

The Nominations for the 45th Annual Saturn Awards:

Best Comic-to-Motion-Picture Release 

  • Aquaman
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Infinity War 
  • Captain Marvel
  • Shazam!
  • Spider-Man: Far From Home
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse 

Best Science Fiction Film Release

  • Alita: Battle Angel 
  • Bumblebee 
  • Jurassic Park: Fallen Kingdom 
  • Ready Player One 
  • Solo: A Star Wars Story 
  • Sorry to Bother You 
  • Upgrade

Best Fantasy Film Release 

  • Aladdin 
  • Dumbo 
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald 
  • Godzilla, King of the Monsters 
  • Mary Poppins Returns 
  • Toy Story 4 
  • Yesterday

Best Horror Film Release 

  • The Dead Don’t Die 
  • Halloween 
  • Hereditary 
  • Overlord 
  • Pet Sematary 
  • A Quiet Place 
  • Us

Best Action/Adventure Film Release 

  • Cold Pursuit 
  • Escape Room 
  • Glass 
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum 
  • Mission: Impossible – Fallout 
  • Skyscraper

Best Thriller Film Release 

  • Bad Samaritan 
  • Bad Times at The El Royale 
  • Destroyer 
  • Dragged Across Concrete 
  • Greta 
  • Ma 
  • Searching

Best Animated Film Release 

  • The Grinch 
  • How to Train Your Dragon 3: The Hidden World 
  • The Incredibles 2 
  • Ralph Breaks the Internet 
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse 
  • Toy Story 4

Best Independent Film Release 

  • American Animals 
  • Anna and the Apocalypse 
  • The Man Who Killed Hitler and then The Bigfoot 
  • Mandy 
  • Ophelia
  • Summer of 84 
  • Tomorrow Man

Best International Film Release 

  • Aniara 
  • Border 
  • Burning 
  • Ghost Stories 
  • The Guilty 
  • Shadow

Best Actor in a Film 

  • Jeff Bridges, Bad Times at The El Royale
  • Nicolas Cage, Mandy
  • Tom Cruise, Mission: Impossible – Fallout
  • Chris Evans, Avengers: Endgame
  • Robert Downey Jr., Avengers: Endgame
  • Mel Gibson, Dragged Across Concrete 
  • Keanu Reeves, John Wick: Chapter 3 – Parabellum 

Best Actress in a Film 

  • Emily Blunt, Mary Poppins Returns 
  • Toni Collette, Hereditary
  • Jamie Lee Curtis, Halloween
  • Nicole Kidman, Destroyer 
  • Brie Larson, Captain Marvel 
  • Lupita Nyong’o, Us
  • Octavia Spencer, Ma

Best Supporting Actor in a Film 

  • Josh Brolin, Avengers: Infinity War 
  • John Lithgow, Pet Sematary 
  • Lin-Manuel Miranda, Mary Poppins Returns 
  • Lewis Pullman, Bad Times at The El Royale
  • Jeremy Renner, Avengers: Endgame Marvel
  • Will Smith, Aladdin
  • Steven Yeun, Burning

Best Supporting Actress in a Film 

  • Cynthia Erivo, Bad Times at The El Royale 
  • Karen Gillan, Avengers: Endgame 
  • Amber Heard, Aquaman
  • Scarlett Johansson, Avengers: Endgame 
  • Naomi Scott, Aladdin
  • Hailee Steinfeld, Bumblebee
  • Zendaya, Spider-Man: Far From Home 

Best Performance by a Younger Actor

  • Evan Alex, Us
  • Asher Angel, Shazam!
  • Millie Bobby Brown, Godzilla: King of the Monsters 
  • Jack Dylan Grazer, Shazam!
  • Tom Holland, Spider-Man: Far From Home 
  • Shahadi Wright Joseph, Us
  • Millicent Simmonds, A Quiet Place

Best Film Director

  • Anna Boden, Ryan Fleck — Captain Marvel
  • Karyn Kusama — Destroyer
  • Jordan Peele — Us
  • Guy Ritchie — Aladdin
  • Anthony Russo, Joe Russo — Avengers: Endgame  
  • Steven Spielberg — Ready Player One
  • James Wan — Aquaman  
  • Zhang Yimou — Shadow

Best Film Production Design 

  • Bill Brzeski — Aquaman
  • Ruth De Jong — Us
  • Rick Heinrichs — Dumbo
  • Gemma Jackson — Aladdin
  • Horace Ma Gwong-Wing — Shadow
  • John Myhre — Mary Poppins Returns
  • Charles Wood — Avengers: Endgame  

Best Film Music

  • Danny Elfman — Dumbo
  • Bear McCreary — Godzilla, King of the Monsters
  • Alan Menken — Aladdin
  • Marc Shaiman — Mary Poppins Returns
  • Alan Silvestri — Avengers: Endgame  
  • Alan Silvestri — Ready Player One

Best Film Costume 

  • Kym Barrett — Aquaman
  • Leah Butler — Shazam!   
  • Judianna Makovsky — Avengers: Endgame
  • Chen Minzheng — Shadow
  • Sandy Powell — Mary Poppins Returns
  • Michael Wilkinson — Aladdin

Best Film Special/Visual Effects 

  • A Quiet Place
  • Aladdin
  • Avengers: Endgame  
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Mission: Impossible – Fallout 
  • Ready Player One     
  • Spider-Man: Far From Home

Best Superhero TV Series 

  • Arrow
  • Black Lightning     
  • Marvel’s Cloak and Dagger   
  • DC’s Legends of Tomorrow   
  • The Flash
  • Gotham
  • Supergirl

Best Science Fiction TV Series 

  • The 100 (The CW)
  • Counterpart (Starz)
  • Doctor Who (BBC America)
  • Krypton (SyFy)
  • Manifest (NBC)
  • The Orville (Fox)
  • Roswell, New Mexico (The CW)
  • Westworld  (HBO)

Best Fantasy Television Series 

  • American Gods  (Starz)
  • Charmed  (The CW)
  • Game of Thrones  (HBO)
  • The Good Place (NBC)
  • The Good Witch (Hallmark Channel)
  • The Magicians  (SyFy)
  • Outlander  (Starz)
  • The Outpost (The CW)

Best Horror Television Series 

  • NOS4A2 {AMC)
  • American Horror Story: Apocalypse (FX)
  • A Discovery of Witches {AMC)
  • Fear the Walking Dead {AMC)
  • Preacher {AMC)
  • Supernatural (The CW)
  • The Walking Dead  {AMC)
  • What We Do in the Shadows (FX)

Best Action/Thriller Television Series

  • Better Call Saul {AMC)
  • Killing Eve  (BBC America)
  • The Last Ship  (TNT)
  • Mr. Mercedes (Audience TV Network)
  • The Purge  (USA Network)
  • Riverdale (The CW)
  • The Sinner  (USA Network)

Best Animated Television Series 

  • Archer (FX)
  • Duck Tales (Disney Channel)
  • Family Guy  (Fox)
  • The Simpsons (Fox)
  • Star Wars Resistance  (Disney Channel)

Best Actor on a Television Series 

  • Grant Gustin  — The Flash (The CW)
  • Kit Harington — Game of Thrones (HBO)
  • Sam Heughan — Outlander (Starz)
  • Andrew Lincoln — The Walking Dead  {AMC)
  • Seth MacFarlane — The Orville  (Fox)
  • Bill Pullman — The Sinner (USA Network)
  • Jeffrey Wright — Westworld  (HBO)

Best Actress in a Television Series 

  • Caitriona Balfe — Outlander   (Starz)
  • Melissa Benoist — Supergirl     (The CW)
  • Emilia Clarke — Game of Thrones     (HBO)
  • Sandra Oh — Killing Eve  (BBC America)
  • Adrianne Palicki — The Orville (Fox)
  • Candice Patton — The Flash   (The CW)
  • Jodie Whittaker – Doctor Who (BBC America)

Best Supporting Actor on a Television Series 

  • Jonathan Banks — Better Call Saul  {AMC)
  • Nikolaj Coster-Waldau  — Game of Thrones (HBO)
  • Peter Dinklage — Game of Thrones (HBO)
  • David Harewood — Supergirl (The CW)
  • Ed Harris — Westworld  (HBO)
  • Lennie James — Fear the Walking Dead  {AMC)
  • Khary Payton — The Walking Dead  {AMC)

Best Supporting Actress on a Television Series 

  • Gwendoline Christie —  Game of Thrones (HBO)
  • Danai Gurira — The Walking Dead {AMC)
  • Lena Headey — Game of Thrones  (HBO)
  • Melissa McBride — The Walking Dead {AMC)
  • Rhea Seehorn — Better Call Saul  {AMC)
  • Sophie Skelton — Outlander  (Starz)
  • Sophie Turner  —  Game of Thrones  (HBO)

Best Performance by a Younger Actor on a Television Series 

  • KJ Apa  — Riverdale    (The CW)
  • Tosin Cole  — Doctor Who (BBC America)
  • Cameron Cuffe — Krypton (SyFy)
  • Benjamin Wadsworth — Deadly Class  (SyFy)
  • David Mazouz  —  Gotham (Fox)
  • Cole Sprouse  — Riverdale  (The CW)
  • Maisie Williams — Game of Thrones (HBO)

Best Guest-Starring Performance on a Television Series 

  • Rainer Bock — Better Call Saul  {AMC)
  • Jon Cryer — Supergirl   (The CW)
  • Sydney Lemmon — Fear the Walking Dead  {AMC)
  • Jeffrey Dean Morgan — The Walking Dead  {AMC)
  • Tonya Pinkins — Fear the Walking Dead  {AMC)
  • Ed Speleers — Outlander   (Starz)

 Best Streaming Superhero Television Series 

  • DC’s Doom Patrol   (DC Universe)
  • DC’s Swamp Thing (DC Universe)
  • Marvel’s Daredevil  (Netflix)
  • Marvel’s Jessica Jones  (Netflix)
  • Marvel’s The Punisher (Netflix)
  • Marvel’s Runaways (Hulu)
  • The Umbrella Academy  (Netflix)

Best Streaming Fantasy, Sci-Fi, or Action/Thriller Television Series 

  • Black Mirror (Netflix)
  • The Expanse    (Amazon)
  • Lost in Space    (Netflix)
  • Good Omens    (Amazon)
  • Russian Doll(Netflix)
  • Star Trek: Discovery (CBS All Access)
  • Tom Clancy’s Jack Ryan(Amazon)

Best Streaming Horror and Thriller Series 

  • Castle Rock (Hulu)
  • Chilling Adventures of Sabrina (Netflix)
  • The Handmaid’s Tale (Hulu)
  • Stranger Things (Netflix)
  • The Haunting of Hill House   (Netflix)
  • The Twilight Zone (CBS All Access)
  • You (Netflix / Lifetime)

Best Actor in Streaming Presentation 

  • Penn Badgley  — You (Netflix / Lifetime)
  • Jon Bernthal — Marvel’s The Punisher   (Netflix)
  • Charlie Cox — Marvel’s Daredevil   (Netflix)
  • John Krasinski —  Tom Clancy’s Jack Ryan(Amazon)
  • Zac Efron  —  Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile (Netflix)
  • David Tennant —  Good Omens   (Amazon)
  • Henry Thomas —  The Haunting of Hill House   (Netflix)

Best Actress in a Streaming Presentation 

  • Carla Gugino — The Haunting of Hill House   (Netflix)
  • Sonequa Martin-Green  — Star Trek: Discovery     (CBS All Access)
  • Elizabeth Lail — You (Netflix / Lifetime)
  • Natasha Lyonne — Russian Doll (Netflix)
  • Molly Parker — Lost in Space     (Netflix)
  • Krysten Ritter  — Marvel’s Jessica Jones (Netflix)
  • Kiernan Shipka – Chilling Adventures of Sabrina    (Netflix)

BEST SUPPORTING ACTOR IN STREAMING PRESENTATION

  • Wilson Cruz — Star Trek: Discovery (CBS All Access)
  • Michiel Huisman —The Haunting of Hill House   (Netflix)
  • Timothy Hutton — The Haunting of Hill House   (Netflix)
  • Doug Jones — Star Trek: Discovery  (CBS All Access)
  • Ethan Peck – Star Trek: Discovery  (CBS All Access)
  • Maxwell Jenkins —Lost in Space  (Netflix)
  • Michael Sheen — Good Omens  (Amazon)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN STREAMING SERIES

  • Maya Hawke — Stranger Things (Netflix)
  • Ellen Page — The Umbrella Academy (Netflix)
  • Parker Posey — Lost in Space (Netflix)
  • Victoria Pedretti — The Haunting of Hill House (Netflix)
  • Taylor Russell — Lost in Space  (Netflix)
  • Sissy Spacek — Castle Rock (Hulu)
  • Deborah Ann Woll — Marvel’s Daredevil (Netflix)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.