2020 Chesley Nominations

Today during the Virtual Columbus NASFiC, the Association of Science Fiction & Fantasy Artists (ASFA) unveiled the finalists for the 2020 Chesley Awards.

The Chesley is named for astronomical artist Chesley Bonestell. The winners will be voted by ASFA members.

2020 Chesley Nominations List

Best Cover: Hardback Book

  • Tommy Arnold — Gideon the Ninth by Tamsyn Muir (Tor / September 2019)
  • Tran Nguyen — The Storm Crow by Kalyn Josephson (Source Books Fire / July 2019)
  • Karla Ortiz – Rage of Dragons by Evan Winter (Orbit / July 2019)
  • Feifei Ruan — The Descendant of the Crane by Joan He (Albert Whitman / April 2019)
  • Michael Whelan — Empire of Grass by Tad Williams (DAW Books / May 2019)
  • Eric Wilkerson — Tristan Strong Punches a Hole in the Sky by Kwame Mbalia (Rick Riordan Presents / October 2019)

Best Cover: Paperback or Ebook

  • David Curtis — Silver in the Wood by Emily Tesh (Tor/Forge Tor.com / June 2019)
  • Jamie Jones — The Warrior Moon by K Arsenault Rivera (Tor / September 2019)
  • Amanda Makepeace — The Long List Anthology Volume 5 by David Steffen (Diabolical Books / December 2019)
  • David Palumbo — Wildcards IX: The Jokertown Shuffle edited by George R.R. Martin (Tor / April 2019)
  • Dan Dos Santos — The Cunning Man by D.J. Butler and Aaron Michael Ritchey (Baen / November 2019)
  • Jeremy Wilson — Seven Blades in Black by Sam Sykes (Orbit / April 2019)

Best Magazine Illustration

  • Yoshitaka Amano — Blood Borne #12 / June 2019
  • Evan Cagle — Buffy the Vampire Slayer: The Chosen Ones #1 / August 2019
  • Matt Dixon — Clarkesworld #152 / May 2019
  • Tiffany England — Into the Wild Blue Yonder, Cricket Magazine / October 2019
  • Tithi Luadthong — Lightspeed #109 / June 2019
  • Reiko Murakami — Lightspeed #104 / January 2019

Best Interior Illustration

  • Francois Baranger — The Call of Cthulhu Design (Studio Press / November 2019)
  • Audrey Benjaminsen — Time Variance of Snow by E. Lily Yu (Tor.com / December 2019)
  • Amanda Makepeace — “Fanfare for Rose” (Amazing Stories, Spring 2019, Vol 76)
  • John Picacio — Ninth House by Leigh Bardugo (Flatiron Books/Macmillan / September 2019)
  • Armando Veve —  Knowledgeable Creatures (Tor.com / March 2019)
  • Allen Williams — Pan’s Labyrinth by Guillermo del Toro and Cornelia Funke (Katherine Tegen Books / July 2019)

Best Gaming Related Illustration

  • Wylie Beckert — Rosethorn Acolyte: Throne of Eldraine Magic Card (WotC / October 2019)
  • Iris Compiet — Brazen Borrower: Throne of Eldraine Magic Card (WotC / October 2019)
  • Melissa Gay — Summer Dandelion: Olde Fae Card Game (Changeling Artist Collective / June 2019)
  • Winona Nelson — Lonesome Unicorn: Throne of Eldraine Magic Card (WotC / October 2019)
  • Omar Rayyan — Flaxen Intruder: Throne of Eldraine Magic Card (WotC / October 2019)
  • Charles Urbach – King By His Own Hand Official VIG (Very Important Gamer) Attendee Badge and Art Print for GameHole Con Gaming Convention (October 2019)

Best Product Illustration

  • Oliver Barrett — Full Metal Jacket (Mondo Poster / June 2019)
  • Tehani Farr — The Sky Mage and The God Eye Poster art (Pawahtun Festival / January 2019)
  • Emily Hare — Dragons 2020 Calendar (Kickstarter / November 2019)
  • Kez Laczin — Cover art for the song Stronger by TheFatRat (Monstercat / June 2019)
  • John Picacio — La Cantarita (Loteria Grande Card published by Lone Boy / December 2019)
  • Rachel Quinlan — Olde Fae tuck box, Rachel Quinlan (Changeling Artist Collective)

Best Color Work – Unpublished

  • Bruce Brenneise — If Stones Could Cry (Digital)
  • Martina Fa?ková — Spellbinding Terror (Digital)
  • Te Hu — Who am I? -La Marcarena (Digital)
  • Debbie Hughes — The Raven, The Wolf and the Maiden (Oil on panel)
  • Elizabeth Leggett — The Devil / The City (Digital)
  • David Seidman — The Divine Migration (Digital)
  • Lauren Raye — Snow Anima Sola I (Digital)

Best Monochrome Work- Unpublished

  • Ken Cunnningham — Both Their Coats Were Heavy (Graphite powder on dura-lar)
  • Jeff Echevarria — Doctor, My Eyes (Charcoal, graphite and gouache)
  • Tehani Farr — Gyhan akaii dannan Deli Iatt ”She who sits at the end of the world upon a mountain of bones dreaming” (Mixed Media, watercolor, graphite pencil)
  • Melissa Sue — Stanley The Tootsie Monster (Graphite)
  • Allen Williams — The Hidden Light (Powdered graphite pencil, oil on board)

Best Three Dimensional

  • Daria Aksenova — The Crane Wife (Pen, Ink & Goldleaf on hand cut, suspended, layered)
  • Sara Felix — The Cosmic Egg (Mixed Media)
  • Kristine Poole — The Spinner of Dreams (Bronze)
  • Forest Rogers — Selene (Mixed media)
  • Vincent Villafranca — Unbridled and Unfettered (Bronze)

Best Art Director

  • Christine Foltzer (Tor.com)
  • Irene Gallo (Tor / Tor.com)
  • Kate Irwin (Wizards of the Coast)
  • Lauren Panepinto (Orbit)
  • Nadine Schäkel (Ulisses Spiele)
  • Cynthia Sheppard (Wizards of the Coast)

Lifetime Artistic Achievement Award

  • Yoshitaka Amano
  • Stephanie Law
  • Gregory Manchess
  • Iain McCaig
  • Syd Mead
  • Wendy Pini
  • Allen Williams

9 thoughts on “2020 Chesley Nominations

  1. Sara Felix says Thanks Cat I made that change on the ASFA website.

    You’re welcome!

  2. Seeing as how ASFA’s website appears to be down, I’ll put this here: Amanda Makepeace’s artwork does not appear in Amazing Stories Spring 2019 issue but in the Fall 2019 special double issue.

    Congratulations for your nomination, Amanda!

  3. Pingback: AMAZING NEWS: 8/23/20 - Amazing Stories

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.