2021 Grand Prix de l’Imaginaire Winners

The winners of the 2021 Grand Prix de l’Imaginaire have been announced. The awards were presented online, rather than as they usually are at the Étonnants Voyageurs festival in Saint-Malo, France.

The jurors for the award were Joëlle Wintrebert (president), Jean-Luc Rivera (vice-president), Bruno Para (assistant secretary), Jean-Claude Dunyach (treasurer), Sylvie Allouche, François Angelier, Audrey Burki, Olivier Legendre, Sylvie Le Jemtel, Jean-Claude Vantroyen. The Secretary (not a member of the jury) is Pascal Patoz.

Roman francophone / Novel in French

  • Le Sanctuaire by Laurine Roux (Le Sonneur)

Roman étranger / Foreign Novel

  • Kra, Dar Duchesne dans les ruines de l’Ymr by John Crowley (Ka: Dar Oakley in the Ruin of Ymr; L’Atalante)

Nouvelle francophone / Short Fiction in French

  •  “Toxiques dans les prés” by Claude Ecken (in Nos futurs, ActuSF)

Nouvelle étrangère / Foreign Short Fiction

  • La Fabrique des lendemains (collection) by Rich Larson (Tomorrow Factory; Le Bélial’ & Quarante-Deux)

Roman jeunesse francophone / Novels for youth in French

  • Steam Sailors, tomes 1 & 2, by E. S. Green (Gulf Stream)

Roman jeunesse étranger / Foreign novels for youth

  • La Trilogie de la Poussière, tomes 1 & 2, by Philip Pullman (The Book of Dust Vol 1-2 [La Belle Sauvage, The Secret Commonwealth]; Gallimard Jeunesse)

Prix Jacques Chambon de la traduction / Jacques Chambon Translation Prize

  • Jean-François Le Ruyet for Djinn City by Saad Z. Hossain (Agullo)

Graphisme: Prix Wojtek Siudmak  / Wojtek Siudmak Graphic Design prize

  • Vaderetro for Steam Sailors Vol 1-2 (French novels), by Ellie S. Green (Gulf Stream)

Essai / Nonfiction

  • Kaiju, envahisseurs & apocalypse. L’Âge d’or de la science-fiction japonaise by Fabien Mauro (Aardvark)

Prix special

  • Le Cycle des contrées, by Jacques Abeille (Le Tripode)

 [Thanks to JJ for title identifications and translations.]

2021 Grand Prix de l’Imaginaire First Round Nominations

The nominations for the 2021 Grand Prix de l’Imaginaire have been announced. This is in effect a longlist, and in a few weeks the jurors will issue their shorter second round of nominees. The awards will be presented on May 31 at the Étonnants Voyageurs festival in Saint-Malo, France.

The jurors for the award are Joëlle Wintrebert (president), Jean-Luc Rivera (vice-president), Bruno Para (assistant secretary), Jean-Claude Dunyach (treasurer), Sylvie Allouche, François Angelier, Audrey Burki, Olivier Legendre, Sylvie Le Jemtel, Jean-Claude Vantroyen. The Secretary (not a member of the jury) is Pascal Patoz. More than 180 novels in the French and foreign adult categories alone were scrutinized by jurors.

Roman francophone / Novel in French

  • Ce qu’ici-bas nous sommes by Jean-Marie Blas de Roblès (Zulma)
  • Rive gauche by Pierre Bordage (L’Atalante)
  • Au bal des absents by Catherine Dufour (Seuil)
  • Un long voyage by Claire Duvivier (Aux Forges de Vulcain)
  • Le Banquet annuel de la Confrérie des fossoyeurs by Mathias Enard (Actes Sud)
  • L’Anomalie by Hervé Le Tellier (Gallimard)
  • Des jours sauvages by Xabi Molia (Seuil)
  • Quitter les monts d’automne by Émilie Querbalec (Albin Michel)
  • Le Sanctuaire by Laurine Roux (Le Sonneur)
  • Images de la fin du monde by Christophe Siébert (Au diable vauvert)

Roman étranger / Foreign Novel

  • Trilogie d’une nuit d’hiver, tomes 1 à 3, by Katherine Arden (The Winternight Trilogy [The Bear and the Nightingale, The Girl in the Tower, The Winter of the Witch]; Denoël)
  • Un océan de rouille by C. Robert Cargill (Sea of Rust; Albin Michel)
  • Kra, Dar Duchesne dans les ruines de l’Ymr by John Crowley (Ka: Dar Oakley in the Ruin of Ymr; L’Atalante)
  • Dans la vallée du soleil by Andy Davidson (In the Valley of the Sun; Gallmeister)
  • Djinn city by Saad Z. Hossain (Djinn City; Agullo)
  • Galeux by Stephen Graham Jones (Mongrels; La Volte)
  • La Tour du Freux by Ann Leckie (The Raven Tower; Nouveaux Millénaires)
  • Les Agents sentimentaux de l’empire volyen by Doris Lessing (Documents Relating to the Sentimental Agents in the Volyen Empire; La Volte)
  • La Fileuse d’argent by Naomi Novik (Spinning Silver; Pygmalion)
  • Terra Ignota, tomes 1 & 2, by Ada Palmer (Too Like the Lightning and Seven Surrenders; Le Bélial’)
  • Borne by Jeff Vandermeer (Au diable vauvert)
  • Eriophora by Peter Watts (The Freeze-Frame Revolution; Le Bélial’)

Nouvelle francophone / Short Fiction in French

  • “Baiser la face cachée d’un proton” by Sabrina Calvo (in Bifrost n° 97)
  • “Par les visages” by Olivier Caruso (in Bifrost n° 99)
  • “Les Secrets du premier coffre” (collection) by Fabien Cerutti (Mnémos)
  • “La Bête du loch Doine” by Thomas Day (in Bifrost n° 100)
  • “Présence” by Claude Ecken (in Utopiales 2020, ActuSF)
  • “Toxiques dans les prés” by Claude Ecken (in Nos futurs, ActuSF)
  • “Ourobouros” by L. L. Kloetzer (in Bifrost n° 99)
  • “Dernières Vacances de la femme-termite” by Michèle Laframboise (in Solaris n° 215)
  • “À la recherche du Slan perdu” by Michel Pagel (in Bifrost n° 98)

Nouvelle étrangère / Foreign Short Fiction

  • “Vigilance” by Robert Jackson Bennett (Le Bélial’)
  • Exhalation (collection) by Ted Chiang (Denoël)
  • “Guide sorcier de l’évasion : atlas pratique des contrées réelles et imaginaires” by Alix E. Harrow (“A Witch’s Guide to Escape: A Practical Compendium of Portal Fantasies” in Bifrost n° 99)
  • La Fabrique des lendemains (collection) by Rich Larson (Tomorrow Factory; Le Bélial’ & Quarante-Deux)
  • “Salissure” by Rich Larson (“Smear Job” in Galaxies n° 66/108)
  • Bienvenue à Sturkeyville (collection) by Bob Leman (Welcome to Sturkeyville [this appears to be a specifically-French collection of his Goster County stories, with no English counterpart]; Scylla)
  • “Travail d’intérêt general” by Megan Lindholm (“Community Service” in Sorciers et magie [in Gardner Dozois’ The Book of Magic]; Pygmalion)
  • “Pensées et priers” by Ken Liu (“Thoughts and Prayers “ in Bifrost n° 97)
  • “Rue de la mémoire qui flanche” by Mike Resnick (“Down Memory Lane” in Galaxies n° 64/106)
  • “C’est vous Sannata3159?” by Vandana Singh (“Are You Sannata3159?” in Bifrost n° 98)
  • Histoires bizarroïdes (collection) by Olga Tokarczuk (Opowiadania bizarne [Polish collection, Bizarre Stories]; Noir sur Blanc)
  • Perles (collection) by Chi Ta-wei (Pearls [Taiwanese collection – this appears to be a specifically-French collection of his Taiwanese stories, with no English counterpart]; L’Asiathèque)

Roman jeunesse francophone / Novels for youth in French

  • Ordo by Anthony Combrexelle (404)
  • La Dernière Geste, tomes 1 & 2, by Morgan Of Glencoe (ActuSF)
  • Steam Sailors, tomes 1 & 2, by E. S. Green (Gulf Stream)
  • Lou, après tout, tomes 1 à 3, by Jérôme Leroy (Syros)
  • Le Royaume de Pierre d’Angle, tomes 1 à 3, by Pascale Quiviger (Rouergue)
  • Bordeterre by Julia Thévenot (Sarbacane)
  • Le Projet Starpoint, tomes 1 à 3, by Marie-Lorna Vaconsin (La Belle Colère)

Roman jeunesse étranger / Foreign novels for youth

  • Terreur à Smoke Hollow by Katherine Arden (Small Spaces ; Pocket Jeunesse)
  • Entre chiens et loups, tomes 1 à 5, by Malorie Blackman (Noughts & Crosses Vol 1-5 [Noughts & Crosses, Knife Edge, Checkmate, Double Cross, Crossfire]; Milan)
  • Les Secrets by Andrus Kivirähk (Sirli, Siim ja saladused [Estonian story, “The Secrets”]; Le Tripode)
  • Burn by Patrick Ness (Pocket Jeunesse)
  • Akata, tomes 1 & 2, by Nnedi Okorafor (Akata Vol 1-2 [Akata Witch, Akata Warrior];  L’École des loisirs)
  • Binti by Nnedi Okorafor (ActuSF)
  • La Voleuse d’os by Margaret Owen (The Merciful Crow; Pocket Jeunesse)
  • La Trilogie de la Poussière, tomes 1 & 2, by Philip Pullman (The Book of Dust Vol 1-2 [La Belle Sauvage, The Secret Commonwealth]; Gallimard Jeunesse)

Prix Jacques Chambon de la traduction / Jacques Chambon Translation Prize

  • Anne Cohen Beucher for Akata Vol 1-2 (Akata Witch, Akata Warrior) by Nnedi Okorafor (L’École des loisirs)
  • Patrick Couton for Ka: Dar Oakley in the Ruin of Ymr by John Crowley (L’Atalante)
  • Pierre-Paul Durastanti for Tomorrow Factory by Rich Larson (collection) (Le Bélial’ & Quarante-Deux)
  • Gilles Goullet for The Freeze-Frame Revolution by Peter Watts (Le Bélial’)
  • Jean-François Le Ruyet for Djinn City by Saad Z. Hossain (Agullo)
  • Laure Manceau for In the Valley of the Sun by Andy Davidson (Gallmeister)
  • Nathalie Mège for Looking for Jake: Stories by China Miéville (collection) (Fleuve)
  • Arnaud Mousnier-Lompré for the anthology Gardner Dozois’ The Book of Magic (Pygmalion)
  • Laurent Queyssi for Neuromancer by William Gibson (Au diable vauvert)

Graphisme: Prix Wojtek Siudmak  / Wojtek Siudmak Graphic Design prize

  • Pascal Blanché for Tomorrow Factory by Rich Larson (collection) (Le Bélial’ & Quarante-Deux)
  • Cindy Canévet for Hypothetical Lizard by Alan Moore (ActuSF)
  • Sonia Chaghatzbanian for Ka: Dar Oakley in the Ruin of Ymr by John Crowley (L’Atalante)
  • Kako for Tupinilândia (Portuguese novel) by Samir Machado de Machado (Métailié)
  • Aurélien Police for Dune, the Magazine-Book edited by Lloyd Chéry (L’Atalante and Leha)
  • Sparth for The Consuming Fire by John Scalzi (L’Atalante)
  • Vaderetro for Steam Sailors Vol 1-2 (French novels), by Ellie S. Green (Gulf Stream)
  • Zariel for Binti by Nnedi Okorafor (ActuSF)

Essai / Nonfiction

  • Cyberpunk. Histoire(s) d’un futur imminent by Stéphanie Chaptal & Sylvain Nawrocki & Jean Zeid (Ynnis)
  • Kirbysphère by Xavier Fournier (Caurette)
  • Dans les imaginaires du Futur by Ariel Kyrou (ActuSF)
  • Comment parle un robot? by Frédéric Landragin (Le Bélial’)
  • Monstres fabuleux. Dracula, Alice, Superman et autres amis littéraires by Alberto Manguel (Actes Sud)
  • Henry Darger. Dans les royaumes de l’irréel by Xavier Mauméjean (Aux Forges de Vulcain)
  • Kaiju, envahisseurs & apocalypse. L’Âge d’or de la science-fiction japonaise by Fabien Mauro (Aardvark)
  • Ourod. Autopsie culturelle des monstres en Russie by Annick Morard (La Baconnière)

Prix special

  • Le Cycle des contrées, by Jacques Abeille (Le Tripode)
  • Pierre Christin. Le grand rénovateur du récit en bande dessinée, edited by Frédéric Bosser (Caurette)
  • Xavier Dollo & Djibril Morissette-Phan for L’Histoire de la science-fiction en bande-dessinée (Critic & Les Humanoïdes Associés)
  • Les éditions Mnémos and Timothée Rey for The Complete Change War by Fritz Leiber
  • Les éditions La Volte for Canopus in Argos: Archives by Doris Lessing

[Thanks to JJ for title identifications and translations.]

2020 Grand Prix de l’Imaginaire Winners

The 2020 Grand Prix de l’Imaginaire winners were announced May 30.

Congratulations to the authors whose works in French translations won awards, Ada Palmer, Tade Thompson, Marina and Sergueï Diatchenko, and Neal Shusterman.

The jurors for the award were Joëlle Wintrebert (president), Jean-Luc Rivera (vice-president), Bruno Para (assistant secretary), Jean-Claude Dunyach (treasurer), Sylvie Allouche, François Angelier, Audrey Burki, Olivier Legendre, Sylvie Le Jemtel, Jean-Claude Vantroyen. The Secretary (not a member of the jury) is Pascal Patoz.

Roman francophone / Novel in French

  • Les Furtifs by Alain Damasio (La Volte)

Roman étranger / Foreign Novel

  • Vita Nostra by Marina & Sergueï Diatchenko (L’Atalante) (same English title)

Nouvelle francophone / Short Fiction in French

  • Helstrid by Christian Léourier (Le Bélial’)

Nouvelle étrangère / Foreign Short Fiction

  • Les Meurtres de Molly Southbourne (The Murders of Molly Southbourne) by Tade Thompson (Le Bélial’)

Roman jeunesse francophone / Novels for youth in French

  • L’Arrache-mots by Judith Bouilloc (Hachette jeunesse)

Roman jeunesse étranger / Foreign novels for youth

  • La Faucheuse tomes 1 à 3 (Arc of a Scythe volumes 1-3), by Neal Shusterman (Robert Laffont)

Prix Jacques Chambon de la traduction / Jacques Chambon Translation Prize

  • Michelle Charrier for Trop semblable à l’éclair (Too Like the Lightning) by Ada Palmer (Le Bélial’)

Prix Wojtek Siudmak du graphisme / Wojtek Siudmak Graphic Design prize

  • Philippe Aureille pour Les Îles noires by Sylvie Lainé (Organic)

Essai / Essay

  • Lovecraft : Je suis Providence by S.T. Joshi (ActuSF)

Prix special

  • La BnF pour l’exposition Tolkien, Voyage en Terre du Milieu

2020 Grand Prix de l’Imaginaire Finalists

The 2020 Grand Prix de l’Imaginaire finalists were announced April 14, winnowed from the jurors’ first round longlist.

Congratulations to everyone whose works in French translations made the shortlist, including Ada Palmer, John Scalzi, Carmen Maria Machado, Tade Thompson, and Peter Watts.

The awards were to be presented on May 30 at the Étonnants Voyageurs festival in Saint-Malo, France which has now been cancelled due to the coronavirus outbreak. The winners will still be announced on that date – the website promises more details later.

The jurors for the award are Joëlle Wintrebert (president), Jean-Luc Rivera (vice-president), Bruno Para (assistant secretary), Jean-Claude Dunyach (treasurer), Sylvie Allouche, François Angelier, Audrey Burki, Olivier Legendre, Sylvie Le Jemtel, Jean-Claude Vantroyen. The Secretary (not a member of the jury) is Pascal Patoz.

Roman francophone / Novel in French

  • Vie™ by Jean Baret (Le Bélial’)
  • Les Furtifs by Alain Damasio (La Volte)
  • Le Chant mortel du soleil by Franck Ferric (Albin Michel)
  • Les Machines fantômes  by Olivier Paquet (L’Atalante)

Roman étranger / Foreign Novel

  • Vita Nostra by Marina & Sergueï Diatchenko (L’Atalante) (same English title)
  • Trop semblable à l’éclair (Too Like the Lightning) by Ada Palmer (Le Bélial’)
  • L’Effondrement de l’empire (The Collapsing Empire) by John Scalzi (L’Atalante)
  • Chasseurs & Collectionneurs (Hunters & Collectors) by Matt Suddain (Au diable vauvert)

Nouvelle francophone / Short Fiction in French

  • La Longue patience de la forêt by Christian Léourier (in Bifrost n° 93)
  • Helstrid by Christian Léourier (Le Bélial’)
  • Faites comme si vous étiez morts (recueil) by Sammy Sapin (L’Arbre vengeur)

Nouvelle étrangère / Foreign Short Fiction

  • Son corps et autres célébrations (recueil) (Her Body and Other Parties) (collection) by Carmen Maria Machado (L’Olivier)
  • “La Fille qui saigne” (“The Daughter that Bleeds”) by Shweta Taneja (in Galaxies n° 58)
  • Les Meurtres de Molly Southbourne (The Murders of Molly Southbourne) by Tade Thompson (Le Bélial’)
  • “ZeroS” by Peter Watts (in Bifrost n° 93) (same English title)

Roman jeunesse francophone / Novels for youth in French

  • L’Arrache-mots by Judith Bouilloc (Hachette jeunesse)
  • Cogito by Victor Dixen (Robert Laffont)
  • Le Démêleur de rêves by Carina Rozenfeld (Scrineo)
  • Félines by Stéphane Servant (Rouergue)
  • L’Estrange Malaventure de Mirella by Flore Vesco (L’École des loisirs)

Roman jeunesse étranger / Foreign novels for youth

  • L’Anti-magicien, tomes 1 à 4 (Spellslinger volumes 1-4), by Sebastien De Castell (Gallimard jeunesse)
  • La Voix des ombres (A Skinful of Shadows) by Frances Hardinge (Gallimard jeunesse)
  • La Faucheuse tomes 1 à 3 (Arc of a Scythe volumes 1-3), by Neal Shusterman (Robert Laffont)
  • Nevermoor, tomes 1 & 2 (Nevermoor / Morrigan Crow volumes 1 and 2), by Jessica Townsend (Pocket jeunesse)

Prix Jacques Chambon de la traduction / Jacques Chambon Translation Prize

  • Michelle Charrier for Trop semblable à l’éclair (Too Like the Lightning) by Ada Palmer (Le Bélial’)
  • Florence Dolisi for Aurora by Kim Stanley Robinson (Bragelonne)
  • Laure Hinckel for Solénoïde (from the Romanian Solenoid) by Mircea Cartarescu (Noir sur Blanc)
  • Hélène Papot for Son corps et autres célébrations (Her Body and Other Parties) by Carmen Maria Machado (L’Olivier)
  • Denis E. Savine for Vita Nostra (from the Russian Vita Nostra) by Marina & Sergueï Diatchenko (L’Atalante)

Prix Wojtek Siudmak du graphisme / Wojtek Siudmak Graphic Design prize

  • Philippe Aureille pour Les Îles noires by Sylvie Lainé (Organic)
  • Benjamin Carré pour L’Alchimie de la pierre by Ekaterina Sedia (Pocket)
  • Didier Graffet pour Effluvium by Didier Graffet & Xavier Mauméjean (Bragelonne)
  • Aurélien Police pour Les Machines fantômes by Olivier Paquet (L’Atalante)
  • Guillaume Sorel pour l’intégrale des Nouvelles by Jack Vance (Le Bélial’)

Essai / Essay

  • La revue Anticipation n°2 : L’Odyssée spatiale (Books on Demand)
  • Lovecraft : Je suis Providence by S.T. Joshi (ActuSF)
  • Station Metropolis direction Coruscant by Alain Musset (Le Bélial’)

Prix special

  • Les éditions de l’Arbre vengeur pour leur travail patrimonial
  • Les éditions du Bélial’ pour l’Intégrale des Nouvelles de Jack Vance
  • Jean-Pierre Dionnet pour son parcours au service de la pop culture, relaté dans Mes moires, un pont sur les étoiles (Hors Collection)
  • Fleur Hopkins pour l’exposition Le Merveilleux scientifique à la BnF
  • La BnF pour l’exposition Tolkien, Voyage en Terre du Milieu

2020 Grand Prix de l’Imaginaire First Round Nominations

The nominations for the 2020 Grand Prix de l’Imaginaire have been announced. This is in effect a longlist, and in a few weeks the jurors will issue their shorter second round of nominees. The awards will be presented on May 31 at the Étonnants Voyageurs festival in Saint-Malo, France.

The jurors for the award are Joëlle Wintrebert (president), Jean-Luc Rivera (vice-president), Bruno Para (assistant secretary), Jean-Claude Dunyach (treasurer), Sylvie Allouche, François Angelier, Audrey Burki, Olivier Legendre, Sylvie Le Jemtel, Jean-Claude Vantroyen. The Secretary (not a member of the jury) is Pascal Patoz.

Roman francophone / Novel in French

  • Vie™ by Jean Baret (Le Bélial’)
  • Civilizations by Laurent Binet (Grasset)
  • Les Furtifs by Alain Damasio (La Volte)
  • Le Chant mortel du soleil by Franck Ferric (Albin Michel)
  • L’Homme électrique by Victor Fleury (Bragelonne)
  • Rouge impératrice by Léonora Miano (Grasset)
  • Les Machines fantômes  by Olivier Paquet (L’Atalante)
  • Chimère by Emmanuelle Pireyre (L’Olivier)

Roman étranger / Foreign Novel

  • La Fracture (The Rift) by Nina Allan (Tristram)
  • Sauvage (The Wild Inside) by Jamey Bradbury (Gallmeister)
  • Vita Nostra by Marina & Sergueï Diatchenko (L’Atalante) (same English title)
  • Diaspora by Greg Egan (Le Bélial’) (same English title)
  • La Cité de l’orque (Blackfish City) by Sam J. Miller (Albin Michel)
  • Trop semblable à l’éclair (Too Like the Lightning) by Ada Palmer (Le Bélial’)
  • L’Effondrement de l’empire (The Collapsing Empire) by John Scalzi (L’Atalante)
  • Chasseurs & Collectionneurs (Hunters & Collectors) by Matt Suddain (Au diable vauvert)
  • Terminus (The Gone World) by Tom Sweterlitsch (Albin Michel)

Nouvelle francophone / Short Fiction in French

  • Pitch de vente aux Archétypes by Michèle Laframboise (in Galaxies n° 60)
  • La Longue patience de la forêt by Christian Léourier (in Bifrost n° 93)
  • Helstrid by Christian Léourier (Le Bélial’)
  • Le Vieillard, l’enfant et la cuillère pensante by Denis Roditi (in Solaris n° 212)
  • Faites comme si vous étiez morts (recueil) by Sammy Sapin (L’Arbre vengeur)
  • Dans la nécropole troyenne by Jean-Louis Trudel (in Galaxies n° 57)

Nouvelle étrangère / Foreign Short Fiction

  • Lumières noires (recueil) (How Long ’til Black Future Month?) (collection) by N.K. Jemisin (Nouveaux Millénaires)
  • “Nouer des liens” (“Tying Knots”) by Ken Liu (in Galaxies n° 61)
  • “Ceux qui restent” (“Staying Behind”) by Ken Liu (in Galaxies n° 58)
  • Son corps et autres célébrations (recueil) (Her Body and Other Parties) (collection) by Carmen Maria Machado (L’Olivier)
  • “La Fille qui saigne” (“The Daughter that Bleeds”) by Shweta Taneja (in Galaxies n° 58)
  • Les Meurtres de Molly Southbourne (The Murders of Molly Southbourne) by Tade Thompson (Le Bélial’)
  • “ZeroS” by Peter Watts (in Bifrost n° 93) (same English title)
  • Journal d’un AssaSynth, tomes 1 à 4 (The Murderbot Diaries, volumes 1-4) by Martha Wells (L’Atalante)

Roman jeunesse francophone / Novels for youth in French

  • Boxap 13-07 by Amalia Anastasio (Scrineo)
  • L’Arrache-mots by Judith Bouilloc (Hachette jeunesse)
  • Cogito by Victor Dixen (Robert Laffont)
  • L’Odeur du jour by Danielle Martinigol (Hachette jeunesse)
  • Le Démêleur de rêves by Carina Rozenfeld (Scrineo)
  • Félines by Stéphane Servant (Rouergue)
  • L’Estrange Malaventure de Mirella by Flore Vesco (L’École des loisirs)

Roman jeunesse étranger / Foreign novels for youth

  • Le Club de l’ours polaire, tomes 1 & 2 (The Polar Bear Explorers’ Club volumes 1 and 2), by Alex Bell (Gallimard jeunesse)
  • L’Anti-magicien, tomes 1 à 4 (Spellslinger volumes 1-4), by Sebastien De Castell (Gallimard jeunesse)
  • La Voix des ombres (A Skinful of Shadows) by Frances Hardinge (Gallimard jeunesse)
  • Le Dernier magicien (The Last Magician volumes 1 and 2), tomes 1 & 2, by Lisa Maxwell (Casterman)
  • Le Prieuré de l’Oranger (The Priory of the Orange Tree) by Samantha Shannon (De Saxus)
  • La Faucheuse tomes 1 à 3 (Arc of a Scythe volumes 1-3), by Neal Shusterman (Robert Laffont)
  • Nevermoor, tomes 1 & 2 (Nevermoor / Morrigan Crow volumes 1 and 2), by Jessica Townsend (Pocket jeunesse)
  • Les Voleurs de vœux (The Collectors) by Jacqueline West (Milan)

Prix Jacques Chambon de la traduction / Jacques Chambon Translation Prize

  • Michèle Albaret-Maatsch for Les Testaments (The Testaments) by Margaret Atwood (Robert Laffont)
  • Michelle Charrier for Trop semblable à l’éclair (Too Like the Lightning) by Ada Palmer (Le Bélial’)
  • Florence Dolisi for Aurora by Kim Stanley Robinson (Bragelonne)
  • François-Michel Durazzo for Le Testament d’Alceste (from the Spanish El testament d’Alcestis) by Miquel De Palol (Zulma)
  • Claire Duval for La Défense du paradis (from the German Die Verteidigung des Paradieses) by Thomas Von Steinaecker (L’Atalante)
  • Laure Hinckel for Solénoïde (from the Romanian Solenoid) by Mircea Cartarescu (Noir sur Blanc)
  • Anne-Sylvie Homassel for La Cité de l’orque (Blackfish City) by Sam J. Miller (Albin Michel)
  • Nathalie Mège for Vorrh (The Vorrh) by Brian Catling (Fleuve)
  • Hélène Papot for Son corps et autres célébrations (Her Body and Other Parties) by Carmen Maria Machado (L’Olivier)
  • Denis E. Savine for Vita Nostra (from the Russian Vita Nostra) by Marina & Sergueï Diatchenko (L’Atalante)

Prix Wojtek Siudmak du graphisme / Wojtek Siudmak Graphic Design prize

  • Philippe Aureille pour Les Îles noires by Sylvie Lainé (Organic)
  • François Baranger pour Les Montagnes hallucinées, tome 1, by Howard Phillips Lovecraft (Bragelonne)
  • Benjamin Carré pour L’Alchimie de la pierre by Ekaterina Sedia (Pocket)
  • Laurent Durieux pour Chroniques martiennes by Ray Bradbury (Denoël)
  • Didier Graffet pour Effluvium by Didier Graffet & Xavier Mauméjean (Bragelonne)
  • Manchu pour Lune montante by Ian McDonald (Denoël)
  • Aurélien Police pour Les Machines fantômes by Olivier Paquet (L’Atalante)
  • Guillaume Sorel pour l’intégrale des Nouvelles by Jack Vance (Le Bélial’)

Essai / Essay

  • La revue Anticipation n°2 : L’Odyssée spatiale (Books on Demand)
  • Science-fiction, prothèses et cyborgs dirigé par Jérôme Goffette (Books on Demand)
  • Lovecraft : Je suis Providence by S.T. Joshi (ActuSF)
  • Station Metropolis direction Coruscant by Alain Musset (Le Bélial’)
  • L’Étoffe dont sont tissés les vents by Antoine St. Épondyle (Goater)
  • Anatomie comparée des espèces imaginaires de Chewbacca à Totoro by Jean-Sébastien Steyer (Le Cavalier bleu)
  • Tolkien et les sciences dirigé par Jean-Sébastien Steyer, Roland Lehoucq & Loïc Mangin (Belin)

Prix special

  • L’anthologie Dracula et autres écrits vampiriques, composée par Alain Morvan, dans la Bibliothèque de la Pléiade (Gallimard)
  • Les éditions de l’Arbre vengeur pour leur travail patrimonial
  • Les éditions du Bélial’ pour l’Intégrale des Nouvelles de Jack Vance
  • Les éditions Critic pour l’Intégrale Grainger des étoiles de Brian Stableford
  • Les éditions Publie.net et Philippe Éthuin pour avoir exhumé et publié L’Empire savant de Pierre-Marie Desmarest
  • Jean-Pierre Dionnet pour son parcours au service de la pop culture, relaté dans Mes moires, un pont sur les étoiles (Hors Collection)
  • Fleur Hopkins pour l’exposition Le Merveilleux scientifique à la BnF
  • La BnF pour l’exposition Tolkien, Voyage en Terre du Milieu

2019 Grand Prix de l’Imaginaire

The 2019 Grand Prix de l’Imaginaire winners have been announced.

The awards were presented on June 9 at the Étonnants Voyageurs festival in Saint-Malo, France.

Roman francophone / Novel in French

  • Le Cycle de Syffe, tomes 1 & 2 de Patrick K. DEWDNEY (Au diable vauvert)

Roman étranger / Foreign Novel

  • Underground Airlines de Ben H. WINTERS (ActuSF)

Nouvelle francophone / Short Fiction in French

  • La Déferlante des Mères de Luc DAGENAIS (in Solaris n°207)

Nouvelle étrangère / Foreign Short Fiction

  • Voyage avec l’extraterrestre de Carolyn Ives GILMAN (in Bifrost n°91) [“Touring With the Alien”]

Roman jeunesse francophone / Novels for youth in French

  • Roslend, tomes 1 à 3 de Nathalie SOMERS (Didier Jeunesse)

Roman jeunesse étranger / Foreign novels for youth

  • Diego et les rangers du Vastlantique d’Armand BALTAZAR (Bayard) [Diego and the Rangers of the Vastlantic]

Prix Jacques Chambon de la traduction / Jacques Chambon Translation Prize

  • Jacques COLLIN pour Anatèm, tomes 1 & 2 de Neal STEPHENSON (Albin Michel) [Anathem]

Prix Wojtek Siudmak du graphisme / Wojtek Siudmak Graphic Design prize

  • Nicolas FRUCTUS pour La Quête onirique de Vellitt Boe de Kij JOHNSON (Le Bélial’) [The Dream-Quest of Vellitt Boe]

Essai / Essay

  • Libère-toi cyborg ! le pouvoir transformateur de la science-fiction féministe de ïan LARUE (Cambourakis)

Prix special

  • Guy COSTES & Joseph ALTAIRAC for their career as scholars and collectors over 40 years, exhibited in their monumental work Rétrofictions. Encyclopédie de la Conjecture Romanesque Rationnelle Francophone (Encrage)

The jurors for the award are Joëlle Wintrebert (president), Jean-Luc Rivera (vice-president), Bruno Para (assistant secretary), Jean-Claude Dunyach (treasurer), Sylvie Allouche, François Angelier, Audrey Burki, Olivier Legendre, Sylvie Le Jemtel, Jean-Claude Vantroyen. The Secretary (not a member of the jury) is Pascal Patoz.

2019 Grand Prix de l’Imaginaire Finalists

The 2019 Grand Prix de l’Imaginaire finalists have been announced, winnowed from the jurors’ first round longlist.

Congratulations to everyone whose works in French translations made the shortlist — Marie Brennan, Ian McDonald, Neal Stephenson, Jodi Taylor, Adrian Tchaikovsky, and Ben H. Winters, for their novels, and Neil Gaiman, Carolyn Ives Gilman, Tendai Huchu, Linda Nagata, and Mike Resnick for their short fiction.

The awards will be presented on June 9 at the Étonnants Voyageurs festival in Saint-Malo, France.

The jurors for the award are Joëlle Wintrebert (president), Jean-Luc Rivera (vice-president), Bruno Para (assistant secretary), Jean-Claude Dunyach (treasurer), Sylvie Allouche, François Angelier, Audrey Burki, Olivier Legendre, Sylvie Le Jemtel, Jean-Claude Vantroyen. The Secretary (not a member of the jury) is Pascal Patoz.

Roman francophone / Novel in French

  • BonheurTM de Jean BARET (Le Bélial’)
  • Dernières fleurs avant la fin du monde de Nicolas CARTELET (Mü Éditions)
  • Le Cycle de Syffe, tomes 1 & 2 de Patrick K. DEWDNEY (Au diable vauvert)
  • Rouille de Floriane SOULAS (Scrineo)
  • Les Pierres et les Roses, tomes 1 à 3 d’Elisabeth VONARBURG (Alire)

Roman étranger / Foreign Novel

  • Mémoires, par Lady Trent, tomes 1 à 5 de Marie BRENNAN (L’Atalante) [The Memoirs of Lady Trent, volumes 1-5]
  • Luna, tomes 1 & 2 de Ian McDONALD (Denoël) [Luna: New Moon and Luna: Wolf Moon]
  • Anatèm, tomes 1 & 2 de Neal STEPHENSON (Albin Michel) [Anathem]
  • Les Chroniques de St Mary, tomes 1 & 2 de Jodi TAYLOR (Hervé Chopin) [The Chronicles of St. Mary’s, volumes 1 and 2]
  • Dans la toile du temps d’Adrian TCHAIKOVSKY (Denoël) [Children of Time] (Interestingly, the literal translation of the French title is In the Web of Time; this is a book about spider people)
  • Underground Airlines de Ben H. WINTERS (ActuSF)

Nouvelle francophone / Short Fiction in French

  • H+ de Pierre BORDAGE (in Dimension Technosciences @ venir, Rivière Blanche)
  • Ex silentio d’Olivier CARUSO (in Bifrost n°91)
  • La Déferlante des Mères de Luc DAGENAIS (in Solaris n°207)
  • Le Patient aveugle de Cécile LADJALI (in L’Autre siècle, Fayard)

Nouvelle étrangère / Foreign Short Fiction

  • La vérité est une caverne dans les Montagnes noires de Neil GAIMAN (in Signal d’alerte, Au diable vauvert) [“The Truth Is a Cave in the Black Mountains”, from the collection Trigger Warning: Short Fictions and Disturbances]
  • Voyage avec l’extraterrestre de Carolyn Ives GILMAN (in Bifrost n°91) [“Touring With the Alien”]
  • OrgHôtes de Tendai HUCHU (in Galaxies n°55) [“HostBods”]
  • L’Obélisque martien de Linda NAGATA (in Bifrost n°89) [“The Martian Obelisk”]
  • Retour à la maison de Mike RESNICK (in Galaxies n°54) [“Homecoming”]

Roman jeunesse francophone / Novels for youth in French

  • Rhizome de Nadia COSTE (Seuil Jeunesse)
  • Les Plieurs de temps, tomes 1 à 4 de Manon FARGETTON (Rageot)
  • Power Club, tomes 1 à 3 d’Alain GAGNOL (Syros)
  • La Mémoire des couleurs de Stéphane MICHAKA (Pocket Jeunesse)
  • Roslend, tomes 1 à 3 de Nathalie SOMERS (Didier Jeunesse)

Roman jeunesse étranger / Foreign novels for youth

  • Diego et les rangers du Vastlantique d’Armand BALTAZAR (Bayard) [Diego and the Rangers of the Vastlantic]
  • L’Anti-magicien, tomes 1 & 2 de Sebastien DE CASTELL (Gallimard Jeunesse) [Spellslinger and Shadowblack]
  • L’Ars Arcana de Lisa MAXWELL (Casterman) [The Last Magician]
  • Shades of Magic, tomes 1 à 3 de V.E. SCHWAB (Lumen) [A Darker Shade of Magic, A Gathering of Shadows, A Conjuring of Light]
  • La Faucheuse, tomes 1 et 2 de Neal SHUSTERMAN (Robert Laffont) [Scythe and Thunderhead]

Prix Jacques Chambon de la traduction / Jacques Chambon Translation Prize

  • Michelle CHARRIER pour Les Livres de la Terre fracturée, tomes 1 à 3 de N.K. JEMISIN (Nouveaux Millénaires) [The Broken Earth Trilogy]
  • Jacques COLLIN pour Anatèm, tomes 1 & 2 de Neal STEPHENSON (Albin Michel) [Anathem]
  • Mélanie FAZI pour Sixième du crépuscule de Brandon SANDERSON (Livre de Poche) [the collection Sixth of the Dust]
  • Francis GUÉVREMONT pour Invasion de Luke RHINEHART (Aux Forges de Vulcain) [Invasion]
  • luvan pour Amatka de Karin TIDBECK (La Volte)

Prix Wojtek Siudmak du graphisme / Wojtek Siudmak Graphic Design prize

  • Armand BALTAZAR pour Diego et les rangers du Vastlantique d’Armand BALTAZAR (Bayard) [Diego and the Rangers of the Vastlantic]
  • Adrian BORDA pour Musiques d’Outre-mondes, dirigée par Eric Lysøe (Arkuiris)
  • Nicolas FRUCTUS pour La Quête onirique de Vellitt Boe de Kij JOHNSON (Le Bélial’) [The Dream-Quest of Vellitt Boe]
  • Jamie GREGORY pour Marqués d’Alice BROADWAY (Pocket) [Ink]
  • Jeam TAG pour Rétrofictions de Guy COSTES & Joseph ALTAIRAC (Encrage)

Essai / Essay

  • Dictionnaire de la fantasy dirigé par Anne BESSON (Vendémiaire)
  • Comment parler à un alien ? Langage et linguistique en science-fiction de Frédéric LANDRAGIN (Le Bélial’)
  • Libère-toi cyborg ! le pouvoir transformateur de la science-fiction féministe de ïan LARUE (Cambourakis)
  • Hors des décombres du monde de Yannick RUMPALA (Champ Vallon)

Prix special

  • Guy COSTES & Joseph ALTAIRAC for their career as scholars and collectors over 40 years, exhibited in their monumental work Rétrofictions. Encyclopédie de la Conjecture Romanesque Rationnelle Francophone (Encrage)

2019 Grand Prix de l’Imaginaire First Round Nominations

The nominations for the 2019 Grand Prix de l’Imaginaire have been announced. This is in effect a longlist, and in a few weeks the jurors will issue their shorter second round of nominees. The awards will be presented on June 9 at the Étonnants Voyageurs festival in Saint-Malo, France.

The jurors for the award are Joëlle Wintrebert (president), Jean-Luc Rivera (vice-president), Bruno Para (assistant secretary), Jean-Claude Dunyach (treasurer), Sylvie Allouche, François Angelier, Audrey Burki, Olivier Legendre, Sylvie Le Jemtel, Jean-Claude Vantroyen. The Secretary (not a member of the jury) is Pascal Patoz.

Roman francophone / Novel in French

  • BonheurTM de Jean BARET (Le Bélial’)
  • Dernières fleurs avant la fin du monde de Nicolas CARTELET (Mü Éditions)
  • Le Cycle de Syffe, tomes 1 & 2 de Patrick K. DEWDNEY (Au diable vauvert)
  • Chroniques de l’étrange, tomes 1 à 3 de Romain D’HUISSIER (Critic)
  • Entends la nuit de Catherine DUFOUR (L’Atalante)
  • Frankenstein 1918 de Johan HELIOT (L’Atalante)
  • Susto de luvan (La Volte)
  • Rouille de Floriane SOULAS (Scrineo)
  • Les Pierres et les Roses, tomes 1 à 3 d’Elisabeth VONARBURG (Alire)

Roman étranger / Foreign Novel

  • American Elsewhere de Robert Jackson BENNETT (Albin Michel)
  • Mémoires, par Lady Trent, tomes 1 à 5 de Marie BRENNAN (L’Atalante) [The Memoirs of Lady Trent, volumes 1-5]
  • Normal de Warren ELLIS (Au diable vauvert)
  • Le Chant du coucou de Frances HARDINGE (L’Atalante) [Cuckoo Song]
  • Luna, tomes 1 & 2 de Ian McDONALD (Denoël) [Luna: New Moon and Luna: Wolf Moon]
  • Anatèm, tomes 1 & 2 de Neal STEPHENSON (Albin Michel) [Anathem]
  • Les Chroniques de St Mary, tomes 1 & 2 de Jodi TAYLOR (Hervé Chopin) [The Chronicles of St. Mary’s, volumes 1 and 2]
  • Dans la toile du temps d’Adrian TCHAIKOVSKY (Denoël) [Children of Time] (Interestingly, the literal translation of the French title is In the Web of Time; this is a book about spider people)
  • Amatka de Karin TIDBECK (La Volte)
  • Underground Airlines de Ben H. WINTERS (ActuSF)

Nouvelle francophone / Short Fiction in French

  • H+ de Pierre BORDAGE (in Dimension Technosciences @ venir, Rivière Blanche)
  • Ex silentio d’Olivier CARUSO (in Bifrost n°91)
  • Le Don du Roi de la Colline de Nelly CHADOUR (in Galaxies n°55)
  • La Déferlante des Mères de Luc DAGENAIS (in Solaris n°207)
  • En finir d’Isabelle DAUPHIN (in Bifrost n°89)
  • Le Peuple de l’eau d’Anne-Sophie KINDRAICH (in Galaxies n°53 / Mercury)
  • Issa Elohim de Laurent KLOETZER (Le Bélial’)
  • Le Patient aveugle de Cécile LADJALI (in L’Autre siècle, Fayard)
  • La Mort de John Smith de Michel PAGEL (in Bifrost n°91)

Nouvelle étrangère / Foreign Short Fiction

  • Les Vieux au feu de Margaret ATWOOD (in Neuf contes, Robert Laffont) [“Torching the Dusties”, from the collection Nine Tales]
  • La vérité est une caverne dans les Montagnes noires de Neil GAIMAN (in Signal d’alerte, Au diable vauvert) [“The Truth Is a Cave in the Black Mountains”, from the collection Trigger Warning: Short Fictions and Disturbances]
  • Voyage avec l’extraterrestre de Carolyn Ives GILMAN (in Bifrost n°91) [“Touring With the Alien”]
  • L’Insondable profondeur de la solitude (recueil) de JingFang HAO (Fleuve Éditions) [a French collection with no English counterpart]
  • OrgHôtes de Tendai HUCHU (in Galaxies n°55) [“HostBods”]
  • L’Obélisque martien de Linda NAGATA (in Bifrost n°89) [“The Martian Obelisk”]
  • Retour à la maison de Mike RESNICK (in Galaxies n°54) [“Homecoming”]
  • Instantané de Brandon SANDERSON (in Sixième du crépuscule, Livre de Poche) [“Snapshot”, from the collection Sixth of the Dust]
  • Les Attracteurs de Rose Street de Lucius SHEPARD (Le Bélial’) [“Rose Street Attractors”]
  • La Machine à voyager dans le temps de Robert F. YOUNG (in Galaxies n°53 / Mercury) [“The Time Machine”]

Roman jeunesse francophone / Novels for youth in French

  • Déconnexion de Maiwenn ALIX (Milan)
  • Gingo de Sarah COHEN-SCALI (Gulf Stream)
  • Rhizome de Nadia COSTE (Seuil Jeunesse)
  • Les Plieurs de temps, tomes 1 à 4 de Manon FARGETTON (Rageot)
  • Power Club, tomes 1 à 3 d’Alain GAGNOL (Syros)
  • La Mémoire des couleurs de Stéphane MICHAKA (Pocket Jeunesse)
  • La Légende des 4, tomes 1 & 2 de Cassandra O’DONNELL (Flammarion Jeunesse)
  • Les Mystères de Larispem, tomes 1 à 3 de Lucie PIERRAT-PAJOT (Gallimard Jeunesse)
  • Roslend, tomes 1 à 3 de Nathalie SOMERS (Didier Jeunesse)
  • Elia, la passeuse d’âmes, tomes 1 & 2 de Marie VAREILLE (Pocket Jeunesse)

Roman jeunesse étranger / Foreign novels for youth

  • Diego et les rangers du Vastlantique d’Armand BALTAZAR (Bayard) [Diego and the Rangers of the Vastlantic]
  • Stella et les mondes gelés d’Alex BELL (Gallimard Jeunesse) [The Polar Bear Explorers’ Club]
  • Marqués d’Alice BROADWAY (Pocket Jeunesse) [Ink]
  • L’Anti-magicien, tomes 1 & 2 de Sebastien DE CASTELL (Gallimard Jeunesse) [Spellslinger and Shadowblack]
  • Génésis, tomes 1 & 2 de Claudia GRAY (Castelmore) [Constellation series: Defy the Stars and Defy the Worlds]
  • L’Ars Arcana de Lisa MAXWELL (Casterman) [The Last Magician]
  • Shades of Magic, tomes 1 à 3 de V.E. SCHWAB (Lumen) [A Darker Shade of Magic, A Gathering of Shadows, A Conjuring of Light]
  • La Faucheuse, tomes 1 et 2 de Neal SHUSTERMAN (Robert Laffont) [Scythe and Thunderhead]
  • Le Faiseur de rêves de Laini TAYLOR (Lumen) [Strange the Dreamer]

Prix Jacques Chambon de la traduction / Jacques Chambon Translation Prize

  • Michelle CHARRIER pour Les Livres de la Terre fracturée, tomes 1 à 3 de N.K. JEMISIN (Nouveaux Millénaires) [The Broken Earth Trilogy]
  • Jacques COLLIN pour Anatèm, tomes 1 & 2 de Neal STEPHENSON (Albin Michel) [Anathem]
  • Laetitia DEVAUX pour L’Anti-magicien, tomes 1 & 2 de Sebastien DE CASTELL (Gallimard) [Spellslinger and Shadowblack]
  • Mélanie FAZI pour Sixième du crépuscule de Brandon SANDERSON (Livre de Poche) [the collection Sixth of the Dust]
  • Francis GUÉVREMONT pour Invasion de Luke RHINEHART (Aux Forges de Vulcain) [Invasion]
  • Éric HOLSTEIN pour Underground Airlines de Ben H. WINTERS (ActuSF)
  • luvan pour Amatka de Karin TIDBECK (La Volte)
  • Patrick MARCEL pour Le Serpent Ouroboros, tomes 1 & 2 d’E.R. EDDISON (Callidor) [The Worm Ouroboros]

Prix Wojtek Siudmak du graphisme / Wojtek Siudmak Graphic Design prize

  • Armand BALTAZAR pour Diego et les rangers du Vastlantique d’Armand BALTAZAR (Bayard) [Diego and the Rangers of the Vastlantic]
  • Adrian BORDA pour Musiques d’Outre-mondes, dirigée par Eric Lysøe (Arkuiris)
  • Nicolas FRUCTUS pour La Quête onirique de Vellitt Boe de Kij JOHNSON (Le Bélial’) [The Dream-Quest of Vellitt Boe]
  • Philippe GADY pour Le Défi d’Edmond HAMILTON (Le Bélial’) [Captain Future’s Challenge]
  • Jamie GREGORY pour Marqués d’Alice BROADWAY (Pocket) [Ink]
  • Miles HYMAN pour Kaboul de Michael MOORCOCK (Denoël) [published only in French thus far]
  • Emily C. MARTIN pour Le Serpent Ouroboros, tomes 1 & 2 d’E.R. EDDISON (Callidor) [The Worm Ouroboros]
  • Donatien MARY pour Les Mystères de Larispem, tomes 1 à 3 de Lucie PIERRAT-PAJOT (Gallimard)
  • Dogan OZTEL pour L’Infernale Comédie de Mike RESNICK (ActuSF) [The Galactic Comedy]
  • Jeam TAG pour Rétrofictions de Guy COSTES & Joseph ALTAIRAC (Encrage)
  • Elena VIEILLARD pour Invasion de Luke RHINEHART (Aux Forges de Vulcain) [Invasion]

Essai / Essay

  • Anticipation n°1 : Transhumanisme (Revue, Books on Demand)
  • Eidôlon 123 / C’était demain : anticiper la science-fiction en France et au Québec (1880-1950) (Revue, Presses Universitaires de Bordeaux)
  • Dictionnaire de la fantasy dirigé par Anne BESSON (Vendémiaire)
  • Comment parler à un alien ? Langage et linguistique en science-fiction de Frédéric LANDRAGIN (Le Bélial’)
  • Libère-toi cyborg ! le pouvoir transformateur de la science-fiction féministe de ïan LARUE (Cambourakis)
  • La Science fait son cinéma de Roland LEHOUCQ & Jean-Sébastien STEYER (Le Bélial’)
  • Hors des décombres du monde de Yannick RUMPALA (Champ Vallon)
  • Vampires, fantômes et apparitions. Nouveaux essais de pneumatologie littéraire de Daniel SANGSUE (Hermann)

Prix special

  • Guy COSTES & Joseph ALTAIRAC for their career as scholars and collectors over 40 years, exhibited in their monumental work Rétrofictions. Encyclopédie de la Conjecture Romanesque Rationnelle Francophone (Encrage)

2018 Grand Prix de l’Imaginaire Winners

The winners of the 2018 Grand Prix de l’Imaginaire were announced May 20 at the Étonnants Voyageurs festival in Saint-Malo, France.

The jurors for the award are Joëlle Wintrebert (president), Jean-Luc Rivera (vice-president), Bruno Para (assistant secretary), Jean-Claude Dunyach (treasurer), Sylvie Allouche , François Angelier , Sandrine Brugot-Maillard , Olivier Legendre , Danielle Martinigol, Jean-Claude Vantroyen. The Secretary (not a member of the jury) is Pascal Patoz.

Roman francophone / Novel in French

  • Toxoplasma de Calvo (La Volte)

Roman étranger / Foreign Novel

  • L’Arche de Darwin de James Morrow (Au diable vauvert)

Nouvelle francophone / Short Fiction in French

  • Serf-Made-Man ? ou la créativité discutable de Nolan Peskine d’Alain Damasio (in Au bal des actifs, La Volte)

Nouvelle étrangère / Foreign Short Fiction

  • Danses aériennes de Nancy Kress (Le Bélial’ & Quarante-Deux)

Roman jeunesse francophone / Novels for youth in French

  • Sang maudit d’Ange (Castelmore)

Roman jeunesse étranger / Foreign novels for youth

  • Les Cartographes, tomes 1 à 3 de S.E. Grove (Nathan)

Prix Jacques Chambon de la traduction / Jacques Chambon Translation Prize

  • Jean-Daniel Brèque pour Certains ont disparu et d’autres sont tombés de Joel Lane (Dreampress), La Bibliothèque de Mount Char de Scott Hawkins (Denoël, Lunes d’encre) et Apex de Ramez Naam (Presses de la Cité)

Prix Wojtek Siudmak du graphisme / Wojtek Siudmak Graphic Design prize

  • Daniel Egneus pour American Gods et Le Monarque de la vallée de Neil Gaiman (Au diable vauvert)

Essai / Essay

  • Étoiles rouges. La littérature de science-fiction soviétique de Viktoriya Lajoye et Patrice Lajoye (Piranha)

Prix special

  • Ellen Herzfeld et Dominique Martel pour leur travail au service de la science-fiction depuis plus de 30 ans, dont le site internet Quarante-Deux et les recueils de la collection Quarante-Deux aux éditions du Bélial’

2018 Grand Prix de l’Imaginaire Finalists

The shortlist for the 2018 Grand Prix de l’Imaginaire was announced April 5. The awards will be presented on May 20 at the Étonnants Voyageurs festival in Saint-Malo, France.

The jurors for the award are Joëlle Wintrebert (president), Jean-Luc Rivera (vice-president), Bruno Para (assistant secretary), Jean-Claude Dunyach (treasurer), Sylvie Allouche , François Angelier , Sandrine Brugot-Maillard , Olivier Legendre , Danielle Martinigol, Jean-Claude Vantroyen. The Secretary (not a member of the jury) is Pascal Patoz.

Roman francophone / Novel in French

  • La Désolation de Pierre Bordage (Bragelonne)
  • Toxoplasma de Calvo (La Volte)
  • Le Temps de Palanquine de Thierry Di Rollo (Le Bélial’)
  • La Société des faux visages de Xavier Mauméjean (Alma)

Roman étranger / Foreign Novel

  • La Bibliothèque de Mount Char de Scott Hawkins (Denoël, Lunes d’encre)
  • Bagdad, la grande évasion ! de Saad Z. Hossain (Agullo)
  • L’Arche de Darwin de James Morrow (Au diable vauvert)
  • 2312 de Kim Stanley Robinson (Actes Sud, Exofictions)

Nouvelle francophone / Short Fiction in French

  • Serf-Made-Man ? ou la créativité discutable de Nolan Peskine d’Alain Damasio (in Au bal des actifs, La Volte)
  • L’Empire électrique de Victor Fleury (Bragelonne)
  • Carnaval, l’Aire Tripartite de Laurent Genefort (in Bifrost n°86)
  • Point du jour de Léo Henry (Scylla)
  • Few of us de luvan (Dystopia)
  • Terre de Brume de Cindy Van Wilder (in Galaxies n°47)

Nouvelle étrangère / Foreign Short Fiction

  • Qui t’attendra sur le pas de la porte ? de Lesley Nneka Arimah (in Galaxies n°46)
  • Danses aériennes de Nancy Kress (Le Bélial’ & Quarante-Deux)
  • Certains ont disparu et d’autres sont tombés de Joel Lane (Dreampress)
  • Des vampires dans la citronneraie de Karen Russell (Albin Michel)

Roman jeunesse francophone / Novels for youth in French

  • Sang maudit d’Ange (Castelmore)
  • La Maison des reflets de Camille Brissot (Syros)
  • Power Club, tomes 1 & 2, d’Alain Gagnol (Syros)
  • Les Mystères de Larispem, tomes 1 & 2 de Lucie Pierrat-Pajot (Gallimard jeunesse)
  • Roslend, tomes 1 & 2, de Nathalie Somers (Didier jeunesse)

Roman jeunesse étranger / Foreign novels for youth

  • Robot sauvage de Peter Brown (Gallimard jeunesse)
  • Les Cartographes, tomes 1 à 3 de S.E. Grove (Nathan)
  • Esclaves de Vic James (Nathan)
  • Diabolic – Protéger ou mourir de S.J. Kincaid (Bayard)
  • La Faucheuse de Neal Shusterman (Robert Laffont)

Prix Jacques Chambon de la traduction / Jacques Chambon Translation Prize

  • Jean-Daniel Brèque pour Certains ont disparu et d’autres sont tombés de Joel Lane (Dreampress), La Bibliothèque de Mount Char de Scott Hawkins (Denoël, Lunes d’encre) et Apex de Ramez Naam (Presses de la Cité)
  • Michelle Charrier pour La Cinquième Saison de N.K. Jemisin (Nouveaux Millénaires)
  • Anne Coldefy-Faucard pour Telluria de Vladimir Sorokine (Actes Sud)
  • Jean-François Le Ruyet pour Bagdad, la grande évasion ! de Saad Z. Hossain (Agullo)
  • Valérie Malfoy pour Des vampires dans la citronneraie de Karen Russell (Albin Michel)

Prix Wojtek Siudmak du graphisme / Wojtek Siudmak Graphic Design prize

  • Peter Brown pour Robot sauvage de Peter Brown (Gallimard jeunesse)
  • Daniel Egneus pour American Gods et Le Monarque de la vallée de Neil Gaiman (Au diable vauvert)
  • Stéphane Perger pour Point du jour de Léo Henry (Scylla) et Few of us de luvan (Dystopia)
  • Aurélien Police pour ses couvertures de la collection Une heure-lumière (Le Bélial’)

Essai / Essay

  • Lovecraft au prisme de l’image de Christophe Gelly et Gilles Menegaldo (Le Visage vert)
  • Heavy Metal, l’autre Métal Hurlant de Nicolas Labarre (Presses Universitaires de Bordeaux)
  • Étoiles rouges. La littérature de science-fiction soviétique de Viktoriya Lajoye et Patrice Lajoye (Piranha)
  • Logique de la science-fiction. De Hegel à Philip K. Dick de Jean-Clet Martin (Les Impressions nouvelles)
  • Petit guide de la science-fiction au Québec de Jean-Louis Trudel (Alire)

Prix special

  • Les éditions Le Bélial’ et Dystopia pour l’intégrale du Rêve du démiurge de Francis Berthelot
  • Les éditions Callidor pour leur travail “archéologique” et la qualité de leurs parutions
  • Ellen Herzfeld et Dominique Martel pour leur travail au service de la science-fiction depuis plus de 30 ans, dont le site internet Quarante-Deux et les recueils de la collection Quarante-Deux aux éditions du Bélial’
  • Les éditions Mnémos pour L’Intégrale de Clark Ashton Smith