25 thoughts on “What Did You Nominate For The 2020 Hugo Awards?

  1. My 2020 Hugo Award Nominations

    Best Novel
    Black Leopard, Red Wolf; Marlon James; Riverhead Books
    The Light Brigade ; Kameron Hurley; Saga Press

    Best Series
    The Expanse; James S. A. Corey

    Best Related Work
    Lost Transmissions: The Secret History of Science Fiction and Fantasy; Desirina Boskovich; Harry N. Abrams
    Becoming Superman; J. Michael Straczynski; Harper Voyager
    Star Wars Memories: My Time in the (Death Star) Trenches; Craig Miller.

    Best Dramatic Presentation, Long Form
    Watchmen; HBO/DC Entertainment/White Rabbit
    Chernobyl; HBO/Sky UK
    Star Trek Discovery: Season Two; CBS/Paramount Studios

    Best Editor, Short Form
    Steve Davidson, Amazing Stories

    Best Semiprozine
    Amazing Stories

    Best Fanzine
    The Book Smugglers
    Nerds of a Feather
    Lady Business

    Best Fan Artist
    Sara Felix; Dublin Lodestar Finalist Pins, 2019 Dublin Lodestar

  2. I’m short (ahem) on the short fiction, but this was my nominating ballot:

    Best Novel

    A Memory Called Empire; Arkady Martine
    The Twisted Ones; T. Kingfisher
    Middlegame; Seanan McGuire
    Magic for Liars; Sarah Gailey
    Ancestral Night; Elizabeth Bear

    Best Novella

    Waterlines; Suzanne Palmer
    This Is How You Lose The Time War; Amal El-Mohtar & Max Gladstone
    To Be Taught, If Fortunate; Becky Chambers
    The Work of Wolves; Tegan Moore
    In The Shadow Of Spindrift House; Mira Grant

    Best Short Story

    “Dear Parents, Your Child Is Not the Chosen One; P.G. Galalis; Diabolical Plots

    Best Graphic Story or Comic

    All Night Laundry; Zachary Hall; http://www.all-night-laundry.com/

    Best Dramatic Presentation, Long Form

    The Hidden Almanac; podcast by Ursula Vernon

    Lodestar Award for Best Young Adult Book (not a Hugo)

    Minor Mage; T. Kingfisher

    Astounding Award for the best new science fiction writer, sponsored by Dell Magazines (not a Hugo)

    Kate Boyes; Trapped in the R.A.W.: A Journal of My Experiences During the Great Invasion

  3. HUGO AWARDS:

    BEST NOVEL
    A Boy and His Dog at the End of the World; C.A. Fletcher; Orbit
    A Choir of Lies; Alexandra Rowland; Gallery / Saga Press
    Middlegame; Seanan McGuire; Tor
    Recursion; Blake Crouch; Crown
    The Sol Majestic; Ferrett Steinmetz; Tor

    BEST NOVELLA
    This Is How You Lose the Time War; Amal El-Mohtar and Max Gladstone; Saga Press
    To Be Taught, If Fortunate; Becky Chambers; Harper Voyager
    “Waterlines”; Suzanne Palmer; Asimov’s Science Fiction, July-August 2019
    Wireless; Alex Acks; Wireless and More Steam-Powered Adventures

    BEST NOVELETTE
    “Anxiety is the Dizziness of Freedom”; Ted Chiang; Exhalation
    Muri; Ashley Shelby; Radix Media
    Guava Summer; Vera Kurian; Radix Media
    “Dave’s Head”; Suzanne Palmer; Clarkesworld, September 2019

    BEST RELATED WORK
    Becoming Superman: My Journey From Poverty to Hollywood; J. Michael Straczynski; Harper Voyager
    Joanna Russ (Modern Masters of Science Fiction); Gwyneth Jones; University of Illinois Press
    “The Disappearance of John M. Ford”; Isaac Butler; Slate
    Op-Eds From the Future; Susan Fowler; The New York Times
    Apollo 11; Todd Douglas Miller; CNN Films, Statement Pictures

    BEST GRAPHIC STORY
    The Adventure Zone: Murder on the Rockport Limited!; Griffin McElroy, Justin McElroy, Travis McElroy, Clint McElroy/Carey Pietsch; First Second
    Ascender, Vol. 1: The Haunted Galaxy; Jeff Lemire/Dustin Nguyen; Image Comics
    Alienation; Inés Estrada; Fantagraphics
    Harleen; Stjepan Šeji?; DC Black Label
    Mare Internum; Der-Shing Holmer; self-published

    BEST DRAMATIC PRESENTATION (LONG FORM)
    Chernobyl
    The Lighthouse
    Russian Doll (Season One)
    Watchmen

    BEST DRAMATIC PRESENTATION (SHORT FORM)
    Counterpart: “Twin Cities”
    The Expanse: “Saeculum”
    Interface: “Part I”
    The Mandalorian: “Chapter 7: The Reckoning/Chapter 8: Redemption”
    Watchmen: “A God Walks Into Abar”

    LODESTAR
    Pet; Akwaeke Emezi; Make Me a World
    Deeplight; Frances Hardinge; Macmillan Children’s Books
    The Wicked King; Holly Black; Little, Brown Books for Young Readers
    Avatar, The Last Airbender: The Rise of Kyoshi; F.C. Yee and Michael Dante DiMartino; Amulet Books
    Fireborne; Rosaria Munda; G.P. Putnam’s Sons Books for Young Readers

  4. RETRO HUGOS

    BEST NOVEL
    Sirius: A Fantasy of Love and Discord; Olaf Stapledon; Secker & Warburg
    Worlds Beginning; Robert Ardrey; Duell, Sloan & Pearce

    BEST NOVELLA
    “Killdozer!”; Theodore Sturgeon; Astounding, November 1944
    “The Jewel of Bas”; Leigh Brackett; Planet Stories, Spring 1944
    Old Man and New World; Olaf Stapledon; George Allen & Unwin

    BEST NOVELETTE
    “The Children’s Hour”; Lawrence O’Donnell (C. L. Moore and Henry Kuttner); Astounding Science Fiction, March 1944
    “No Woman Born”; C. L. Moore; Astounding Science Fiction, December 1944

    BEST SHORT STORY
    “Desertion”; Clifford D. Simak; Astounding Science Fiction, November 1944
    “The Lake”; Ray Bradbury; Weird Tales, May 1944

    BEST RELATED WORK
    Marginalia; H.P. Lovecraft; August Derleth and Donald Wandrei, ed.; Arkham House
    Rockets: The Future of Travel Beyond the Stratosphere; Willy Ley; Viking Press
    Fancyclopedia; Jack Speer; Forrest J Ackerman
    “The Science-Fiction Field”; Leigh Brackett; Writer’s Digest, July 1944
    The Book of Thoth: A Short Essay on the Tarot of the Egyptians; Aleister Crowley; Weiser Books

    BEST GRAPHIC STORY
    Donald Duck: “The Mad Chemist”; Carl Barks; Dell Comics
    Plastic Man: “The Gay Nineties Nightmare”; Jack Cole; Quality Comics
    Superman: “The Mysterious Mr. Mxyztplk”; Jerry Siegel/Joe Shuster; DC

    BEST DRAMATIC PRESENTATION (LONG FORM)
    The Uninvited
    The Halfway House
    It Happened Tomorrow
    Between Two Worlds
    The Tower of the Seven Hunchbacks

    BEST DRAMATIC PRESENTATION (SHORT FORM)
    The Curse of the Cat People
    They Came to a City
    Suspense: “Donovan’s Brain”
    The Mysterious Traveler: “Beware of Tomorrow”
    The Shadow: “The Man Who Dreamed Too Much”

    BEST FANZINE
    The Acolyte

  5. Best Novel
    The Outside; Ada Hoffmann
    All City; Alex DiFrancesco
    The Memory Police; Yoko Ogawa
    The Gilded Wolves; Roshani Chokshi
    The Migration; Helen Marshall

    Best Novella
    This is How You Lose the Time War; Amal-El Mohtar & Max Gladstone
    The Deep; Rivers Solomon
    Catfish Lullaby; A. C. Wise
    Nought Forever; Malorie Blackman
    We Are Made Of Diamond Stuff; Isabel Waidner

    Best Novelette
    The Ocean That Fades Into Sky; Kathleen Kayembe
    The Null Space Conundrum; Violet Allen
    Nice Things; Ellen Klages
    A Hundred Thousand Arrows; Ashok K. Banker
    Sand Castles; Adam Troy-Castro

    Best Short Story
    The Migration Suite: A Study in C Sharp Minor; Maurice Broaddus
    The Last Eagle; Natalia Theodoridou
    This Wine-Dark Feeling That Isn’t The Blues; Jose Pablo Iriarte
    Blood Is Another Word for Hunger; Rivers Solomon
    Flash Crash; Louis Evans

    Best Series
    Luna; Ian McDonald
    Noughts & Crosses; Malorie Blackman
    Chronicles of St. Marys; Jodi Taylor
    Psy-Changeling; Nalini Singh
    Rosewater; Tade Thompson

    Best Related Work
    Jeanette Ng’s Campbell Award Acceptance Speech
    Broken Places & Outer Spaces; Nnedi Okorafor
    The Siege of Gondor; Bret Devereux
    The Lady from the Black Lagoon: Hollywood Monsters and the Lost Legacy of Millicent Patrick; Mallory O’Meara
    The World of Usula K. Le Guin; Arwen Curry

    Best Graphic Story or Comic
    These Savage Shores
    Ascender Vol. 1: The Haunted Galaxy
    Die Vol 1: Fantasy Heartbreaker
    House of Whispers Vol 1: The Powers Divided
    Man-Eaters Vol. 1

    Best Dramatic Presentation, Long Form
    Good Omens
    Hadestown: Original Broadway Cast Recording
    Last Christmas
    Years and Years
    Ready or Not

    Best Dramatic Presentation, Short Form
    Chapter Seventeen: The Missionaries; The Chilling Advenutres of Sabrina
    The Electric Princess; Disenchantment
    New Eden; Star Trek: Discovery
    The House of L; Supergirl
    Armour; His Dark Materials

    Best Editor, Short Form
    SB Divya & Mur Lafferty
    Jane Crowley & Kate Dollarhyde
    Justina Ireland & Troy L. Wiggins
    Jen R. Albert & Khaalidah Muhammad-Ali
    Charles Coleman Finlay

    Best Editor, Long Form
    Navah Wolfe
    Eleanor Teasdale
    David Thomas Moore
    David Pomerico
    Gillian Green

    Best Professional Artist
    Victo Ngai
    Reiko Murakami
    grandfailure
    Mary Haasdyk
    Tommy Arnold

    Best Semiprozine
    Escape Pod
    Fiyah
    Psuedopod
    Book Smugglers
    Luna Station Quarterly

    Best Fanzine
    Galactic Journey
    Young People Read Old SF
    Nerds of a Feather
    Geek Syndicate
    Quick Sip Reviews

    Best Fancast
    SFF Yeah
    Twice as Bright Half as Long
    Verity
    Breaking the Glass Slipper
    Hammer House of Podcast

    Best Fan Writer
    Alasdair Stuart
    Bogi Takács
    Scholary Squid
    Adri Joy
    Cora Buhlert

    Best Fan Artist
    Geneva Benton
    Grace P. FongCaleb Hosalla
    Sara Felix
    Caio Santos

    Lodestar Award for Best Young Adult Book (not a Hugo)
    Pet; Akwaeke Emezi
    Once & Future; Amy Rose Capetta & Cori McCarthy
    Chilling Effect; Valerie Valdes
    Stronger Than a Bronze Dragon; Mary Fan
    The Kingdom; Jess Rothenberg

    Astounding Award for the best new science fiction writer, sponsored by Dell Magazines (not a Hugo)
    Alex DiFrancesco
    Akwaeke Emezi
    Kathleen Kayembe
    Brit E. B. Hvide
    Louis Evans

    Retro Best Novel
    The Winged Man; E. Mayne Hull
    Shadow Over Mars; Leigh Brackett
    Jassy; Norah Lofts
    Sirius; Olaf Stapledon
    The Golden Fleece; Robert Graves

    Retro Best Novella
    Killdozer!; Theodore Sturgeon
    The Jewel of Bas; Leigh Brackett
    Intruders from the Stars; Ross Rocklynne
    Wanderers of the Wolf Moon; Nelson S. Bond
    The Changeling; A. E. van Vogt

    Retro Best Novelette
    No Woman Born; CL Moore
    Arena; Frederic Brown
    Terror Out of Space; Leigh Brackett
    When The Bough Breaks; CL Moore & Henry Kuttner
    Census; Clifford Simak

    Retro Best Short Story
    The Happy Autumn Fields; Elizabeth Bowen
    As Never Was; P. Schuyler Miller
    Taboo; Fritz Leiber
    Housing Problem; CL Moore & Henry Kuttner
    Far Centaurus; A. E. van Vogt

    Retro Best Series
    Cthulhu Mythos
    Doc Savage
    The Shadow
    Captain Future
    Jorkens

    Retro Best Related Work
    The Inner Ring; CS Lewis
    Rockets: A Prelude to Space Travel; Willy Ley
    Rockets; Arthur C. Clarke
    Panic: The Orson Welles Broadcast That Hoaxed America
    Fancyclopedia 1; Jack Speer

    Retro Best Graphic Story or Comic
    Bomber Comics #3: Kismet: Man of Fate: Somewhere in the dense forests of Southern France…
    All American Comics #61: Green Lantern: Fighters Never Quit
    Bulls Eye Comics #11: Lady Satan: The Allied Assassination Plot
    Superman #30: The Mysterious Mr. Mxyztplk!
    Whiz Comics #50: Ibis The Invicible: Loki The Terrible

    Retro Best Dramatic Presentation, Long Form
    The Uninvited
    The Lady and The Monster
    Between Two Worlds
    Once Upon A Time
    Captain America

    Retro Best Dramatic Presentation, Short Form
    The Three Cabalerros
    Sherlock Holmes: The Scarlet Claw
    The Curse of the Cat People
    Beware Of Tomorrow – Mysterious Traveler
    The Hunt – Creeps By Night

    Retro Best Editor, Short Form
    W. Scott Peacock
    Dorothy McIlwraith
    Raymond A. Palmer
    Oscar J. Friend
    Mary Gnaedinger

    Retro Best Professional Artist
    AR Tilburne
    Earle Bergey
    Lawrence
    Lee Brown Coye
    Hilda McGiven

    Retro Best Fanzine
    Fantasy Fiction Field
    British Fantasy Society Bulletin
    Diablerie
    Centauri
    Sappho

    Retro Best Fan Writer
    Myrtle J. Douglas
    Bill Watson
    Ted Carnell
    Julius Unger
    J. Michael Rosenblum

    Retro Best Fan Artist
    Jack Fiedenbeck
    Bill Watson
    Jack Miller
    Lora Crozettti
    Van Splawn

  6. Selected categories:

    BEST NOVEL
    A Memory Called Empire; Arkady Martine; Tor
    The Future of Another Timeline; Annalee Newitz; Tor
    The Ten Thousand Doors of January; Alex E. Harrow; Redhook
    Stealing Worlds; Karl Schroeder; Tor
    Ancestral Night; Elizabeth Bear; Saga

    BEST NOVELLA
    This Is How You Lose the Time War; Amal El-Mohtar & Max Gladstone; Saga
    The Ghurka and the Lord of Tuesday; Saad Z. Hossain; Tor.com
    “The Work of Wolves”; Tegan Moore; Asimov’s (7-8/19)
    “Waterlines”; Suzanne Palmer; Asimov’s (7-8/19)
    “Anxiety is the Dizziness of Freedom”; Ted Chiang; Exhalation (Knopf)

    BEST NOVELETTE
    “Life Sentence”; Matthew Baker; Lightspeed (2/19)
    “Said of Angels”; Eric de Carlo; Clarkesworld (6/19)
    “In This Moment, We Are Happy”; Chen Quifan; Clarkesworld (8/19)
    “The Archronology of Love”; Caroline M. Yoachim; Lightspeed (4/19)
    “To Catch All Sorts of Flying Things”; M. L. Clark; Clarkesworld (9/19)

    BEST SHORT STORY
    “Example”; Adam-Troy Castro; Nightmare (3/19)
    “Curse Like a Savior”; Russell Nichols; Apex (19 Mar 2019)
    “The Dead, In Their Uncontrollable Power”; Karen Osborne; Uncanny (3-4/19)
    “The Painter of Trees”; Suzanne Palmer; Clarkesworld (6/19)
    “Many-Hearted Dog and Heron Who Stepped Past Time”; Alex Yuschik; Strange Horizons (17 Jun 2019)

    BEST GRAPHIC STORY OR COMIC
    House of X / Powers of X; Jonathan Hickman; Marvel Comics

    RETRO BEST NOVELETTE
    “The Big and the Little”; Isaac Asimov; Astounding (8/44)

    RETRO BEST SHORT STORY
    “Huddling Place”; Clifford D. Simak; Astounding (7/44)
    “Desertion”; Clifford D. Simak; Astounding (11/44)

    RETRO BEST RELATED WORK
    Fancyclopedia; Jack Speer; Forrest J. Ackerman

  7. Best Novel
    The Kingdom of Copper, S.A. Chakraborty
    The Last Astronaut, David Wellington
    The Forbidden Stars, Tim Pratt
    The Winter of the Witch, Katherine Arden
    The Outside, Ada Hoffman

    Best Novella
    In the Shadow of Spindrift House, Mira Grant
    In an Absent Dream, Seanan McGuire
    Summer Frost, Blake Crouch
    Desdemona and the Deep, C.S.E. Cooney
    “Waterlines”, Susanne Palmer, Asimov’s

    Best Novelette
    “The Thirty-Eight Hundred Bone Coat”, R.K. Duncan, Beneath Ceaseless Skies
    “A Handful of Sky”, Elly Bangs, BCS
    “Contagion’s Eve at the House Noctambulus”, Rich Larson, Fantasy and Science Fiction
    “The Disappeared”, Leah Cypress, Asimov’s
    “The Ocean Between the Leaves”, Ray Nayler, Asimov’s

    Best Short Story
    “Elegy of a Lanthornist”, M.E. Bronstein, BCS
    “The Moss Kings”, David Gullan, F&SF
    “Boiled Bones and Black Eggs”, Nghi Vo, BCS
    “The Boy Who Loved Drowning”, R.K. Duncan, BCS
    “The Garden’s First Rule”, Sheldon Costa, Strange Horizons

    Best Series
    Wayward Children, Seanan McGuire
    The Winternight Trilogy, Katherine Arden
    The Axiom Trilogy, Tim Pratt
    The Song of the Shattered Sands, Bradley P. Beaulieu

    Best Graphic Story
    The Dreaming, Vol. 1: Pathways and Emanations, Neil Gaiman
    House of Whispers, Vol. 1: The Power Divided, Neil Gaiman and Nalo Hopkinson
    House of Whispers, Vol. 2: Ananse, Nalo Hopkinson
    The Order of the Stick: Utterly Dwarfed, Rich Burlew
    All Night Laundry, Zachary Hall

    Best Dramatic Presentation, Short Form
    Good Omens Episode 5, “The Doomsday Option”
    American Gods S2E6, “Donar the Great”
    American Gods S2E7, “Treasure of the Sun”
    Game of Thrones S8E2, “A Knight of the Seven Kingdoms”

    Best Dramatic Presentation, Long Form
    Avengers: Endgame
    Good Omens

    Astounding Award for Best New Writer
    R.K. Duncan

  8. Here is my ballot, with apologies to anyone/anything I should’ve nominated but forgot to, and with regret for All The People/Things I didn’t get to in time. No doubt the list o’ finalists will help me to get to some of the latter! 😉 Note: The order of items within categories in my list is meaningless.

    Best Novel
    The Kingdom of Copper – S.A. Chakraborty (Harper Voyager)
    Velocity Weapon – Megan E. O’Keefe (Orbit)
    Delta-V – Daniel Suarez (Dutton/Penguin)
    Dead Moon – Peter Clines (Audible & Kavach Press)
    The Last Astronaut – David Wellington (Orbit)

    Best Novella
    The Work of Wolves – Tegan Moore (Asimov’s Science Fiction, July-August 2019)
    The Lights Go Out in Lychford – Paul Cornell (Tor.com)
    In an Absent Dream – Seanan McGuire (Tor.com)
    Permafrost – Alastair Reynolds (Tor.com)

    Best Short Story
    Dear Parents, Your Child Is Not the Chosen One – P.G. Galalis (Diabolical Plots)
    All the Days We Can’t Leave Behind – Wendy Nikel (Daily Science Fiction)
    Clouds Gleam Across Her Eyes – Beth Cato (Daily Science Fiction)
    Why Aren’t Millennials Continuing Traditional Worship of the Elder Dark? – Matt Dovey (Diabolical Plots)
    A Mindreader’s Guide to Surviving Your First Year at the All-Girls Superhero Academy – Jenn Reese (Uncanny #31)

    Best Series (2019 entry listed below)
    Psycop – Jordan Castillo Price (Murder House)
    Planetfall series – Emma Newman (Atlas Alone)
    Known Space – Larry Niven (Man-Kzin Wars XV)
    Tale of the Five AKA Middle Kingdoms – Diane Duane (The Landlady)

    Best Graphic Story
    But I’m a Cat Person Chapter 29: REVELATION (Erin Ptah bicatperson.com)
    Leif & Thorn Volume 3 (Erin Ptah leifandthorn.com)
    Finding Home 2019 work (Hari Conner tapas.io/series/FindingHome)
    Vattu Book 3: The Tower & The Shadow (Evan Dahm vattucomic.tumblr.com & in print)
    Verse Chapter 5 (Sam Beck versecomic.com)

    Best Dramatic Presentaton – Long Form
    Avengers: Endgame
    Captain Marvel
    Shazam!
    Star Wars: The Rise of Skywalker
    Spider-Man: Far From Home

    Best Editor – Long
    Priyanka Krishnan
    Brit Hvide
    James Long
    Will Hinton
    Joe Monti

    Best Editor – Short Form
    Michele-Lee Barasso – Daily Science Fiction
    Jonathan Laden – Daily Science Fiction
    David Steffen – Diabolical Plots
    Lynne M. Thomas – Uncanny
    Michael Damian Thomas – Uncanny

    Best Professional Artist
    Lauren Panepinto
    Tommy Arnold
    Reiko Murakami
    Jaime Jones
    Larry Rostant

    Best Semiprozine
    Daily Science Fiction
    Beneath Ceaseless Skies
    Diabolical Plots
    Uncanny
    Strange Horizons

    Best Fanzine
    nerds of a feather, flock together
    Salon Futura

    Best Fancast
    SFF180

    Best Fan Writer
    Thomas M. Wagner
    Cheryl Morgan
    Adrienne (Adri) Joy
    Joe Sherry
    Paul Weimer

    I didn’t nominate in Novelette (I don’t read much short fiction), Related Work (a.k.a. ravens and writing desks a.k.a. my least favorite category), BDP-Short (I don’t watch much TV/online videos), Fan Artist (I am a bad person, d’oh), New Writer (did I read any new pro writers?!), Lodestar (I don’t read much YA, if any), or Retro Hugos (not a fan of the concept & too much more recent to read).

  9. Cut-and-pasted from my blog, with my interlineal witterings removed (which is probably for the best.)

    Best Novel
    Ancestral Night; Elizabeth Bear
    Interference; Sue Burke
    Gideon the Ninth; Tamsyn Muir
    The Ten Thousand Doors of January; Alix E. Harrow
    The Dragon Republic; R.F. Kuang

    Best Novella
    Desdemona and the Deep; C.S.E. Cooney
    Permafrost; Alastair Reynolds
    This Is How You Lose The Time War; Max Gladstone and Amal El-Mohtar
    A Time To Reap; Elizabeth Bear
    The Haunting of Tram Car 015; P. Djèlí Clark

    Best Novelette
    Verum; Storm Humbert; Interzone (Issue 282)
    O Have You Seen the Devle with his Mikerscope and Scalpul?; Jonathan L. Howard; Apex (Issue 118)
    Sand Castles; Adam-Troy Castro; Lightspeed (Issue 110)
    The Archronology of Love; Caroline M. Yoachim; Lightspeed (Issue 109)
    The Sun from Both Sides; R.S.A. Garcia; Clarkesworld (Issue 152)

    Best Short Story
    Ten Excerpts from an Annotated Bibliography on the Cannibal Women of Ratnabar Island; Nibedita Sen; Nightmare Magazine (Issue 80)
    FiGen: A Love Story; Kristi DeMeester; Interzone (Issue 282)
    The Backstitched Heart of Katharine Wright; Alison Wilgus; Interzone (Issue 279)
    How the Trick is Done; A.C. Wise; Uncanny Magazine (Issue 29)
    How to Confront the Sphinx Haunting your Garden; Alexei Collier; Flash Fiction Online (June 2019)

    Best Series
    Wormwood Trilogy; Tade Thompson; Rosewater Redemption
    Winternight Trilogy; Katherine Arden; The Winter of the Witch
    Planetfall; Emma Newman; Atlas Alone
    Alliance-Union; C.J. Cherryh; Alliance Rising
    Liaden Universe; Sharon Lee and Steve Miller; Accepting the Lance

    Best Related Work
    H.G. Wells: A Literary Life; Adam Roberts; Palgrave Macmillan
    Joanna Russ (Modern Masters of Science Fiction); Gwyneth Jones; University of Illinois Press
    Worlds of Ursula K. LeGuin; Arwen Curry; Documentary Film
    The Siege of Gondor; Bret Devereaux; https://acoup.blog
    The Lady from the Black Lagoon: Hollywood Monsters and the Lost Legacy of Millicent Patrick; Mallory O’Meara; Hanover Square Press

    Best Graphic Story or Comic
    Stand Still, Stay Silent; Minna Sundberg; http://www.sssscomic.com
    Monstress, Vol, 4: The Chosen; Marjorie Liu; Image
    Ms. Marvel, Vol. 10: Time and Again; G. Willow Wilson; Marvel
    Kill Six Billion Demons, Vol. 3; Tom Parkinson-Morgan; Image
    Wonder Woman, Vol. 1: The Just War; G. Willow Wilson; DC

    Best Dramatic Presentation, Long Form
    Captain Marvel
    Star Wars: The Rise of Skywalker
    The Lighthouse
    Years and Years
    I Am Mother

    Best Dramatic Presentation, Short Form
    Battle at Big Rock; Jurassic Park
    Rare Species; The Witcher
    The Trial; What We Do in the Shadows
    The Anatomy Lesson; Swamp Thing
    You Found Me; The Boys

    Best Editor, Short Form
    Lee Harris
    Jonathan Strahan
    Navah Wolf
    C.C. Finlay
    Dominik Parisien

    Best Editor, Long Form
    Devi Pillai
    Jenni Hill
    Miriam Weinberg
    Betsy Wollheim
    Nivia Evans

    Best Professional Artist
    Galen Dara; Cover for Uncanny Magazine Issue 28
    Jaime Jones; Cover for “A Memory Called Empire”
    Richard Wagner; Cover for Interzone Issue 280
    Tommy Arnold; Cover for “Gideon the Ninth”
    Yuko Shimizu; Cover for “The Ascent to Godhood

    Best Semiprozine
    Interzone
    Uncanny Magazine
    Strange Horizons
    Clarkesworld
    Lightspeed Magazine

    Best Fanzine
    Galactic Journey
    The Full Lid
    Journey Planet
    Rocket Stack Rank
    The Book Smugglers

    Best Fancast
    Sword and Laser
    Coode Street Podcast
    Worldbuilding for Masochists
    The Skiffy and Fanty Show
    Our Opinions Are Correct

    Best Fan Writer
    James Davis Nicoll
    Cora Buhlert
    Paul Weimer
    Bonnie McDaniel
    Mari Ness

    Best Fan Artist
    Anna Steinbauer
    Elise Mathesen
    Sara Felix
    Iain J. Clark
    Ariela Housman

    Lodestar Award for Best Young Adult Book (not a Hugo)
    The Wicked King; Holly Black; Little, Brown Books for Young Readers
    The Secret Commonwealth; Philip Pullman; Knopf Books for Young Readers
    The Everlasting Rose; Dhonielle Clayton; Gollancz
    Minor Mage; T. Kingfisher; Red Wombat Studio
    Catfishing on Catnet; Naomi Kritzer; Tor Teen

    Astounding Award for the best new science fiction writer, sponsored by Dell Magazines (not a Hugo)
    R.F. Kuang; The Dragon Republic
    Dhonielle Clayton; The Everlasting Rose
    Tomi Adeyemi; Children of Virtue and Vengeance
    Emily Tesh; Silver in the Wood
    Gareth Hanrahan; The Gutter Prayer

    Retro Best Novel
    Sirius: A Fantasy of Love and Discord; Olaf Stapledon; Secker & Warburg
    Worlds Beginning; Robert Ardrey; Duell, Sloan & Pearce
    The Golden Fleece; Robert Graves; Cassell
    Shadow over Mars; Leigh Brackett; Startling Stories, Fall 1944
    The Winged Man; E. Mayne Hull and A.E. van Vogt; Astounding, May-June 1944

    Retro Best Novella
    The Jewel of Bas; Leigh Brackett; Planet Stories, Spring 1944
    Killdozer!; Theodore Sturgeon; Astounding, November 1944
    Old Man in New World; Olaf Stapledon; George Allen & Unwin
    The Changeling; A.E. van Vogt; Astounding, April 1944
    Trog; Murray Leinster; Astounding, June 1944
    .
    Retro Best Novelette
    The Veil of Astellar; Leigh Brackett; Thrilling Wonder Stories, Spring 1944
    No Woman Born; C.L. Moore; Astounding, November 1944
    Census; Clifford Simak; Astounding, September 1944
    The Big and the Little; Isaac Asimov; Astounding, August 1944
    Beam Pirate; George O. Smith; Astounding, October 1944

    Retro Best Short Story
    Desertion; Clifford Simak; Astounding, November 1944
    John Thunstone’s Inheritance; Manly Wade Wellman; Weird Tales, July 1944
    The Lake; Ray Bradbury; Weird Tales, May 1944
    Ride the El to Doom; Allison V. Harding; Weird Tales, November 1944
    Sanity; Fritz Leiber; Astounding, April 1944

    Retro Best Related Work
    The Book of Thoth; Aleister Crowley; Weiser Books
    Mr. Tompkins Explores the Atom; George Gamow; Cambridge University Press
    Fancyclopaedia; Jack Speer; Forrest J. Ackerman
    Rockets: The Future of Travel beyond the Atmosphere; Willy Ley; Viking Press
    ’42 to ’44: A Contemporary Memoir upon Human Behaviour during the Crisis of World Revolution; H.G. Wells; Secker & Warburg

    Retro Best Graphic Story or Comic
    The Earthshaker (Mandrake the Magician); Lee Falk and Phil Davis; King Features Syndicate
    Battle for Tropica (Flash Gordon); Alex Raymond; King Features Syndicate
    Triumph in Tropica; Alex Raymond; King Features Syndicate
    The Gay Nineties Nightmare (Plastic Man); Jack Cole; Quality Comics
    Beyond the Crystal Door (Brick Bradford); Clarence Gray and William Ritt; Central Press Association

    Retro Best Dramatic Presentation, Long Form
    Huis Clos; Théâtre du Vieux-Colombier, Paris
    Between Two Worlds; Warner Bros.
    The Canterville Ghost; MGM
    The Uninvited; Paramount
    Captain America; Republic
    .
    Retro Best Dramatic Presentation, Short Form
    The Curse of the Cat People; RKO Radio Pictures
    The Man who Dreamed Too Much; The Shadow; CBS
    Donovan’s Brain (parts 1 and 2); Suspense; CBS
    Beware of Tomorrow; The Mysterious Traveler; Mutual Broadcasting System
    The Man that Insects Hated; The Mysterious Traveler; Mutual Broadcasting System
    .
    Retro Best Editor, Short Form
    John W. Campbell Jr.
    Dorothy McIlwraith
    Raymond Palmer
    Oscar J. Friend
    Wilbur Scott Peacock

    Retro Best Professional Artist
    Margaret Brundage; Cover, Weird Tales, May 1944
    Boris Dolgov; Interior Art, Weird Tales, March and November 1944
    William Timmins; Cover, Astounding, January 1944
    Paul Orban; Interior Art, “The Winged Man”
    Harry Lemon Pankhurst; Cover, Planet Stories, Fall and Winter 1944

    Retro Best Fanzine
    Futurian War Digest
    Le Zombie
    The Phantagraph
    Guteto
    Voice of the Imagi-Nation

    Retro Best Fan Writer
    Morojo (Myrtle Douglas); Guteto Volume 4 number 2
    J. Michael Rosenblum; Futurian War Digest Volume 4 number 6
    Jack Speer; Sustaining Program 22
    Bob Tucker; Le Zombie 57
    Donald Wollheim; The Phantagraph 51

  10. Best Novel
    Atlas Alone; Emma Newman; Ace Books
    The Light Brigade; Kameron Hurley; Saga Press
    A Memory Called Empire; Arkady Martine; Tor Books
    Edges; Linda Nagata; Mythic Island Press
    The Raven Tower; Ann Leckie; Orbit Books

    Best Novella
    Waterlines; Suzanne Palmer; Asimov’s, July-August 2019
    Permafrost; Alastair Reynolds; Tor.com Publishing
    The Work of Wolves; Tegan Moore; Asimov’s, July-August 2019
    Gremlin; Carrie Vaughn; Asimov’s, May-June 2019
    Unauthorized Bread; Cory Doctorow; Radicalized (collection), Tor Books

    Best Series
    Diving Universe; Kristine Kathryn Rusch; The Renegat
    Andrea Cort; Adam-Troy Castro; The Savannah Problem (Analog, Jan-Feb 2019)
    Lady Astronaut (of Mars); Mary Robinette Kowal; Articulated Restraint (Tor.com, Feb 6, 2019)
    Planetfall; Emma Newman; Atlas Alone
    Alliance-Union; C.J. Cherryh; Alliance Rising

    Best Related Work
    The Pleasant Profession of Robert A. Heinlein; Farah Mendlesohn; Unbound Books
    Worlds of Ursula K. Le Guin; Arwen Curry; PBS American Masters / Grasshopper Films
    Hugosauriad: A Dinographic Account of the Hugo Awards; Camestros Felapton
    The Moon; Oliver Morton; Profile Books

    Best Editor, Short Form
    Lee Harris
    Ian Whates
    Sheila Williams
    C.C. Finlay

    Best Editor, Long Form
    Rebecca Brewer
    Jen Gunnels
    Sarah Guan
    Brit Hvide
    Bella Pagan

    Best Professional Artist
    Tommy Arnold
    Ben Baldwin
    Micah Epstein
    Tithi Luadthong
    Will Staehle

    Best Semiprozine
    Strange Horizons
    GigaNotoSaurus
    Beneath Ceaseless Skies
    Daily Science Fiction

    Best Fanzine
    Hugo Award Book Club
    Galactic Journey
    nerds of a feather
    Quick Sip Reviews

    Best Fan Artist
    Laya Rose Mutton-Rogers
    Iain Clark
    Spring Schoenhuth
    Elise Matthesen

    Lodestar Award for Best Young Adult Book (not a Hugo)
    Catfishing on Catnet; Naomi Kritzer
    Minor Mage; T. Kingfisher
    Gods of Jade and Shadow; Silvia Moreno-Garcia
    The Ten Thousand Doors of January; Alix E. Harrow
    Floodtide; Heather Rose Jones

    Astounding Award
    Emily Tesh; Silver in the Wood
    Caitlin Starling; The Luminous Dead

  11. Best Novel

    The Light Brigade; Kameron Hurley; Saga Press
    Ancestral Night ; Elizabeth Bear; Saga Press
    The Outside; Ada Hoffman; Angry Robot
    A Memory Called Empire; Arkady Martine; Tor
    The Dragon Republic; R.F. Kuang; Harper Voyager

    Best Novella

    Glass Cannon; Yoon Ha Lee; Hexarchate Stories
    Waterlines; Suzanne Palmer; Asimov’s Science Fiction July/August 2019
    The Work of Wolves; Tegan Moore; Asimov’s Science Fiction July/August 2019
    The Deep; Rivers Solomon, Daveed Diggs, William Hutson, Jonathan Snipes; Saga Press
    Vigilance; Robert Jackson Bennett; Tor

    Best Novelette

    Dave’s Head; Suzanne Palmer; Clarkesworld September 2019
    Taking Icarus Home; Suzanne Palmer; Asimov’s Science Fiction January/February 2019
    Away With the Wolves; Sarah Gailey; Uncanny Magazine September/October 2019

    Best Short Story

    Painless; Rich Larson; Tor.com 4/10/19
    Do Not Look Back, My Lion; Alix E. Harrow; Beneath Ceaseless Skies January 2019
    Shattered Sidewalks of the Human Heart ; Sam J. Miller; Clarkesworld July 2019
    And Now His Lordship is Laughing; Shiv Ramdas; Strange Horizons September 2019
    The Dead, In Their Uncontrollable Power; Karen Osborne; Uncanny Magazine March/April 2019

    Best Series

    InCryptid; Seanan McGuire; That Ain’t Witchcraft
    The Winternight Trilogy; Katherine Arden; The Winter of the Witch
    Jane Yellowrock; Faith Hunter; Shattered Bonds
    Mercy Thompson; Patricia Briggs ; Storm Cursed
    Planetfall; Emma Newman; Atlas Alone

    Best Related Work

    Becoming Superman: A Writer’s Journey From Poverty To Hollywood; J. Michael Straczynski; Harper Voyager
    The Lady From the Black Lagoon: Hollywood Monsters and the Lost Legacy of Milicent Patrick; Mallory O’Meara; Hanover Square Press
    The Disappearance of John M. Ford; Isaac Butler; Slate Magazine 11/15/19
    The Hugosauriad; Camestros Felapton; Self-published on blog at: https://camestrosfelapton.wordpress.com/hugosauriad/
    Worlds of Ursula K. Le Guin; Arwen Curry; https://worldsofukl.com/

    Best Graphic Story or Comic

    The Magnificent Ms. Marvel, Vol. 1: Destined; Saladin Ahmed/Mingyu Jung; Marvel Comics
    Monstress Vol. 4: The Chosen; Marjorie Liu/Sana Takeda; Image Comics
    Blackbird Vol. 1: The Great Beast; Sam Humphries/Jen Bartel; Image Comics
    Paper Girls Vol. 6; Brian K. Vaughan/Cliff Chiang; Image Comics
    Captain America Vol. 2: Captain of Nothing; Ta-Nehisi Coates/Adam Kubert; Marvel Comics

    Best Dramatic Presentation, Long Form

    Captain Marvel; Marvel Studios
    Us; Universal Pictures
    The Dark Crystal: Age of Resistance, Season 1; Netflix
    Fast Color; Lionsgate
    The Lighthouse; Lionsgate

    Best Dramatic Presentation, Short Form

    A God Walks Into Abar; Watchmen; HBO
    Hard Times; Good Omens; Amazon Prime
    Chapter 8: Redemption; The Mandalorian; Disney Plus
    Saeculum; The Expanse; Amazon Prime
    Rare Species; The Witcher; Netflix

    Best Editor, Short Form

    Neil Clarke
    Vajra Chandrasekera
    Lee Harris
    Silvia Moreno-Garcia
    Sheila Williams

    Best Editor, Long Form

    Susan Chang
    Nivia Evans
    Joe Monti
    Devi Pillai
    David Pomerico

    Best Professional Artist

    Tommy Arnold; Covers for “Gideon the Ninth” and “Storm of Locusts”
    Julia Lloyd; Cover of “Fleet of Knives”
    Tithi Luadthong; Covers of Lightspeed/Nightmare magazines
    Lisa Marie Pompilio; Covers of “Queen of the Conquered” and “The Ten Thousand Doors of January”
    Lauren Panepinto; Covers of “The Last Astronaut,” “Crownbreaker” and “Queenslayer”

    Best Semiprozine

    Luna Station Quarterly
    The Dark
    Strange Horizons
    Daily Science Fiction
    Diabolical Plots

    Best Fanzine

    Nerds of a Feather, Flock Together
    Black Gate

    Best Fan Writer

    Cora Buhlert; http://corabuhlert.com/2020/01/01/a-handy-guide-to-all-sff-related-posts-and-works-of-2019/
    Camestros Felapton; https://camestrosfelapton.wordpress.com/hugosauriad/
    Paul Weimer ; https://skiffyandfanty.com/blogposts/reviews/bestof2019weimer/

    Lodestar Award for Best Young Adult Book (not a Hugo)

    Honor Bound; Rachel Caine and Ann Aguirre; Katherine Tegan Books
    Catfishing on CatNet; Naomi Kritzer; Tor Teen
    The Ten Thousand Doors of January; Alix E. Harrow; Redhook
    Shatter the Sky; Rebecca Kim Wells; Simon & Schuster

    Astounding Award for the best new science fiction writer, sponsored by Dell Magazines (not a Hugo)

    R.F. Kuang; The Dragon Republic
    Shiv Ramdas; And Now His Lordship is Laughing (Strange Horizons September 2019)
    Scotto Moore; Your Favorite Band Cannot Save You
    Rykie Bells; Gephyrophobia (Strange Horizons June 2019)
    Inda Lauryn; Dustdaughter (Uncanny Magazine January/February 2019)

    I can’t thank JJ enough for her artist/series/editor posts. I would have been completely adrift without them.

  12. Novel and Novella categories. I didn’t read much shorter fiction. I did enjoy some great stories in F&SF and at Tor.com.

    Best Novel

    Lent; Jo Walton
    A Brightness Long Ago; Guy Gavriel Kay
    Children of Ruin; Adrian Tchaikovsky
    Gods of Jade and Shadow; Silvia Moreno Garcia
    Perihelion Summer; Greg Egan

    Best Novella

    Permafrost; Alastair Reynolds
    New Atlantis; Lavie Tidhar

  13. I didn’t read much short fiction last year that knocked my socks off.

    Best Novel

    Middlegame; Seanan McGuire; Tor
    The Raven Tower; Ann Leckie; Orbit
    Lent; Jo Walton; Tor
    The Iron Dragon’s Mother; Michael Swanwick

    Best Novella

    This is How You Lose the Time War; Max Gladstone and Amal El-Mohtar

    Best Series

    Axiom; Tim Pratt; The Forbidden Stars

    Best Related Work

    Becoming Superman; J. Michael Straczynski

    Best Graphic Story or Comic

    The Wicked and the Divine; Kieron Gillen and various; Image

    Best Dramatic Presentation, Long Form

    The Rise of Skywalker; Disney
    Good Omens; Amazon Video / BBC

    Best Dramatic Presentation, Short Form

    Tinker, Tailor, Demon, Spy; The Good Place; NBC

    Best Editor, Long Form

    Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas

    Best Semiprozine

    Uncanny

    Best Fan Writer

    James Davis Nicoll; jamesdavisnicoll.com

    Lodestar Award for Best Young Adult Book (not a Hugo)

    Dragon Pearl; Yoon Ha Lee; Rick Riordan Presents

  14. Here is mine:

    Best Novel

    Polaris Rising; Jessie Mihalik; Harper Voyager
    Finder; Suzanne Palmer; DAW
    The Light Brigade; Kameron Hurley; Saga Press
    Ancestral Night; Elizabeth Bear; Saga Press/Gollancz
    Nightchaser; Amanda Bouchet; Sourcebooks Casablanca

    Best Novella

    This Is How You Lose the Time War; Max Gladstone and Amal El-Mohtar; Saga Press
    Her Silhouette, Drawn in Water; Vylar Kaftan; Tor.com Publishing
    The Glass Cannon; Yoon Ha Lee; Hexarchate Stories
    Waterlines; Suzanne Palmer; Asimov's
    Catfish Lullaby; A.C. Wise; Broken Eye Books

    Best Novelette

    Life Sentence; Matthew Baker; Lightspeed, February 2019
    A Handful of Sky; Elly Bangs; Beneath Ceaseless Skies, June 2019
    A Strange Uncertain Light; G.V. Anderson; F&SF, July/August 2019
    For He Can Creep; Siobhan Carroll; Tor.com, July 2019
    Dave's Head; Suzanne Palmer; Clarkesworld, September 2019

    Best Short Story

    Example; Adam-Troy Castro; Nightmare Magazine, March 2019
    Gundark Island, or Tars Tarkas Needs Your Help; Matthew Corradi; Lightspeed, April 2019
    The Hundredth House Had No Walls; Laurie Penny; Tor.com September 2019
    As the Last I May Know; S.L. Huang; Tor.com, October 2019
    Dear Parents, Your Child Is Not the Chosen One; P.G. Galalis; Diabolical Plots, September 2019

    Best Series

    Mercy Thompson; Patricia Briggs; Storm Cursed
    In Death; J.D. Robb; Connections in Death, Vendetta in Death
    Hail Bristol; K.B. Wagers; Down Among the Dead
    Liaden Universe; Sharon Lee and Steve Miller; Accepting the Lance
    Innkeeper Chronicles; Ilona Andrews; Sweep of the Blade

    Best Related Work

    The Dark Fantastic – Race and Imagination from Harry Potter to The Hunger Games ; Ebony Elizabeth Thomas; NYU Press
    The Lady From the Black Lagoon: Hollywood Monsters and the Lost Legacy of Milicent Patrick ; Mallory O'Meara; Hannover Square Press
    The Pleasant Profession of Robert A. Heinlein ; Farah Mendlesohn; Unbound Books
    Lost Transmissions: The Secret History of Science Fiction and Fantasy ; Desirina Boskovich; Abrams
    The Golden Age of Science Fiction ; John Wade; Pen and Sword History

    Best Graphic Story or Comic

    La Guardia, Vol. 1; Nnedi Okorafor and Tana Ford; Dark Horse
    Monstress Vol. 4; Marjorie M. Liu and Sana Takeda; Image
    Redlands, Vol. 2, Water on the Fire; Vanessa del Rey and Jordie Bellaire; Image
    Sonata Vol. 1, Valley of the Gods; Brian Haberlin and David Hine; Image
    Blackbird, Vol. 1; Sam Humphires, Jen Bartel; Image

    Best Dramatic Presentation, Long Form

    Avengers: Endgame; Disney/Marvel
    Captain Marvel; Disney/Marvel
    Spider-Man: Far From Home; Disney/Marvel
    Shazam!; Warner Bros
    Star Wars: The Rise of Skywalker; Disney/Lucasfilm

    Best Dramatic Presentation, Short Form

    Identity, Part 1 and 2; The Orville; Fox
    An Obol for Charon; Star Trek Discovery; CBS All Access
    Hard Times; Good Omens; Amazon Prime
    Redemption; The Mandalorian; Disney Plus
    Rare Species; The Witcher; Netflix

    Best Editor, Short Form

    Scott H. Andrews
    John Joseph Adams
    Neil Clarke
    C.C. Finlay
    Silvia Moreno-Garcia

    Best Editor, Long Form

    Devi Pillai
    Sarah Guan
    Gillian Redfern
    Betsy Wollheim
    Anne Sowards

    Best Professional Artist

    Tommy Arnold; Cover: The Empress of Forever by Max Gladstone
    Chris McGrath; Cover: The Hound of Justice by Claire O'Dell
    Dan Dos Santos; Cover: Storm Cursed by Patricia Briggs
    Tithi Luadthong; Various covers for Lightspeed and Nightmare Magazine
    Micah Epstein; Cover: Alliance Rising by C.J. Cherryh

    Best Semiprozine

    Beneath Ceaseless Skies
    GigaNotoSaurus
    Daily Science Fiction
    The Dark
    Luna Station Quarterly

    Best Fanzine

    Galactic Journey
    Nerds of a Feather
    The Book Smugglers
    Black Gate
    The Full Lid

    Best Fancast

    The Skiffy and Fanty Show
    The Fangirl Happy Hour
    Galactic Suburbia
    The Science Fiction and Fantasy Marketing Podcast
    Dive into Worldbuilding

    Best Fan Writer

    Adri Joy; http://www.nerds-feather.com/2019/06/microreview-book-gameshouse-by-claire.html
    Camestros Felapton; https://camestrosfelapton.wordpress.com/hugosauriad/
    Paul Weimer; https://skiffyandfanty.com/blogposts/reviews/bestof2019weimer/
    James Davis Nicoll; https://jamesdavisnicoll.com/review/all-alone-in-the-moonlight
    O. Westin; https://twitter.com/MicroSFF

    Best Fan Artist

    Anna Steinbauer; https://www.annasteinbauer.com/
    Iain J. Clark; https://iainjclarkart.com/
    Sara Felix; http://www.sarafelix.com/wp/2019-art/
    Spring Schoenhuth; https://www.facebook.com/Springtime-Creations-369944943102641
    Elise Matthesen; https://www.etsy.com/shop/LionessElise

    Lodestar Award for Best Young Adult Book (not a Hugo)

    Honor Bound; Rachel Caine and Ann Aguirre; Harper Teen
    Aurora Rising; Amie Kaufmann and Jay Kristoff; Knopf Books for Young Readers
    Catfishing on CatNet; Naomi Kritzer; Tor Teen
    The Heartwood Box; Ann Aguirre; Tor Teen
    The Ten Thousand Doors of January; Alix E. Harrow; Orbit

    Astounding Award for the best new science fiction writer, sponsored by Dell Magazines (not a Hugo)

    Jenn Lyons; The Ruin of Kings
    Jessie Mihalik; Polaris Rising, Aurora Blazing
    Caitlin Starling; The Luminous Dead
    Tasha Suri; Realm of Ash
    K.A. Doore; The Perfect Assassin

    Retro Best Novel

    Shadow Over Mars; Leigh Brackett; Startling Stories, Fall 1944
    Sirius; Olaf Stapledon; Secker & Warburg
    Days of Creation; Brett Sterling a.k.a. Joseph Samachson; Captain Future, spring 1944
    Murder in Space; David V. Reed; Amazing Stories, May 1944
    The Wind on the Moon; Eric Linklater; Macmillan

    Retro Best Novella

    The Jewel of Bas; Leigh Brackett; Planet Stories, Spring 1944
    A God Named Kroo; Henry Kuttner; Thrilling Wonder Stories, Summer 1944
    Killdozer!; Theodore Sturgeon; Astounding, November 1944
    Minions of the Crystal Sphere; Albert de Pina; Planet Stories, Winter 1944
    Wanderers of the Wolf Moon; Nelson S. Bond; Planet Stories, Spring 1944

    Retro Best Novelette

    The Veil of Astellar; Leigh Brackett; Thrilling Wonder Stories, Spring 1944
    Iron Mask; Robert Bloch; Weird Tales, May 1944
    Highwayman of the Void; Dirk Wylie a.k.a. Frederik Pohl; Planet Stories, Fall 1944
    No Woman Born; C.L. Moore; Astounding, December 1944
    Ride the El to Doom; Allison V. Harding; Weird Tales, November 1944

    Retro Best Short Story

    Morgue Ship; Ray Bradbury; Planet Stories, Summer 1944
    The Free-Lance of Space; Edmond Hamilton; Amazing Stories, May 1944
    Desertion; Clifford D. Simak; Astounding, November 1944
    The Wedge; Isaac Asimov; Astounding, October 1944
    The Lake; Ray Bradbury; Weird Tales, May 1944

    Retro Best Series

    Captain Future; Brett Sterling (Edmond Hamilton, Joseph Samarchson, William Morrison); Days of Creation
    Doc Savage; Kenneth Robeson (Lester Dent); The One-Eyed Mystic
    The Shadow; Maxwell Grant (Walter B. Gibson); The Crystal Skull
    Pellucidar; Edgar Rice Burroughs; Land of Terror
    G-8 and His Battle Aces; Robert J. Hogan; Wings of the Death Tiger

    Retro Best Related Work

    Fancyclopedia; Jack Speer; Forrest J. Ackerman
    Rockets: The Future of Travel Beyond the Stratosphere; Willy Ley; Viking Books
    Marginalia; H.P. Lovecraft, August Derleth and Donald Wandrei; Arkham House
    The Book of Thoth; Aleister Crowley; Weiser Books
    Little Known Fantasists; Harold Wakefield; The Acolyte

    Retro Best Graphic Story or Comic

    Flash Gordon: Triumph in Tropica; Alex Raymond; Kings Features Syndicate
    The Phantom: High-Sea Hijacker; Lee Falk and Winsor McCoy; Kings Features Syndicate
    Mandrake the Magician: The Dome; Lee Falk and Phil Davis; Kings Features Syndicate
    Captain Marvel: Monster Society of Evil; Otto Binder; Fawcett
    Donald Duck: The Mad Chemist; Carl Barks; Disney/Dell

    Retro Best Dramatic Presentation, Long Form

    The Uninvited; Paramount
    The Phantom; Columbia
    Captain America; Republic
    The Canterville Ghost; MGM
    Huis Clos; Théâtre du Vieux-Colombier, Paris

    Retro Best Dramatic Presentation, Short Form

    Cobra Woman; Universal
    The Curse of the Cat People; RKO
    Ali Baba and the Forty Thieves; Universal
    Donovan's Brain; Suspense; CBS Radio
    The Old Gray Hare; Looney Tunes; Warner Bros

    Retro Best Editor, Short Form

    Dorothy McIllwraith
    John W. Campbell
    Oscar J. Friend
    Wilbur Scott Peacock
    Raymond Palmer

    Retro Best Professional Artist

    Margaret Brundage; Cover Weird Tales, May 1944
    Boris Dolgov; Interior Art: Weird Tales, November and March 1944
    Earle K. Bergey; Cover: Thrilling Wonder Stories, Summer 1944, Startling Stories, Spring 1944, Captain Future, Spring 1944
    Rudolph Belarski; Cover: Thrilling Wonder Stories, Fall 1944, Winter 1944
    Julian S. Krupa; Cover: Amazing Stories, September 1944

    Retro Best Fanzine

    The Acolyte
    Futurian War Digest
    Centauri
    Guteto
    Towards Tomorrow

    Retro Best Fan Writer

    Jack Speer; Fancyclopedia
    Morojo a.k.a. Myrtle Douglas; Guteto
    Harold Wakefield; The Acolyte, Little Known Fantasists series
    Fritz Leiber; The Acolyte "The Works of H.P. Lovecraft: Suggestions for a Critical Appraisal"
    William Bob Tucker

    Retro Best Fan Artist

    Ronald Clyne; Towards Tomorrow 1 Interior art
    Jack Miller; Cover: Centauri Winter 1944
    John Lencicki; Back Cover: Centauri Winter 1944
    Bill Watson; Cover: Towards Tomorrow 1
    Jonathan Lakely ; Interior Art: Towards Tomorrow 1

  15. Here’s my ballot:

    Best Novel

    The Ten Thousand Doors of January by Alix E. Harrow
    A Memory Called Empire by Arkady Martine
    The Future of Another Timeline by Annalee Newitz
    Finder by Suzanne Palmer

    Best Novella

    The Deep by Rivers Solomon
    Gremlin by Carrie Vaughn; Asimov’s May/June 2019
    This is How You Lose the Time War byMax Gladstone and Amal El-Mohtar

    Best Novelette

    This Way Out by Esther Friesner; Portals from Zombies Need Brains
    Nice Things; Ellen Klages; Uncanny Magazine

    Best Short Story

    To the Beautiful Shining Twilight by Carrie Vaughn; The Magazine of Fantasy and Science Fiction Jan/Feb 2019
    Dear Parents, Your Child is not the Chosen One by P.G. Galalis; Diabolical Plots, Sept. 2019
    Wilderling by Angela Slatter; The Dark, May 2019
    The Girl Who Did Not Know Fear by Kelly Link; Tin House

    Best Series

    Incryptid by Seanan McGuire
    Kitty Norville by Carrie Vaughn

    Best Related Work

    The Lady from the Black Lagoon: Hollywood Monsters and the Lost Legacy of Millicent Patrick by Mallory O’Meara; Hanover Square Press
    The Pleasant Profession of Robert Heinlein by Farah Mendlesohn
    Joanna Russ by Gwyneth Jones; University of Illinois Press

    Best Graphic Story or Comic

    Snow, Glass, Apples; Neil Gaiman and Colleen Doran; Dark Horse
    Paper girls Vol. 6; Brian K. Vaughn, Cliff Chiang, and Matt Wilson
    Mare Internum; Der-shing Holmer

    Best Dramatic Presentation, Long Form

    Captain Marvel; Marvel/Disney
    Fast Color; Codeblack Films
    Good Omens
    Watchmen; HBO

    Best Dramatic Presentation, Short Form

    Worlds of Ursula K. Le Guin
    Resolution; Dr Who; BBC
    The Trial; What We Do in the Shadows

    Best Editor, Short Form

    Sheila Williams
    Ellen Datlow
    Scott H. Andrews
    Neil Clarke

    Best Editor, Long Form

    Diana M. Pho
    Devi Pillai
    Sheila Gilbert
    Nivia Evans
    Betsy Wollheim

    Best Professional Artist

    Colleen Doran
    Charles Vess
    Rovina Cai
    Kathleen Jennings
    Jamie Jones

    Best Semiprozine

    Beneath Ceaseless Skies
    Andromeda Spaceways Inflight Magazine

    Best Fancast

    Galactic Suburbia
    Dr. Who: Verity!
    Radio Free Skaro
    Coode Street Podcast
    Our Opinions Are Correct

    Best Fan Writer

    Cora Buhlert
    Camestros Felapton
    Abigail Nussbaum

    Best Fan Artist

    Steve Stiles

    Lodestar Award for Best Young Adult Book (not a Hugo)

    Wilder Girls by Rory Power
    The Tiger at Midnight by Swati Teerdhala
    Deeplight by Francis Hardinge

    Astounding Award for the best new science fiction writer, sponsored by Dell Magazines (not a Hugo)

    R. F. Kuang
    Mike Chen
    Tasha Suri
    Nibedita Sen

  16. Best Novel
    Lent; Jo Walton; Tor
    Middlegame; Seanan McGuire; Tor
    The Future of Another Timeline; Annalee Newitz; Tor
    Wanderers; Chuck Wendig; Del Rey
    The Raven Tower; Ann Leckie; Orbit

    Best Novella
    The Haunting of Tram Car 015; P. Djeli Clark
    This is How You Lose The Time War; Amal El Mohtar and Max Gladstone; Saga
    The Deep; Rivers Solomon; Saga
    Desdemona and the Deep; C.S.E. Cooney; Tor
    Miranda In Milan; Katharine Duckett; Tor

    Best Novelette
    A Country Called Winter; Theodora Goss; Snow White Learns Witchcraft
    Circus Girl, The Hunter, and Mirror Boy; JY Yang; Tor.com
    Thirty-Three Wicked Daughters; Kelly Barnhill; F&SF
    Away With The Wolves; Sarah Gailey; Uncanny Magazine
    The Sun From Both Sides; R.S.A. Garcia; Clarkesworld

    Best Short Story
    A Gardener’s Guide to the Apocalypse; Lynette Mejia; If This Goes On Anthology, Edited by Cat Rambo
    Our Aim Is Not To Die; A. Merc Rustad; The People’s Future of the United States anthology
    Harmony; Seanan McGuire; The People’s Future of the United States anthology
    Ten Excerpts from an Annotated Bibliography on the Cannibal Women of Ratnabar Island; Nibedita Sen; Nightmare Magazine
    Give The Family My Love; A.T. Greenblatt; Clarkesworld

    Best Series
    Amberlough Dossier; Lara Elena Donnelly; Amnesty
    Elemental Logic; Laurie J. Marks; Air Logic
    The Athena Club; Theodora Goss; The Sinister Mystery of the Mesmerizing Girl
    The Greta Helsing Series; Vivian Shaw; Grave Importance
    InCryptid; Seanan McGuire; That Ain’t Witchcraft

    Best Related Work
    The Lady From The Black Lagoon; Mallory O’Meara; Hanover Square Press
    Monster, She Wrote; Lisa Kroger and Melanie R. Anderson; Quirk
    Fanfiction: The Infinite Free Buffet; Alexandra Rowland; FestiveNinja

    Best Graphic Story or Comic
    Questionable Content; Jeph Jaques; web comic
    LaGuardia; Nnedi Okarafor; Dark Horse
    Mooncakes; Suzanne Walker, writer, Wendy Xu, Illustrator; Roar
    Fearless; edited by Jennifer Grunwald; Marvel

    Best Dramatic Presentation, Long Form
    Captain Marvel; Marvel Studios
    Good Omens; Amazon
    Avengers: Endgame; Marvel Studios
    Godzilla: King of the Monsters; Warner Brothers
    Klaus; Netflix

    Best Dramatic Presentation, Short Form
    No Better To Be Safe Than Sorry S4E13; The Magicians; SyFy
    Who Da New King of Hell? S4E12; Lucifer; Netflix
    The ReckoningS1E7; The Mandalorian; Disney+
    Hero; She-Ra and the Princesses of Power; Netflix
    Helo Is Other People S4E7; The Good Place; NBC

    Lodestar Award for Best Young Adult Book (not a Hugo)
    Catfishing on Catnet; Naomi Kritzer; Tor Teen
    Minor Mage; T. Kingfisher; Argyll

    Astounding Award for the best new science fiction writer, sponsored by Dell Magazines (not a Hugo)
    Jen Lyons; The Ruin of Kings
    Alexandra Rowland; A Choir of Lies
    Emily Tech; Silver in the Wood
    C.M. Waggoner; Unnatural Magic
    Nibedita Sen; Ten Excerpts from an Annotated Bibliography on the Cannibal Women of Ratnabar Island

  17. Best Novel

    Gods of Jade and Shadow; Silvia Moreno-Garcia; Del Rey
    The City in the Middle of the Night; Charlie Jane Anders; Tor Books
    The Ruin of Kings; Jenn Lyons; Macmillan
    The Girl with No Face; MH Boroson; Talos
    The Testaments; Margaret Atwood; Nan A Talese
    Best Novella

    This is How You Lose the Time War; Amal El-Mohtar; Simon and Schuster
    Waterlines; Suzanne Palmer; Asimov’s Science Fiction
    The Deep; Rivers Solomon; Saga
    The Work of Wolves; Tegan Moore; Asimov’s, July/August
    All of Me; RS Benedict; Fantasy and Science Fiction, Mar/April
    Best Novelette

    Emergency Skin; NK Jemisin; Brilliance Audio
    Doll Seed; Michele Tracy Berger; FIYAH magazine
    Blood, Bone, Seed, Spark; Aimee Ogden; Beneath Ceaseless Skies
    Ungirls ; Lauren Beukes; Brilliance Audio
    The Girl Who Never Stood a Chance; Deborah Coates; Fantasy and Science Fiction, July/Aug
    Best Short Story

    Shucked ; Sam J. Miller; Fantasy and Science Fiction, Nov/Dec 2019
    Faun; Joe Hill; Full Throttle, William Morrow
    In Regards to Your Concerns About Your Scare BnB Experience; Effie Seiberg; Pseudopod
    How the Trick is Done; AC Wise; Uncanny
    The Blanched Bones, the Tyrant Wind; Karen Osborne; Fireside Fiction
    Best Series

    His Dark Materials; Philip Pullman; The Secret Commonwealth
    InCryptid; Seanan McGuire; That Ain’t Witchcraft
    The Athena Club; Theodora Goss; The Sinister Mystery of the Mesmerizing Girl
    Best Related Work

    Monster She Wrote; Lisa Kroger; Quirk Books
    The Lady from the Black Lagoon; Mallory O’Meara; Hanover Square Press
    They Called Us Enemy; George Takei; Top Shelf Productions
    In the Dream House; Carmen Maria Machado; Weslyan University Press
    Jeanette Ng’s Campbell Award Acceptance Speech; Jeanette Ng; Speech at Hugo Awards
    Best Graphic Story or Comic

    The Adventure Zone: Murder on the Rockport Limited!; Griffin McElroy; First Second
    Man-Eaters; Chelsea Cain; Image
    Snow, Glass, Apples; Neil Gaiman; Dark Horse
    When I Arrived at the Castle; Emily Carroll; Koyama Press
    The Unbeatable Squirrel Girl, Vol. 11: Call Your Squirrelfriend; Ryan North; Marvel
    Best Dramatic Presentation, Long Form

    Fast Color; LD Entertainment
    The Lighthouse; A24
    Watchmen; HBO
    Legion; FX
    Hadestown (Original Broadway Cast Recording); Sing It Again
    Best Dramatic Presentation, Short Form

    A God Walks into Abar (episode 8); Watchmen; HBO
    This Extraordinary Being (episode 6); Watchmen; HBO
    Chapter 20; Legion; FX
    Chapter 23; Legion; FX
    Steven Universe: The Movie; Steven Universe; Cartoon Network
    Best Semiprozine

    Luna Station Quarterly
    Fireside Magazine
    Fiyah
    Beneath Ceaseless Skies
    Anathema Magazine
    Best Fanzine

    Women Write About Comics
    Lady Business
    The Hugo Book Club
    Runalong the Shelves
    Nerds of a Feather
    Best Fancast

    The Skiffy and Fanty Show
    Be the Serpent
    Fansplaining
    Verity!
    Best Fan Writer

    Bogi Takacs; https://www.tor.com/2019/07/17/quiltbag-speculative-classics-dawn-xenogenesis-1-by-octavia-e-butler/
    Camestros Felapton; https://camestrosfelapton.wordpress.com/hugosauriad/
    Cora Buhlert; http://corabuhlert.com/2020/01/01/a-handy-guide-to-all-sff-related-posts-and-works-of-2019/
    Sarah Gailey; https://www.barnesandnoble.com/blog/sci-fi-fantasy/the-neverending-story-and-the-legacy-of-war/
    Stitch; https://stitchmediamix.com/category/fandom-2/what-fandom-racism-looks-like/

  18. Best Novel
    A Memory Called Empire; Arkady Martine
    Middlegame; Seanan McGuire
    Children of Ruin; Adrian Tchaikovsky
    Sixteen Ways to Defend a Walled City; KJ Parker
    Raven Tower; Ann Leckie

    (Special note: I think Black Leopard, Red Wolf probably deserves to be on this list. Unfortunately, I couldn’t deal with the narration in the audio version and never got a chance to finish the book in text!)

    Best Novella
    The Test; Sylvain Neuvel
    This is How You Lose the Time War; Amal el Mohtar and Maxwell Gladstone
    To Be Taught, If Fortunate; Becky Chambers
    Vigilance; Robert Jackson Bennett
    The Deep; Rivers Solomon

    Best Series
    Winternight; Katherine Arden; Winter of the Witch
    Athena Club; Theodora Goss; The Sinister Mystery of the Mesmerizing Girl
    The Expanse; James SA Corey; Tiamat’s Wrath
    First Law; Joe Abercrombie; A Little Hatred
    Spellslinger; Sebastien de Castell; Crownbreaker

    Lodestar Award for Best Young Adult Book (not a Hugo)
    One Word Kill; Mark Lawrence
    The Ten Thousand Doors of January; Alix E. Harrow
    Crownbreaker; Sebastien de Castell
    The Queen of Nothing; Holly Black
    Dragon Pearl; Yoon Ha Lee

    Astounding Award for the best new science fiction writer, sponsored by Dell Magazines (not a Hugo)
    RF Kuang; The Dragon Republic
    Nicki Pau Preto; Crown of Feathers
    Tasha Suri; Realm of Ash
    Michael Mammay; Spaceside

  19. Best Novel
    • Gideon the Ninth; Tamsyn Muir; Tor.com
    • A Memory Called Empire; Arkady Martine; Tor Books
    • Children of Ruin; Adrian Tchaikovsky; Tor
    • The Raven Tower; Ann Leckie; Orbit
    • Infinite Detail; Tim Maughan; MCD x FSG Originals
    Best Novella
    • Permafrost; Alastair Reynolds; Tor.com
    • In an Absent Dream; Seanan McGuire; Tor.com
    • Walking to Aldebaran; Adrian Tchaikovsky; Solaris
    • Anxiety is the Dizziness of Freedom; Ted Chiang; Exhalation
    • This Is How You Lose the Time War; Amal El.Mohtar & Max Gladstone; Saga Press
    Best Novelette
    • Omphalos; Ted Chiang; Exhalation
    • Zeitgeber; Greg Egan; Tor.com
    • Portrait of an Artist; K.J. Parker; Beneath Ceaseless Skies # 287
    • Dislocation Space; Garth Nix; Tor.com
    • Blood, Bone, Seed, Spark; Aimee Ogden; Beneath Ceaseless Skies # 271
    Best Short Story
    • Your Inheritance Will Taste of Salt; Karolina Fedyk; Fireside Quarterly – April 2019
    • Knowledgeable Creatures; Christopher Rowe; Tor.com
    • Cyclopterus; Peter Watts; Mission Critical
    • The Empty Gun; Yoon Ha Lee; Mission Critical
    • Dem Bones; Lavie Tidhar; Strange Horizons 2/18/19
    Best Series
    • Union/Alliance; C.J. Cherryh; Alliance Rising
    • The Babel Series; Josiah Bancroft; The Hod King
    • His Dark Materials/Book of Dust; Philip Pullman; The Secret Commonwealth
    • The First Law universe; Joe Abercrombie; A Little Hatred
    • Empires of Dust; Anna Smith-Spark; The House of Sacrifice

    Astounding Award for the best new science fiction writer, sponsored by Dell Magazines (not a Hugo)
    • Caitlin Starling; The Luminous Dead
    • Tristan Palmgren; Terminus
    • R.F. Kuang; The Dragon Republic
    • Karolina Fedyk; Your Inheritance Will Taste of Salt – Fireside Quarterly – April 2019
    • Jenn Lyons; The Ruin of Kings

    Retro Best Novel
    • Sirius: A Fantasy of Love and Discord; Olaf Stapledon; Secker & Warburg
    • The Wind on the Moon; Eric Linklater; Macmillan
    • The Golden Fleece; Robert Graves; Cassell
    Retro Best Novella
    • Old Man and New World; Olaf Stapledon; George Allen & Unwin
    • Theodore Sturgeon; Killdozer!; Astounding, November 1944
    • A.E. van Vogt; The Changeling; Astounding, April 1944
    Retro Best Novelette
    • Fredric Brown; Arena; Astounding, June 1944
    • Clifford D. Simak; Census; Astounding, September 1944
    • Clifford D. Simak; City; Astounding, May 1944
    • Isaac Asimov; The Big and the Little; Astounding, August 1944
    Retro Best Short Story
    • Isaac Asimov; The Wedge; Astounding, October 1944
    • Clifford D. Simak; Desertion; Astounding, November 1944
    • Clifford D. Simak; The Huddling Place; Astounding, July 1944

  20. I did not nominate, but if I had, my nominees would have included:

    Novel:
    A Memory Called Empire, Arkady Martine
    Gideon the Ninth, Tamsyn Muir
    The Winter of the Witch, Katherine Arden
    Floodtide, Heather Rose Jones
    Air Logic, Laurie J. Marks

    Novella:
    This Is How You Lose The Time War, Amal El-Mohtar and Max Gladstone
    To Be Taught, If Fortunate, Becky Chambers
    The Border Keeper, Kerstin Hall
    The Archive of Alternate Endings, Lindsey Drager
    Robbergirl, S. T. Gibson

    Short Stories:
    Things My Wife and I Found Hidden in Our House, Kirsty Logan
    The World’s More Full of Weeping Than You Can Understand, Kirsty Logan

    Series:
    Elemental Logic, Laurie J. Marks
    Kencyrath, P. C. Hodgell
    The Folk of the Air, Holly Black
    Alpennia, Heather Rose Jones
    Winternight, Katherine Arden

    Lodestar:
    The Wicked King, Holly Black
    Wayward Son, Rainbow Rowell
    Shatter City, Scott Westerfeld
    Tunnel of Bones, Victoria Schwab
    Galloglass, Scarlet Thomas

  21. Novel
    City in the Middle of the Night by Charlie Jane Anders
    The Raven Tower by Ann Leckie
    Luna: Moon Rising by Ian McDonald
    Giedeon the Ninth by Tamsin Muir, Tor

    Novellas
    Nomads by Dave Hutchinson
    Gremlin by Carrie Vaughn (Asimov’s, May/June 2019)
    The Work of Wolves by Tegan Moore (Asimov’s, July/August 2019)
    Waterlines by Suzanne Palmer (Asimov’s, July/August 2019)
    Winter Wheat by Gord Sellar (Asimov’s, September/October 2019)

    Novelette
    How I found Harry’s All-Night Hamburgers by Lawrence Watt-Evans (Azimov’s, Mar/April)
    This Way to Paradise by Rati Mehrotra (Lightspeed, May)
    Dave’s Head by Suzanne Palmer (Clarkesworld, September)
    SeeApp by James Van Pelt (Azimovs, Nov/Dec)
    Dislocation Space by Garth Nix, Tor.com

    Short stories
    The Last Voyage of Skidbladnir by Karin Tidbeck (tor.com, Jan 14)
    Professor Strong and the Brass Boys by Amal Singh (Apex, April)
    Annotated Setlist of the Mikaela Cole Jazz Quartet by Catherine George ( )

    Dramatic presentation, short
    “Good Hunting”, Love, Death, and Robots
    “The Trial”, What We Do in the Shadows
    “Saeculum”, The Expanse, director: Breck Eisner, writers: Daniel Abraham and Ty Franck,                                                      
    “Cibola Burn”, The Expanse, director: Breck Eisner, writers: Daniel Abraham, Ty Franck, and Naren Shankar,
    “Of Banquets, Bastards, and Burials” The Witcher, director: Alex Garcia Lopez, writers: Declan de barra

    Dramatic Presentation, long
    Ad Astra

    Fanzine
    Journey Planet

    Fancast
    Our Opinions are Correct
    Reality Bomb
    Doctor Who: Verity
    Doctor Who: Radio Free Skaro

    Best Fan Writer
    Chris Garcia

    Retro Hugos

    Novel
    Sirius by Olaf Stapledon

    Novellette
    No Woman Born by C. L. Moore
    City by Clifford Simak
    Arena by Frederic Brown
    The Veil of Astellar by Leigh Brackett

    Short Story
    Desertion by Clifford Simak
    The Yehudi Principle by Frederic Brown
    Housing Problem by Henry Kuttner

  22. Novel –
    Mark Lawrence – Holy Sister
    Damien Black – Pilgrim’s Storm Brooding??
    Joe Abercrombie – A Little Hatred
    Martin L. Shoemaker – The Last Dance

    Series –
    Mark Lawrence – Book of the Ancestor
    Mark Lawrence – Impossible Times
    Damien Black – Broken Stone Chronicle
    Dave Duncan – King’s Blades

    Semi-Prozine –
    Cirsova

    Editor Short –
    P. Alexander – Cirsova
    Adrian Collins – Grimdark Magazine

    Fancast –
    SinCast by Cinema Sins
    The Disney Story Origins Podcast
    The Horror Show with Brian Keene

    Fan Writer –
    Colleen McMahon – Wandering Through The Public Domain Series – hosted by File770

    Long Format
    Witcher Season 1
    Carnival Row Season 1
    The Mandalorian Season 1

  23. Best Novel
    The City in the Middle of the Night ; Charlie Jane Anders; Tor
    The Light Brigade; Kameron Hurley ; Saga
    Middlegame ; Seanan McGuire ; Tor.com
    A Song for a New Day; Sarah Pinsker; Berkeley
    The Sinister Mystery of the Mesmerizing Girl; Theodora Goss; Saga
    Best Novella
    In an Absent Dream; Seanan McGuire ; Tor.com publishing
    To Be Taught, If Fortunate; Becky Chambers ; Harper Voyager
    The Haunting of Tram Car 015; Clark, P. Djeli; Tor.com publishing
    In the Shadow of Spindrift House; Mira Grant; Subterranean Press
    Minor Mage; T. Kingfisher; Red Wombat Studio
    Best Novelette
    The Narwhal ; Sarah Pinsker; Sooner or Later Everything Falls Into the Sea
    Emergency Skin; N K Jemisin; Forward by Amazon
    Best Short Story
    Any Way the Wind Blows; Seanan McGuire ; Tor.com
    Articulated Restraint ; Mary Robinette Kowal ; Tor.com
    The Bookstore at the End of America; Charlie Jane Anders; A People’s Future of the United States
    Old Media; Annalee Newitz; Tor.com
    Best Series
    Expanse; James S.A. Corey ; Tiamat’s Wrath
    Incryptid ; Seanan McGuire ; That Ain’t Witchcraft
    Athena Club; Theodora Goss; The Sinister Mystery of the Mesmerizing Girl
    Valdemar; Mercedes Lackey; Eye Spy
    Axiom; Tim Pratt; Forbidden Stars
    Best Related Work
    Becoming Superman ; J. Michael Straczynski; Harper Collins
    Transformers: A Visual History; Jim Sorenson; Viz publishing
    Hugosauriad: a dinography of the Hugo Awards; Camestros Felapton; https://camestrosfelapton.wordpress.com/
    Best Graphic Story or Comic
    Amazing Nightcrawler; Seanan McGuire ; Marvel
    Unbeatable Squirrel Girl vol 9; Ryan North; Marvel
    Spider-Gwen: Ghost Spider vol 2; Seanan McGuire ; Marvel
    Wonder Twins vol 1; Mark Russel; DC
    Sunny rolls the Dice; Jennifer L Holm; Scholastic
    Best Dramatic Presentation, Long Form
    Star Trek:Discovery season 2; CBS All Access
    Avengers Endgame; Disney
    Spider-man Far From Home; Sony
    Good Omens; Amazon
    Best Dramatic Presentation, Short Form
    Steven Universe The Movie; Steven Universe ; Cartoon Network
    Best Editor, Long Form
    Lee Harris
    Navah Wolfe
    Best Fanzine
    Nerds of a Feather, Flock Together
    Disciples of Boltax
    Best Fancast
    Jay and Miles Xplain the X-men
    The Greatest Generation
    The Greatest Discovery
    Our Opinions Are Correct
    Wow in the World
    Best Fan Writer
    Camestros Felapton; https://camestrosfelapton.wordpress.com/
    Emmet Asher Perrin; https://www.tor.com/author/emily-asher-perrin/
    James David Nicoll; https://www.tor.com/author/james-davis-nicoll/
    Lodestar Award for Best Young Adult Book (not a Hugo)
    Alien: Echo; Mira Grant; Imprint
    Sunny Rolls the Dice; Jennifer Holm; Scholastic
    Dragon Pearl; Yoon Ha Lee; Disney Hyperion
    Catfishing on Catnet; Naomi Kritzer; Tor Teen
    Astounding Award for the best new science fiction writer, sponsored by Dell Magazines (not a Hugo)
    RF Kuang; Dragon Republic

  24. I don’t really read much shorter fiction during the nominating period, but look forward to seeing what is nominated and reading them.

    Best Novel

    • Ancestral Night; Elizabeth Bear; Saga
    • The Iron Dragon’s Mother; Michael Swanwick; TOR
    • The Future of Another Timeline; Annalee Newitz; TOR
    • The Rosewater Resurrection; Tade Thompson; Orbit
    • Golden State; Ben Winters; Mulholland

    Best Novella

    • This is How You Lose The Time War; Amal El-Mohtar & Max Gladstone; Saga
    • The Haunting of Tram Car 015; P. Djeli Clark; TOR
    • Vigilance; Robert J. Bennett; TOR
    • Unauthorized Bread; Cory Doctorow; TOR
    • Permafrost; Alistair Reynolds; Tor

    Best Novelette

    • The Narwhals; Sarah Pinsker; Sooner or Later Everything Falls Into The Sea
    • Oomphasos; Ted Chiang; Exhalation

    Best Short Story

    • The Bookstore At The End of America; Charlie Jane Anders; The Peoples Future of the United States

    Best Series

    • Wormwood; Tade Thompson; The Rosewater Resurrection
    • Luna; Ian McDonald; Luna: Moon Rising

    Best Dramatic Presentation, Long Form

    • Captain Marvel; Marvel Studios

    Best Dramatic Presentation, Short Form

    • Displacement; The Expanse (S4); Amazon
    • The Iron Throne; Game of Thrones; HBO
    • Who’s Da New King of Hell?; Lucifer; Netflix

    Lodestar Award for Best Young Adult Book (not a Hugo)

    • The Weight of the Stars; K. Ancrum; Imprint
    • Shadow Captain; Alastair Reynolds; Orbit

    Especially for the Retro longer fiction, I sure felt like I waded through a lot of dreck. 1944 was a much better year for short fiction.

    Retro Best Novel

    • The Winged Man; E. Mayne Hull; Astounding
    • Shadow Over Mars; Leigh Brackett; Startling Stories
    • No Award

    Retro Best Novella

    • Killdozer; Theodore Sturgeon; Astounding

    Retro Best Novelette

    • When The Bough Breaks; Lewis Padgett; Astounding
    • Census; Clifford D. Simak; Astounding
    • No Woman Born; C. L. Moore; Astounding
    • Arena; Fredrick Brown; Astounding
    • The Children’s Hour; Henry Kuttner & C. L. Moore; Astounding

    Retro Best Short Story

    • Huddling Place; Clifford D. Simak; Astounding
    • Invariant; John R. Pierce; Astounding
    • Desertion; Clifford D. Simak; Astounding
    • I, Rocket; Ray Bradbury; Amazing Stories
    • Housing Problem; Henry Kuttner & C.L. Moore; Charm

  25. Seems like my post disappeared into moderation/spam/ether. Let’s try again:

    Best Novel
    The Light Brigade, Kameron Hurley (Saga)
    A Memory Called Empire, Arkady Martine (Tor)
    Middlegame, Seanan McGuire (Tor.com Publishing)
    The Raven Tower, Ann Leckie (Orbit)
    The Ten Thousand Doors of January, Alix E. Harrow (Redhook)

    Best Novella
    In an Absent Dream, Seanan McGuire (Tor.com Publishing)
    “New Atlantis”, Lavie Tidhar (Fantasy & Science Fiction, May/Jun 2019)
    To Be Taught, If Fortunate, Becky Chambers (Harper Voyager)
    “Waterlines”, Suzanne Palmer (Asimov’s, Jul/Aug 2019)
    “The Work of Wolves”, Tegan Moore (Asimov’s, Jul/Aug 2019)

    Best Novelette
    “Across the Bough Bridge”, Mackenzie Kincaid (Beneath Ceaseless Skies, Issue 281)
    “Away With the Wolves”, Sarah Gailey (Uncanny Magazine, Issue 30)
    “For He Can Creep”, Siobhan Carroll (Tor.com, 10 Jul 2019)
    “A Handful of Sky”, Elly Bangs (Beneath Ceaseless Skies, Issue 280)
    “Life Sentence”, Matthew Baker (Lightspeed Magazine, Issue 105)

    Best Short Story
    “Adrianna in Pomegranate”, Samantha Mills (Beneath Ceaseless Skies, Issue 271)
    “Articulated Restraint”, Mary Robinette Kowal (Tor.com, 6 Feb 2019)
    “Death of an Air Salesman”, Rich Larson (Clarkesworld Magazine, Issue 150)
    “Gundark Island, or, Tars Tarkas Needs Your Help”, Matthew Corradi (Lightspeed Magazine, Issue 107)
    “The Hundredth House Had No Walls”, Laurie Penny (Tor.com, 11 Sep 2019)

    Best Series
    The Wheel of Time, Robert Jordan and Brandon Sanderson; “A Fire Within the Ways”, Unfettered III: New Tales by Masters of Fantasy (Grim Oak)
    Wild Cards, George R.R. Martin and Melinda M. Snodgrass; “Naked, Stoned, and Stabbed”, Bradley Denton (Tor.com, 16 Oct 2019)

    Best Related Work
    Apollo 11 in Real Time, Ben Feist (apolloinrealtime.org/11/)
    Lost Transmissions: The Secret History of Science Fiction and Fantasy, Desirina Boskovich (Abrams)
    Monster, She Wrote: The Women Who Pioneered Horror & Speculative Fiction, Lisa Kröger and Melanie R. Anderson (Quirk)
    The Pleasant Profession of Robert A. Heinlein, Farah Mendlesohn (Unbound)
    Worlds of Ursula K. Le Guin, Arwen Curry (Grasshopper Film)

    Best Graphic Story or Comic
    The Handmaid’s Tale: The Graphic Novel, Margaret Atwood and Renée Nault (Nan A. Talese)
    Invisible Kingdom, Vol. 1: Walking the Path, G. Willow Wilson and Christian Ward (Berger)
    LaGuardia, Nnedi Okorafor and Tanna Ford (Berger)
    The Seventh Voyage, Stanislaw Lem and Jon J Muth (Graphix)
    Starport, George R.R. Martin and Raya Golden (Bantam)

    Best Dramatic Presentation, Long Form
    Carnival Row, Season 1 (Prime)
    Good Omens (Prime)
    His Dark Materials, Season 1 (HBO)
    Orphan Black: The Next Chapter (Serial Box)
    Prospect (Gunpowder & Sky)

    Best Dramatic Presentation, Short Form
    The Expanse, “Cibola Burn” (Prime)
    Game of Thrones, “The Iron Throne” (HBO)
    The Magicians, “No Better to Be Safe Than Sorry” (Syfy)
    Star Trek: Discovery, “Such Sweet Sorrow, Part 2” (CBS)
    The Witcher, “Of Banquets, Bastards and Burials” (Netflix)

    Best Editor, Short Form
    John Joseph Adams
    Neil Clarke
    Ellen Datlow
    C.C. Finlay
    Jason Sizemore

    Best Editor, Long Form
    Nivia Evans
    Will Hinton
    Priyanka Krishnan
    Joe Monti
    Devi Pillai

    Best Professional Artist
    John Howe, illustrations for A Song of Ice and Fire 2020 Calendar
    Miranda Meeks, cover art for The Cold Is in Her Bones by Peternelle van Arsdale
    Tran Nguyen, cover art for The Storm Crow by Kalyn Josephson
    Magali Villeneuve, interior art for Assassin’s Apprentice, 25th Anniversary Illustrated Edition by Robin Hobb
    Alyssa Winans, cover art for Desdemona and the Deep by C.S.E. Cooney

    Best Semiprozine
    Beneath Ceaseless Skies, Scott H. Andrews
    Strange Horizons, Vanessa Rose Phin
    Uncanny Magazine, Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas

    Best Fanzine
    Camestros Felapton, Camestros Felapton
    nerds of a feather, flock together, The G, Adri Joy, Vance Kotrla, and Joe Sherry
    Quick Sip Reviews, Charles Payseur
    Rock Stack Rank, Greg Hullender and Eric Wong
    The Wertzone, Adam Whitehead

    Best Fancast
    Kalanadi, Rachel
    Kitty G, Kaitlin
    SFF180, Thomas Wagner

    Best Fan Writer
    Camestros Felapton
    JJ at File 770
    Bonnie McDaniel
    Charles Payseur
    Adam Whitehead

    Best Fan Artist
    Iain J. Clarke, cover art for the Dublin 2019 Souvenir Book
    Ariela Housman, Dragon Naturalist Nouveau (The Memoirs of Lady Trent)
    Jemina Malkki, The Graysons (Star Trek: Discovery)
    Matt Olson, SFF180 channel art
    Laya Rose, portraits for Wilder Girls by Rory Power

    Lodestar Award for Best Young Adult Book
    Catfishing on CatNet, Naomi Kritzer (Tor Teen)
    Dragon Pearl, Yoon Ha Lee (Disney Hyperion)
    The Everlasting Rose, Dhonielle Clayton (Freeform)
    Riverland, Fran Wilde (Amulet)
    The Wicked King, Holly Black (Little, Brown)

    Astounding Award for Best New Writer
    Brit E.B. Hvide, “A Catalog of Love at First Sight” (Uncanny 28)
    R.F. Kuang, The Poppy War (Harper Voyager)
    Samantha Mills, “Strange Waters” (Strange Horizons, 2 Apr 2018)
    Y.M. Pang, “The Palace of the Silver Dragon” (Strange Horizons, 1 Oct 2018)
    Emma Törzs, “From the Root” (Lightspeed 97)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.