Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award 2020 Winner

Nostromo Sevilla, run by Sergio López in Seville, Spain is the winner of the 2020 Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award.

The Award is given out yearly to retailers who have done an outstanding job of supporting the comic art medium both in the industry at large and in their local community. Comics fans around the world have the opportunity to nominate their favorite stores here on the Comic-Con website.

The 2020 Award was given out as part of the Will Eisner Comic Industry Awards. The 2020 Award Judges were: Troy-Jeffrey Allen, Diamond Comic Distributors; Cecil Castellucci, Writer, Batgirl, The Plain Janes; Alejandro Gonzalez, La Revisteria Comics, Buenos Aires, Argentina, 2019 Spirit Award Winner; Ross Richie, Publisher, BOOM! Studios; Steve Saffel, Editor, Titan Books.

Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award 2020 Finalists

Here are the five finalists for the Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award 2020.

The Award is given out yearly to retailers who have done an outstanding job of supporting the comic art medium both in the industry at large and in their local community. Comics fans around the world have the opportunity to nominate their favorite stores here on the Comic-Con website. The 2020 Award will be given out as part of the Will Eisner Comic Industry Awards.

2019 Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award Nominees

Thirty-four nominees have been chosen for this year’s Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award.

The Award is given out yearly to retailers who have done an outstanding job of supporting the comic art medium both in the industry at large and in their local community. Comics fans around the world nominate their favorite stores on the Comic-Con International website.

This year’s nominee list includes 34 comic retail stores from across the United States, plus Argentina, Australia, Canada, Ireland, Israel, Portugal, and Spain. The finalists will be announced during the week of Comic-Con, after the judges meet in San Diego. The recipient will be announced as part of the Will Eisner Comic Industry Awards on Friday, July 19

The nominees for the 2019 award are:

  • Alaska Robotics Gallery

Pat Race & Aaron Suring, Juneau, AK

  • Amazing Stories Comics

Jeff and Donalda Kocur, Saskatoon, Saskatchewan, Canada

  • Arcadian Comics & Games

Stephen Struharik, Newport, KY

  • Ash Avenue Comics

Drew Sullivan, Tempe, AZ

  • Blast From The Past

Larry & Kathy Ross, Burbank, CA

  • Bob’s Bullpen

Bob LeFevre, Alpena, MI

  • Books with Pictures

Katie Proctor, Portland, OR

  • Brian’s Comics

Brian and Jennifer Christensen, Petaluma, CA

  • Cape and Cowl Comics

Eitan Manhoff, Oakland, CA

  • Collector’s Comics Inc

Keith Mallow, Port Saint Lucie, FL

  • Comic Quest

Kelly and Don Allen, Lake Forest, CA

  • Comic World

Kathleen Miller the comic book lady, Huntington, WV

  • Comics Conspiracy

Ryan Higgins, Sunnyvale, CA

  • Comiczone

Gareth Bird, Perth, Western Australia, Australia

  • Comikaza

Ori Ayalon and Jacob Sareli, Tel-Aviv, Israel

  • Comix Experience

Brian Hibbs, San Francisco, CA

  • Drawn To Comics

Ken and Susan Brown, Glendale, AZ

  • Earthworld Comics

Joshua Charles Glindmyer, Albany, NY

  • Escapist Comic Bookstore

Jack Rems, Berkeley, CA

  • Farpoint Toys & Collectibles

Penelope & Justin Daniels, Frank Mosentoff, Mays Landing, NJ

  • Four Color Fantasies

Mike Kwolek, Winchester, VA

  • Jesse James Comics

Jesse James, Glendale, AZ

  • Kingpin Books

Mário Freitas, Lisbon, Portugal

  • La Revisteria Comics

Lr Asturias SA., Capital Federal, Buenos Aires, Argentina

  • Legends Comics and Games

Darrick Oyama, Fresno/Clovis, CA

  • Nostromo Sevilla

Sergio López, Seville, Spain

  • Nuclear Comics

Kenny Jacobs, Laguna Hills, CA

  • The Perky Nerd

Tiffany Melius, Burbank, CA

  • Pulp 716 Coffee & Comics

Amy & Jay Berent, Lockport, NY

  • Sanctum Tattoos and Comics

Aaron Hamilton, Wess Gregg, Birmingham, AL

  • The Secret Lair

Stephen and Cristina Lotts, Harrisonburg, VA

  • Space Cadets Collection Collection

Jen King, Oak Ridge North, TX

  • Waterford Comics

Jonathan Sullivan, Waterford, Ireland

  • Zia Comics

Troy Stegner, Las Cruces, NM

2018 Eisner Awards


Comic-Con International has announced the winners of the Will Eisner Comic Industry Awards 2018.

Best Short Story

Best Single Issue/One-Shot

  • Hellboy: Krampusnacht, by Mike Mignola and Adam Hughes (Dark Horse)

Best Continuing Series

  • Monstress, by Marjorie Liu and Sana Takeda (Image)

Best Limited Series

  • Black Panther: World of Wakanda, by Roxane Gay, Ta-Nehisi Coates, and Alitha E. Martinez (Marvel)

Best New Series

  • Black Bolt, by Saladin Ahmed and Christian Ward (Marvel)

Best Publication for Early Readers (up to age 8)

  • Good Night, Planet, by Liniers (Toon Books)

Best Publication for Kids (ages 9–12)

  • The Tea Dragon Society, by Katie O’Neill (Oni)

Best Publication for Teens (ages 13-17)

  • Monstress, by Marjorie Liu and Sana Takeda (Image)

Best Humor Publication

  • Baking with Kafka, by Tom Gauld (Drawn & Quarterly)

Best Anthology

  • Elements: Fire, A Comic Anthology by Creators of Color, edited by Taneka Stotts (Beyond Press)

Best Reality-Based Work

  • Spinning, by Tillie Walden (First Second)

Best Graphic Album—New

  • My Favorite Thing Is Monsters, by Emil Ferris (Fantagraphics)

Best Graphic Album—Reprint

  • Boundless, by Jillian Tamaki (Drawn & Quarterly)

Best Adaptation from Another Medium

  • Kindred, by Octavia Butler, adapted by Damian Duffy and John Jennings (Abrams ComicArts)

Best U.S. Edition of International Material

  • Run for It: Stories of Slaves Who Fought for the Freedom, by Marcelo D’Salete, translated by Andrea Rosenberg (Fantagraphics)

Best U.S. Edition of International Material—Asia

  • My Brother’s Husband, vol. 1, by Gengoroh Tagame, translated by Anne Ishii (Pantheon)

Best Archival Collection/Project—Strips

  • Celebrating Snoopy, by Charles M. Shulz, edited by Alexis E. Fajardo and Dorothy O’Brien (Andrews McMeel)

Best Archival Collection/Project—Comic Books

  • Akira 35th Anniversary Edition, by Katsuhiro Otomo, edited by Haruko Hashimoto, Ajani Oloye, and Lauren Scanlan (Kodansha)

Best Writer

    TIE

  • Tom King, Batman, Batman Annual #2, Batman/Elmer Fudd Special #1, Mister Miracle (DC)
  • Marjorie Liu, Monstress (Image)

Best Writer/Artist

  • Emil Ferris, My Favorite Thing Is Monsters (Fantagraphics)

Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team

  • Mitch Gerads, Mister Miracle (DC)

Best Painter/Multimedia Artist (interior art)

  • Sana Takeda, Monstress (Image)

Best Cover Artist

  • Sana Takeda, Monstress (Image)

Best Coloring

  • Emil Ferris, My Favorite Thing Is Monsters (Fantagraphics)

Best Lettering

  • Stan Sakai, Usagi Yojimbo, Groo: Slay of the Gods (Dark Horse)

Best Comics-Related Periodical/Journalism

  • The Comics Journal, edited by Dan Nadel, Timothy Hodler, and Tucker Stone, tcj.com (Fantagraphics)

Best Comics-Related Book

  • How to Read Nancy: The Elements of Comics in Three Easy Panels, by Paul Karasik and Mark Newgarden (Fantagraphics)

Best Academic/Scholarly Work

  • Latinx Superheroes in Mainstream Comics, by Frederick Luis Aldama (University of Arizona Press)

Best Publication Design

  • Akira 35th Anniversary Edition, designed by Phil Balsman, Akira Saito (Veia), NORMA Editorial, and MASH•ROOM (Kodansha)

Best Digital Comic

  • Harvey Kurtzman’s Marley’s Ghost, by Harvey Kurtzman, Josh O’Neill, Shannon Wheeler, and Gideo Kendall (comiXology Originals/Kitchen, Lind & Associates)

Best Webcomic

Will Eisner Hall of Fame Inductees for 2018

Judges’ selections

  • Carol Kalish (pioneering direct sales manager for Marvel Comics)
  • Jackie Ormes (first black female newspaper cartoonist, for the strip Dixie in Harlem featuring the character Torchy Brown).

Voters’ selections

  • Charles Addams
  • Karen Berger
  • Dave Gibbons
  • Rumiko Takahashi

The 2018 Eisner Awards judging panel consisted of librarian Candice Mack (Los Angeles Public Library), comics reviewer/journalist Graeme McMillan (i09, Wired, Hollywood Reporter), comics retailer Tate Ottati (Tate’s Comics, Lauderhill, FL), comics scholar Nhora Serrano (Hamilton College, Clinton, NY), writer/artist/educator Alexander Simmons (Blackjack, Scooby Doo, Archie; Kids Comic Con), and longtime Comic-Con volunteer William Wilson (anime/manga expert).

Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award

  • Norma Comics — Rafa Martínez, Barcelona, Spain

Russ Manning Promising Newcomer Award

TIE

  • Hamish Steele, writer/artist of Pantheon (Nobrow)
  • Pablo Tunica, artist of TMNT Universe (IDW)

The Manning nominees were chosen by a panel consisting of board and committee members of Comic-Con International and a San Diego comics retailer.

2018 Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award Nominees

Twenty nominees have been chosen for this year’s Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award.

The Award is given out yearly to retailers who have done an outstanding job of supporting the comic art medium both in the industry at large and in their local community. Comics fans around the world nominate their favorite stores on the Comic-Con International website.

This year’s nominee list includes 20 comic retail stores from across the United States, plus Australia, Ireland, Portugal, Spain, and the United Kingdom. The finalists will be named during the week of Comic-Con. The recipient will be announced as part of the Will Eisner Comic Industry Awards on Friday, July 20.

The nominees for the 2018 award are:

  • Acme Comics

Mark Austin/ Jermaine Exum, Greensboro, NC

  • Arsenal Comics & Games

Paul Roman Martinez, Timothy Heague & Elena Sfetcu, Newbury Park, CA

  • Big Bang Comics

John Hendrick, Dublin, Ireland

  • Cape and Cowl Comics

Eitan Manhoff, Oakland, CA

  • Coliseum of Comics

Phil Boyle, Kissimmee, FL

  • Collector’s Comics

Keith & Monica Mallow, Port St. Lucie, FL

  • Comic Book Hideout

Glynnes Pruett, Fullerton, CA

  • The Comic Book Shop

Sarah & Patrick “Titus” Titus, Wilmington, DE

  • Comic Quest

Don & Kelly Allen, Lake Forest, CA

  • Comic World

Kathleen Miller the Comic Book Lady, Huntington, WV

  • Comics Toons N Toys

Mike Kadin, Tustin, CA

  • Comiczone

Andrew, Michael & Gareth, Perth, Western Australia

  • Farpoint Toys & Collectibles

Penelope Pappas, Justin Daniels & Frank Mosentoff, Mays Landing, NJ

  • Kingpin Books

Mário Freitas, Lisbon, Portugal

  • The Laughing Ogre

Chris Lloyd, Columbus, OH

  • Norma Comics

Rafa Martínez, Barcelona, Spain

  • A Shop Called Quest

Lee Raymundo, Natalie Raymundo, & Jason Washburn, Redlands, CA

  • Space Cadets Collection Collection

Jen King, Oak Ridge North, TX

  • Travelling Man

Nabil Homsi, York, Yorkshire, UK

  • Up Up & Away!

Kendall Swafford, Cincinnati, OH

2017 Eisner Award Winners

The winners of the Will Eisner Comic Industry Awards 2017 were announced July 21 at San Diego Comic-Con International.

Best Short Story

  • “Good Boy,” by Tom King and David Finch, in Batman Annual #1 (DC)

Best Single Issue/One-Shot

  • Beasts of Burden: What the Cat Dragged In, by Evan Dorkin, Sarah Dyer, and Jill Thompson (Dark Horse)

Best Continuing Series

  • Saga, by Brian K. Vaughan and Fiona Staples (Image)

Best Limited Series

  • The Vision, by Tom King and Gabriel Walta (Marvel)

Best New Series

  • Black Hammer, by Jeff Lemire and Dean Ormston (Dark Horse)

Best Publication for Early Readers (up to age 8)

  • Narwhal: Unicorn of the Sea, by Ben Clanton (Tundra)

Best Publication for Kids (ages 9-12)

  • Ghosts, by Raina Telgemeier (Scholastic)

Best Publication for Teens (ages 13-17)

  • The Unbeatable Squirrel Girl, by Ryan North and Erica Henderson (Marvel)

Best Humor Publication

  • Jughead, by Chip Zdarsky, Ryan North, Erica Henderson, and Derek Charm (Archie)

Best Anthology

  • Love is Love, edited by Marc Andreyko (IDW/DC)

Best Reality-Based Work

  • March (Book Three), by John Lewis, Andrew Aydin, and Nate Powell (Top Shelf)

Best Graphic Album—New

  • Wonder Woman: The True Amazon by Jill Thompson (DC Comics)

Best Graphic Album—Reprint

  • Demon, by Jason Shiga (First Second)

Best U.S. Edition of International Material

  • Moebius Library: The World of Edena, by Jean “Moebius” Giraud et al. (Dark Horse)

Best U.S. Edition of International Material—Asia

  • The Art of Charlie Chan Hock Chye, by Sonny Liew (Pantheon)

Best Archival Collection/Project—Strips (at least 20 years old)

  • Chester Gould’s Dick Tracy, Colorful Cases of the 1930s, edited by Peter Maresca (Sunday Press)

Best Archival Collection/Project—Comic Books (at least 20 Years Old)

  • The Complete Wimmen’s Comix, edited by Trina Robbins (Fantagraphics)

Best Writer

  • Brian K. Vaughan, Paper Girls, Saga, We Stand On Guard (Image)

Best Writer/Artist

  • Sonny Liew, The Art of Charlie Chan Hock Chye (Pantheon)

Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team

  • Fiona Staples, Saga (Image)

Best Painter/Multimedia Artist (interior art)

  • Jill Thompson, Wonder Woman: The True Amazon (DC); Beasts of Burden: What the Cat Dragged In (Dark Horse)

Best Cover Artist (for multiple covers)

  • Fiona Staples, Saga (Image)

Best Coloring

  • Matt Wilson, Cry Havoc, Paper Girls, The Wicked + The Divine (Image); Black Widow, The Mighty Thor, Star-Lord (Marvel)

Best Lettering

  • Todd Klein, Clean Room, Dark Night, Lucifer (Vertigo/DC); Black Hammer (Dark Horse)

Best Comics-Related Periodical/Journalism

  • The A.V. Club comics coverage, including Comics Panel, Back Issues, and Big Issues, by Oliver Sava et al., www.avclub.com

Best Comics-Related Book

  • Krazy: George Herriman, A Life in Black and White, by Michael Tisserand (Harper)

Best Academic/Scholarly Work

  • Superwomen: Gender, Power, and Representation, by Carolyn Cocca (Bloomsbury)

Best Publication Design

  • The Art of Charlie Chan Hock Chye, designed by Sonny Liew (Pantheon)

Best Webcomic

Best Digital Comic

WILL EISNER SPIRIT OF COMICS RETAILER AWARD

  • Comicazi, Robert Howard, David Lockwood, Michael Burke. Somerville, MA

The five finalists were:

  • Comicazi, Robert Howard, David Lockwood, Michael Burke. Somerville, MA
  • The Comic Bug, Jun Goeku, Mike Wellman. Manhattan Beach, CA
  • Illusive Comics and Games, Anna Warren Cebrian. Santa Clara, CA
  • Kingpin Books, Mário Freitas. Lisbon, Portugal
  • Space Cadets Collection Collection, Jen King. Oak Ridge North, TX

The Spirit of Comics award judges were:

  • John Hertzler (actor, Star Trek: Deep Space Nine)
  • Josh Geppi (president, Diamond International Galleries)
  • Victoria Jamieson (graphic novelist, Roller Girl, The Great Pet Escape)
  • Adam Sherif (2016 Spirit Award winner, Orbital Comicz, London, UK)
  • Bill Morrison (executive editor, MAD magazine)

BILL FINGER AWARD WINNERS

  • Jack Kirby
  • Bill Messner-Loebs

RUSS MANNING AWARD

  • Anne Szabla, writer-artist of Bird Boy (Dark Horse)

The award is presented to a comics artist who, early in his or her career, shows a superior knowledge and ability in the art of creating comics. It is named for Russ Manning, the artist best known for his work on the Tarzan and Star Wars newspaper strips and the Magnus, Robot Fighter comic book, and a popular guest at the San Diego convention in the 1970s.

The 2017 nominees were:

  • Rafael de Latorre, artist of Animosity and Superzero (AfterShock)
  • Riana Dorsey, artist of Cloud Riders (Hashtag Comics)
  • Mindy Lee, artist of Bounty (Dark Horse)
  • Leila Leiz, artist of Alters (AfterShock)
  • Anne Szabla, writer/artist of Bird-Boy (Dark Horse)

BOB CLAMPETT HUMANITARIAN AWARD

  • Joe Ferrara
  • Marc Andreyko

WILL EISNER COMIC AWARDS HALL OF FAME

Judges Choices (automatically inducted)

  • Milt Gross (1895–1953)
  • H. G. Peter (1880–1958)
  • Antonio Prohías (1921–1998)
  • Dori Seda (1950–1988)

Voters Choices

  • Gilbert Hernandez and Jaime Hernandez
  • George Perez
  • Walt Simonson
  • Jim Starlin

2017 Eisner Spirit of Comics Award Nominees

The longlist for the 2017 Eisner Spirit of Comics Award has been announced.

Comic-Con International gives the award yearly to retailers who have done an outstanding job of supporting the comics medium both in the industry at large and in their local community. The nominations come from comics fans via the Comic-Con International website.

This year’s nominee list includes 19 comic retail stores from across the United States, plus Canada, the United Kingdom, Australia, France, Israel, and Portugal. The judges will announce the finalists during the week of Comic-Con. The winner will be revealed at the Will Eisner Comic Industry Awards on July 21.

The 2017 nominees (in alphabetical order) are:


 

2017 Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award Nominations
Arsenal Comics and Games
Paul Roman Martinez, Timothy Heague, Elena Sfetcu
Newbury Park, CA


 

2017 Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award Nominations
Central Comics Paris
Laurent Nucera, Christopher Borrot
Paris, France


 

2017 Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award Nominations
Cloud City Comics and Toys
Jeff Watkins
Syracuse, NY


 

2017 Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award Nominations
Comicazi
Robert Howard, David Lockwood, Michael Burke
Somerville, MA


 

2017 Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award Nominations
The Comic Bug
Jun Goeku, Mike Wellman
Manhattan Beach, CA


 

2017 Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award Nominations
Comiczone
Andrew Frith, Michael Petrusich, Gareth Bird
Perth, Western Australia


 

2017 Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award Nominations
Comikaza
Ori Ayalon, Jacob Sareli
Tel-Aviv, Israel


 

2017 Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award Nominations
Earthworld Comics
J.C. Glindmyer
Albany, NY


 

2017 Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award Nominations
Famous Faces and Funnies
Richard Shea
West Melbourne, FL


 

2017 Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award Nominations
Illusive Comics and Games
Anna Warren Cebrian
Santa Clara, CA


 

2017 Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award Nominations
Jesse James Comics
Jesse James Criscione, Lorraine Criscione
Glendale, AZ


 

2017 Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award Nominations
Kingpin Books
Mário Freitas
Lisbon, Portugal


 

2017 Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award Nominations
Nuclear Comics and Skate Shop
Kenny Jacobs
Laguna Hills, CA


 

2017 Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award Nominations
Pittsburgh Comics
Colin McMahon
McMurray, PA


 

2017 Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award Nominations
Silver Wolf Comics and Collectibles
Don Rhoads, Bakersfield, CA


 

2017 Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award Nominations
Space Cadets Collection Collection
Jen King
Oak Ridge North, TX


 

2017 Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award Nominations
Travelling Man
Nabil Homsi
York, North Yorkshire, UK


 

2017 Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award Nominations
TR!CKSTER
Anita Coulter
Berkeley, CA


 

2017 Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award Nominations
Zapp Comics
Ben Lichtenstein, Corry Brown
Wayne, NJ

2016 Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award Finalists

Five finalists have been chosen from the 20 nominees for this year’s Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award. Judging was held on July 19 at Comic-Con International, and the winner will be announced at tonight’s award ceremony.

The Award is given out yearly to retailers who have done an outstanding job of supporting the comic art medium both in the industry at large and in their local community. Comics fans around the world nominate their favorite stores on the Comic-Con International website.

The 5 finalists for the 2016 award are:

  • Big Bang Comics

John Hendrick, Dublin, Ireland

  • Comikaza

Ori Ayalon and Jacob Sareli, Tel Aviv, Israel

  • Legends Comics & Books

Lloyd Chesley and Gareth Gaudin, Victoria, British Columbia, Canada

  • Orbital Comics & Gallery

Karl Asaa, Damian Keeng & James Wilson, London, UK

  • Time Warp Comics and Games

Wayne Winsett, Boulder, CO

This year’s judges were:

  • Trevor Richardson (Diamond Comics)
  • Heidi MacDonald (editor, TheBeat.com)
  • Gina Gagliano (First Second Books)
  • Peter David (writer of stuff)
  • Teresa Colegrove (2015 Retailer Award winner, PackRat Comics, Hilliard, OH)
  • Mike Pellerito (president, Archie Comics)

2015 Eisner Award Winners

eisnerawards_logo_2Comic-Con International announced the winners of the 2015 Will Eisner Comic Industry Awards on July 10.

Named for comics creator the Will Eisner, the awards, now in their 27th year, highlight the best publications and creators in comics and graphic novels.

Best Short Story

Best Single Issue (or One-Shot)

  • Beasts of Burden: Hunters and Gatherers, by Evan Dorkin & Jill Thompson (Dark Horse)

Best Continuing Series

  • Saga, by Brian K. Vaughan & Fiona Staples (Image)

Best Limited Series

  • Little Nemo: Return to Slumberland, by Eric Shanower & Garbriel Rodriguez (IDW)

Best New Series

  • Lumberjanes, by Shannon Watters, Grace Ellis, Noelle Stevenson, & Brooke A. Allen (BOOM! Box)

Best Publication for Early Readers (up to age 7)

  • The Zoo Box, by Ariel Cohn & Aron Nels Steinke (First Second)

Best Publication for Kids (ages 8-12)

  • El Deafo, by Cece Bell (Amulet/Abrams)

Best Publication for Teens (ages 13-17)

  • Lumberjanes, by Shannon Watters, Grace Ellis, Noelle Stevenson, & Brooke A. Allen (BOOM! Box)

Best Humor Publication

  • The Complete Cul de Sac, by Richard Thompson (Andrews McMeel)

Best Digital/Web Comic

Best Anthology

  • Little Nemo: Dream Another Dream, edited by Josh O’Neill, Andrew Carl, & Chris Stevens (Locust Moon)

Best Reality-Based Work

  • Hip Hop Family Tree, vol. 2, by Ed Piskor (Fantagraphics)

Best Graphic Album—New

  • This One Summer, by Mariko Tamaki & Jillian Tamaki (First Second)

Best Graphic Album—Reprint

  • Through the Woods, by Emily Carroll (McElderry Books)

Best Archival Collection/Project—Strips (at least 20 years old)

  • Winsor McCay’s Complete Little Nemo, edited by Alexander Braun (TASCHEN)

Best Archival Collection/Project—Comic Books (at least 20 Years Old)

  • Steranko Nick Fury Agent of S.H.I.E.L.D. Artist’s Edition, edited by Scott Dunbier (IDW)

Best U.S. Edition of International Material

  • Blacksad: Amarillo, by Juan Díaz Canales & Juanjo Guarnido (Dark Horse)

Best U.S. Edition of International Material—Asia

  • Showa 1939–1955 and Showa 1944–1953: A History of Japan, by Shigeru Mizuki (Drawn & Quarterly)

Best Writer

  • Gene Luen Yang, Avatar: The Last Airbender (Dark Horse); The Shadow Hero (First Second)

Best Writer/Artist

  • Raina Telgemeier, Sisters (Graphix/Scholastic)

Best Penciller/Inker

  • Fiona Staples, Saga (Image)

Best Painter/Multimedia Artist (interior art)

  • J. H. Williams III, The Sandman: Overture (Vertigo/DC)

Best Cover Artist

  • Darwyn Cooke, DC Comics Darwyn Cooke Month Variant Covers (DC)

Best Coloring

  • Dave Stewart, Hellboy in Hell, BPRD, Abe Sapien, Baltimore, Lobster Johnson, Witchfinder, Shaolin Cowboy, Aliens: Fire and Stone, DHP (Dark Horse)

Best Lettering

  • Stan Sakai, Usagi Yojimbo: Senso, Usagi Yojimbo Color Special: The Artist (Dark Horse)

Best Comics-Related Periodical/Journalism

Best Comics-Related Book

  • Genius Animated: The Cartoon Art of Alex Toth, vol. 3, by Dean Mullaney & Bruce Canwell (IDW/LOAC)

Best Scholarly/Academic Work

  • Graphic Details: Jewish Women’s Confessional Comics in Essays and Interviews, edited by Sarah Lightman (McFarland)

Best Publication Design

  • Little Nemo: Dream Another Dream, designed by Jim Rugg (Locust Moon)

Eisner Hall of Fame Inductees

  • Marjorie ”Marge” Henderson Buell (creator of Little Lulu)
  • Bill Woggon (creator of Katy Keene)
  • John Byrne
  • Chris Claremont
  • Denis Kitchen
  • Frank Miller.

(The first two were selected by the Eisner Awards judges, and the last four were voted in by con members.)

Other Awards Presented at Ceremony

Bill Finger Award For Excellence in Comics Writing

  • John Stanley & Don McGregor

The Bob Clampett Humanitarian Award

  • Bill and Kayre Morrison

Spirit of Comics Retailer Award

  • Packrat Comics in Hilliard, Ohio

Russ Manning Newcomer Award (tie)

  • Greg Smallwood
  • Jorge Corona

Incidentally — Jonathan Ross was the presenter: