2021 Annie Awards Nominees

Wolfwalkers

The International Animated Film Society, ASIFA-Hollywood, announced nominations today for its 48th Annual Annie Awards™ recognizing the year’s best in the field of animation.

This year’s Best Animated Feature nominations include: Onward (Pixar Animation Studios), Soul (Pixar Animation Studios), The Croods: A New Age (DreamWorks Animation), The Willoughbys (Netflix Presents A BRON Animation Production in association with Creative Wealth Media) and Trolls World Tour (DreamWorks Animation).

Best Animated Feature-Independent, spotlighting features with a much smaller distribution footprint than major studio releases, include: A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon (Studiocanal and Aardman present in association with Anton Capital Entertainment An Aardman Production for Netflix), Calamity Jane (Maybe Movies), On-Gaku: Our Sound (Rock’n Roll Mountain, Tip Top), Ride Your Wave (Science SARU) and Wolfwalkers (Apple/GKIDS).

This year’s awards ceremony will be streamed live on Friday, April 16 at 7 p.m. Pacific.

The Annie Awards™ cover 31 categories. These juried Awards will also be presented during the ceremony, honoring unparalleled achievement and exceptional contributions to animation:

The Winsor McCay Award for career contributions to the art of animation will go to —

  • Willie Ito
  • Sue Nichols (posthumous)
  • Bruce Smith

The June Foray Award for significant and benevolent or charitable impact on the art and industry of animation will be presented to —

  • Animator and art director, Daisuke “Dice” Tsutsumi

The Ub Iwerks Award for technical advancement that has made a significant impact on the art and industry of animation will be presented to —

  • Epic Games for its Unreal Engine

The Special Achievement Award recognizing the unique and significant impact on the art and industry of animation will go to the makers of —

  • Howard, the documentary about lyricist and storyteller, the late Howard Ashman

The Annie Awards™ were created in 1972 by veteran voice talent June Foray.

The full list of nominations follows the jump.

Best Feature
Onward
Soul
The Croods: A New Age
The Willoughbys
Trolls World Tour

Best Indie Feature
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
Calamity Jane

On-Gaku: Our Sound
Ride Your Wave
Wolfwalkers

Best Special Production
Baba Yaga
Nixie & Nimbo
The Snail and the Whale

Best Short Subject
Filles Bleues, Peur Blanche
KKUM
Souvenir Souvenir
The Places Where We Live (Cake)
World of Tomorrow Episode Three: The Absent

Best Sponsored
Erste Group ‘Edgar’s Christmas’
Max & Maxine
The Last Mile
There’s a Monster in My Kitchen
Travel the Vote

Best TV/Media – Preschool
Buddi
Episode: Snow

Muppet Babies
Episode: Wock-a-bye-Fozzie

Stillwater
Episode: The Impossible

The Adventures of Paddington
Episode: Paddington Digs a Tunnel to Peru

Xavier Riddle and the Secret Museum: I am Madam President
Episode: I am Madam

Best TV/Media – Children
Hilda
Episode: Chapter 9: The Deerfox

Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles
Episode: Finale Part 4: Rise

She-Ra and the Princesses of Power
Episode: Heart Part 2

Star Wars: The Clone Wars
Episode: Shattered

Victor And Valentino
Episode: The Lonely Haunts

Best TV/Media – General Audience
Close Enough
Episode: Logan’s Run’d/Room Parents

Genndy Tartakovsky’s Primal
Episode: Coven Of The Damned

Harley Quinn
Episode: Something Borrowed, Something Green

Rick and Morty
Episode: The Vat of Acid Episode

The Midnight Gospel
Episode: Mouse of Silver

Best Student Film
100,000 Acres of Pine
Coffin

La Bestia
Latitude du printemps
O Black Hole!

Best FX for TV/Media
Fast & Furious: Spy Racers
Episode: Sirocco Fire Explosion

Jurassic World: Camp Cretaceous
Episode: Welcome to Jurassic World

Lamp Life
Episode: Lamp Life

Tales of Arcadia: Wizards
Episode: Killahead, Part Two

Transformers: War For Cybertron Trilogy (Siege)
Episode: Episode 6

Best FX for Feature
Over the Moon
Soul
The Croods: A New Age
Trolls World Tour
Wolfwalkers

Best Character Animation – TV/Media
Alien Xmas
BoJack Horseman
Cosmos: Possible Worlds
Hilda
Lamp Life

Best Character Animation – Feature
Onward
Soul
The Croods: A New Age
The Willoughbys
Wolfwalkers

Best Character Animation – Live Action
The Christmas Chronicles 2
The Mandalorian
The Umbrella Academy 2
Timmy Failure: Mistakes Were Made

Best Character Animation – Video Game
League of Legends
Marvels Spider-Man Miles Morales
The Last of Us Part II

Best Character Design – TV/Media
Amphibia
Episode: The Shut-In!

BNA
Episode: Runaway Raccoon

Craig of the Creek

The Owl House
Episode: Young Blood, Old

Best Character Design – Feature
Soul
The Croods: A New Age
The Willoughbys
Trolls World Tour
Wolfwalkers

Best Direction – TV/Media
Genndy Tartakovsky’s Primal
Episode: Plague Of Madness

Great Pretender
Episode: Case 1_1: Los Angeles Connection

Mao Mao: Heroes of Pure Heart
Episode: Mao Mao’s Nakey

Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles
Episode: Battle Nexus NYC

The Wonderful World of Mickey Mouse
Episode: Hard to Swallow

Best Direction – Feature
Calamity Jane
Over the Moon

Ride Your Wave
Soul
Wolfwalkers

Best Music – TV/Media
Blood of Zeus
Episode: Escape or Die

Mira Royal Detective
Episode: The Great Diwali Mystery

Star Trek: Lower Decks
Episode: Crisis Point

Star Wars: The Clone Wars
Episode: Victory and Death

The Tiger That Came to Tea

Best Music – Feature
Onward
Over the Moon

Soul
The Willoughbys
Wolfwalkers

Best Production Design – TV/Media
Baba Yaga
The Adventures of Paddington
To: Gerard
Trash Truck

Best Production Design – Feature
Onward
Soul
The Willoughbys
Wolfwalkers

Best Storyboarding – TV/Media
Archibald’s Next Big Thing
Episode: Baritone Tea Part 1

Big City Greens
Episode: Cheap Show

Looney Tunes Cartoons

Mortal Kombat Legends: Scorpion’s Revenge

Best Storyboarding – Feature
Earwig and the Witch
Over the Moon
Ride Your Wave
Soul
Wolfwalkers

Best Voice Acting – TV/Media
Dragons Rescue Riders
Jeff Bennett (Erik the Wretched)

It’s Pony
Jessica DiCicco (Annie)

Phineas and Ferb the Movie
Ashley Tisdale (Candace)

Tales of Arcadia: Wizards
David Bradley (Merlin)

ThunderCats ROAR!
Patrick Seitz (Mumm-Ra, Tygra)

Best Voice Acting – Feature
Earwig and the Witch
Vanessa Marshall (Bella Yaga)

Onward
Tom Holland (Ian Lightfoot)

Over the Moon
Robert G. Chiu (Chin)

The Croods: A New Age
Nicolas Cage (Grug)

Wolfwalkers
Eva Whittaker (Mebh Óg MacTíre)

Best Writing – TV/Media
Big Mouth
Episode: The New Me

Craig of the Creek

Fancy Nancy
Episode: Nancy’s New Friend

Harley Quinn
Episode: Something Borrowed, Something Green

She-Ra and the Princesses of Power
Episode: Heart Part 2

Best Writing – Feature
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
Onward
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers

Best Editorial – TV/Media
Cops and Robbers
Hilda
If Anything Happens I Love You
Lamp Life
To: Gerard

Best Editorial – Feature
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
Calamity Jane
Onward
Soul

The Willoughbys

1 thought on “2021 Annie Awards Nominees

  1. Cruel of the awards, forcing me to choose between rooting for Hilda and She-Ra.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.