55 thoughts on “What Did You Nominate For The 2021 Hugo Awards?

  1. I read only two eligible novels — Agency by William Gibson and The Ministry of the Future by Stan Robinson — and since I liked them I nominated both.

  2. I’ve been waiting for this thread. Here is my ballot:

    Best Novel

    Network Effect; Martha Wells
    Unconquerable Sun; Kate Elliott
    Mexican Gothic; Silvia Moreno-Garcia
    Blue Planet; Jane O'Reilly
    Machine; Elizabeth Bear

    Best Novella

    Upright Woman Wanted; Sarah Gailey
    The Physicians of Vilnoc; Lois McMaster Bujold
    The Ghosts of Sherwood; Carrie Vaughn
    Seven of Infinities; Aliette de Bodard
    Eyetooth; Chris Willrich

    Best Novelette

    Shadow Prisons; Caroline M. Yoachim
    Monster; Naomi Kritzer
    On Safari in R’lyeh and Carcosa with Gun and Camera; Elizabeth Bear
    Two Truths and a Lie; Sarah Pinsker
    Girls with Needles and Frost; Jenny Rae Rappaport

    Best Short Story

    Sinew and Steel and What They Told; Carrie Vaughn
    Metal Like Blood in the Dark; T. Kingfisher
    Hearts in the Hard Ground; G.V. Anderson
    The Capes We Wear; Avra Margariti
    The Salt Witch; Martha Wells

    Best Series

    The Dresden Files; Jim Butcher; Peace Talks, Battle Ground
    Mercy Thompson; Patricia Briggs; Smoke Bitten
    In Death; J.D. Robb; Golden in Death, Shadows in Death
    Second Species Trilogy; Jane O'Reilly; Blue Planet
    Innkeeper Chronicles; Ilona Andrews; Sweep with Me

    Best Related Work

    Horror Fiction in the 20th Century: Exploring Literature's Most Chilling Genre; Jess Nevins
    Never Say You Can’t Survive: How To Get Through Hard Times By Making Up Stories; Charlie Jane Anders
    Flame and Crimson: A History of Sword and Sorcery; Brian Murphy
    Jack Kirby - The Epic Life of the King of Comics; Tom Scioli
    Biology and Manners: Essays on the Worlds and Works of Lois McMaster Bujold; Una McCormack and Regina Yung Lee

    Best Graphic Story or Comic

    Castle in the Stars: A Frenchman on Mars; Alex Alice
    Pulp; Ed Brubaker, Jacob Phillips
    The Old Guard Book 2: Force Multiplied; Greg Rucka, Leandro Fernandes
    Tartarus Vol. 1; Johnnie Christmas, Jack T. Cole
    Monstress Vol. 5: Warchild; Marjorie M. Liu, Sana Takeda

    Best Dramatic Presentation, Long Form

    The Mandalorian, season 2
    The Invisible Man
    The Vast of Night
    The Old Guard
    Wonder Woman 1984

    Best Dramatic Presentation, Short Form

    The Impossible Box; Star Trek Picard
    There Is a Tide...; Star Trek Discovery
    Meet Me in Daegu; Lovecraft Country
    The Ballad of Roger Mac; Outlander
    The One Where We're Trapped on TV; Legends of Tomorrow

    Best Editor, Short Form

    C.C. Finlay
    Sheila Williams
    Neil Clarke
    Scott H. Andrews
    John Joseph Adams

    Best Editor, Long Form

    Devi Pillai
    Navah Wolfe
    Gillian Redfearn
    Anne Sowards
    Sheila E. Gilbert

    Best Professional Artist

    Dan Dos Santos; Cover "Smoke Bitten" by Patricia Briggs
    Micah Epstein; Cover "Give Way to Night" by Cass Morris
    Tithi Luadthong; Various covers for Lightspeed
    Chris McGrath; Cover "Peace Talks" and "Battle Ground" by Jim Butcher
    Alyssa Winans; Cover "The Empress of Salt and Fortune"

    Best Semiprozine

    The Dark
    Beneath Ceaseless Skies
    Daily Science Fiction
    Luna Station Quarterly
    Simultaneous Times

    Best Fanzine

    Galactic Journey
    Hugo Book Club
    Salon Futura
    Women Write About Comics
    Nerds of a Feather

    Best Fancast

    The Skiffy and Fanty Show
    The Cromcast
    The Appendix N Book Club
    Rogues in the House
    The Journey Show

    Best Fan Writer

    Paul Weimer
    Steve J. Wright
    James Davis Nicoll
    Chris M. Barkley
    Camestros Felapton

    Best Fan Artist

    Sara Felix
    Spring Schoenhuth
    Elise Matthesen
    Jakub Rozalski
    Nele Diel

    Best Video Game

    Scents & Semiosis; Sam Kabo Ashwell

    Lodestar Award for Best Young Adult Book (not a Hugo)

    Star Daughter; Shveta Thakrar
    A Wizard's Guide to Defensive Baking; T. Kingfisher
    Race to the Sun; Rebecca Roanhorse
    Honor Lost; Rachel Caine and Ann Aguirre
    Kitra; Gideon Marcus

    Astounding Award for the Best New Writer, sponsored by Dell Magazines (not a Hugo)

    Simon Jimenez; The Vanished Birds
    Jessie Mihalik; Chaos Reigning
    A.K. Larkwood; The Unspoken Name
    Jenn Lyons; The Memory of Souls
    Micaiah Johnson; The Space Between Worlds

  3. And now for something completely different. I didn’t read many eligible works, so I nominated most of the ones I read.

    Best Novel
    Or What You Will; Jo Walton
    The Eleventh Gate; Nancy Kress
    Emperor’s Blade; William Hatfield

    Best Novella
    Sea Change; Nancy Kress
    Soup of the Moment A Tale of Barsk; Lawrence M. Schoen
    Semper Augustus; Nancy Kress

    Best Novelette
    The Hind; Kevin J. Anderson & Rick Wilber

    Sadly, my own stories are still unpublished.

  4. Here are selected sections from my Hugo ballot:

    Best Novel

    The Vanished Birds; Simon Jimenez
    The Invisible Life of Addie LaRue; V.E. Schwab
    Network Effect; Martha Wells
    The Relentless Moon; Mary Robinette Kowal
    Machine; Elizabeth Bear

    Best Novella

    The Empress of Salt and Fortune; Nghi Vo
    Chisel and Chime; Alex Irvine
    Flyaway; Kathleen Jennings
    Orfeia; Joanne M. Harris
    Princess Floralinda and the Forty-Flight Tower; Tamsyn Muir

    Best Series

    Foreigner; C.J. Cherryh; Divergence, Resurgence
    Embers of War; Gareth L. Powell; Light of Impossible Stars
    Revenger; Alastair Reynolds; Bone Silence
    Diving Universe; Kristine Kathryn Rusch; Maelstrom, Squishy’s Teams
    Andrea Cort; Adam-Troy Castro; Draiken Dies

    Best Editor, Short Form

    C.C. Finlay
    Lee Harris
    Diana M. Pho
    Mur Lafferty and S.B. Divya
    Ian Whates

    Best Editor, Long Form

    Brit Hvide
    Sarah Peed
    Miriam Weinberg
    Navah Wolfe
    Sarah Guan

    Best Professional Artist

    Iris Compiet; Dark Crystal Bestiary: The Definitive Guide to the Creatures of Thra
    Rovina Cai; Elatsoe
    Bonnie Helen Hawkins; Orfeia
    Tithi Luadthong; Lightspeed Jan, Feb, Apr, Aug
    Reiko Murakami; Hundred Thousand Kingdoms special ed. by Subterranean Press

    Best Semiprozine

    Strange Horizons
    GigaNotoSaurus
    Beneath Ceaseless Skies
    Daily Science Fiction
    Fireside Magazine

    Lodestar Award

    A Wizard’s Guide to Defensive Baking; T. Kingfisher (Ursula Vernon)
    A Deadly Education; Naomi Novik

    Astounding Award

    Simon Jimenez; The Vanished Birds
    Caitlin Starling; The Luminous Dead
    Emily Tesh; Silver in the Wood and The Drowned Country

  5. Best Novel
    How to Rule an Empire and Get Away With It; K.J. Parker
    Agency; William Gibson
    Battleground; Jim Butcher
    Peace Talks; Jim Butcher
    Glorious; Greg Benford and Larry Niven

    Best Novella
    The Physicians of Vilnoc; Lois McMaster Bujold
    Masquerade in Lodi; Lois McMaster Bujold
    Prosper’s Demon; K.J. Parker
    Of Them All; Leah Cypess
    Moral Biology; Neal Asher

    Best Novelette
    An Alien on Crete; Neal Asher
    In Our Stars; James Gunn
    The Necessary Arthur; Garth Nix
    Conversations in the Dark; Robert Reed
    My Name Was Tom; Tim Powers

    Best Short Story
    The 10:40 Appointment at the NYC Department of Superhero Registration; Chris Hepler
    Get Me to the Firg-xulb On Time; Laura Resnick
    For Whom the Bell Curve Tolls; Liu Xiaodan
    Last Night at the Fair; M. Rickert
    Heart of Vengeance; Gregory D. Mele

    Best Series
    Dreden Files; Jim Butcher; Peace Talks & Battleground
    Dragaera; Steven Brust; The Baron of Magister Valley
    Foreigner; C.J. Cherryh; Resurgence and Divergence
    Avalon; Larry Niven, Jerry Pournelle and Steve Barnes ; Starborn and Godsons
    Polity: Rise of the Jain; Neal Asher; The Human

    Best Related Work
    The Worlds of J. R. R. Tolkien: The Places That Inspired Middle-earth ; John Garth
    Ray Harryhausen: Titan of Cinema; Vanessa Harryhausen

    Best Dramatic Presentation, Long Form
    Umbrella Academy (Season 2)
    The Old Guard
    Palm Springs
    Devs
    Westworld (Season 3)

    Best Dramatic Presentation, Short Form
    Whenever You’re Ready; The Good Place
    Gaugamela; The Expanse
    The Vat of Acid Episode; Rick & Morty
    Oops!…I did it again; The Magicians
    The Mother of Exiles; Westworld

    Best Editor, Short Form
    Ellen Datlow
    Sheila Williams
    Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas
    Scott H. Andrews
    Mercedes Lackey

    Best Editor, Long Form
    Toni Weisskopf
    Sheila E. Gilbert
    Betsy Wollheim
    Bradley Englert

    Best Professional Artist
    Mark Simonetti; Age of Empyre cover
    Bob Eggleton; Frozen Orbit cover
    Micah Epstein; When Jackals Storm the Walls cover
    Jon Foster; The Gobblin’ Society cover
    Sam Hogg; ASOIAF 2011 Calendar:

    Best Semiprozine
    Beneath Ceaseless Skies
    Grimdark Magazine
    Writing Excuses

    Best Fancast
    I should be writing – Mur Lafferty
    Ditch Diggers
    Daniel Greene

    Best Video Game
    World of Warcraft Shadowlands Expansion; Blizzard (Activision Blizzard)
    Hades; Supergiant
    The Last of Us Part II; Naughty Dog/Sony
    Crusader Kings III; Paradox
    Assassin’s Creed Valhalla; Ubisoft

  6. Best Novel
    Network Effect; Martha Wells
    The House on the Cerulean Sea; TJ Klune
    Machine; Elizabeth Bear
    Comet weather; Liz Williams
    Piranesi; Susanna Clarke

    Best Novella
    Last stand in Lychford; Paul Cornell
    The empress of salt and fortune; Nghi Vo
    Sea change; Nancy Kress
    The order of the pure moon reflected in water; Zen Cho
    When the tiger came down the mountain; Nghi Vo

    Best Series
    The Queen’s thief series; Megan Whalen Turner; Return of the thief
    Daevabad trilogy; S.A. Chakraborty; The empire of gold
    Embers of war; Gareth Powell; Light of impossible stars
    Harp and ring sequence; Ilana Myer; The poet king
    Murderbot; Martha Wells; Network effect

    Best Dramatic Presentation, Long Form
    Palm Springs

    Best Editor, Long Form
    Carl Engle-Laird
    Brit Hvide
    Gillian Redfearn
    David Pomerico
    Diana Pho

    Best Professional Artist
    Rovina Cai; Elatsoe
    Tommy Arnold; Harrow the Ninth
    David Curtis; The kingdom of back
    Julia Lloyd; Wolves – Simon Ings
    Alyssa Winans; Empress of salt and fortune

    Best Fanzine
    Nerds of a feather
    Runalong the shelves
    Hugo Book Club blog

    Best Fan Writer
    Adri Joy
    James Davis Nicoll
    Paul Weimer

    Lodestar Award for Best Young Adult Book (not a Hugo)
    The return of the thief; Megan Whalen Turner
    Elatsoe; Darcie Little Badger
    Raybearer; Jordan Ifueko
    The midnight lie; Marie Rutkoski
    A deadly education; Naomi Novik

    Astounding Award for the Best New Writer, sponsored by Dell Magazines (not a Hugo)
    Jenn Lyons; The ruin of kings
    A.K. Larkwood; The unspoken name
    C.M. Waggoner; Unnatural magic
    Micaiah Johnson; The space between worlds
    Essa Hansen; Nophek Gloss

  7. My nominations for Best Fanzine were Journey Planet, Outworlds, Portable Storage, SF Commentary, and Banana Wings. All of them very worthy and most of them archived at Bill Burns’ excellent website, efanzines.com.

  8. I don’t generally nominate for the Hugos these days, but if I had, my ballot would almost certainly have included:

    NOVEL:
    Network Effect, by Martha Wells
    The Unspoken Name, by A. K. Larkwood
    Shorefall, by Robert Jackson Bennett
    Piranesi, by Susanna Clarke

    NOVELLA:
    Finna, by Nino Cipri
    No Man’s Land, by A. J. Fitzwater

    SERIES:
    Murderbot, by Martha Wells
    Stormlight Archive, by Brandon Sanderson
    First Law, by Joe Abercrombie
    Poppy War, by R. F. Kuang

    LODESTAR:
    The Midnight Lie, by Marie Rutkoski
    Girl, Serpent, Thorn by Melissa Bashardoust
    A Wizard’s Guide to Defensive Baking, by T. Kingfisher
    A Deadly Education, by Naomi Novik
    The Art of Saving the World, by Corinne Duyvis

  9. Here’s mine.

    Best Novel

    The City We Became; N.K. Jemisin
    Network Effect; Martha Wells
    Shorefall; Robert Jackson Bennett
    The Once and Future Witches; Alix E. Harrow
    Machine; Elizabeth Bear

    Best Novella

    Ring Shout; P. Djeli Clark
    Come Tumbling Down; Seanan McGuire
    In the Shadows of Men; Robert Jackson Bennett
    Come the Revolution; Ian Tregillis

    Best Novelette

    To Sail the Black; A.C. Wise
    The Inaccessibility of Heaven; Aliette De Bodard
    The Ambient Intelligence; Todd McAulty
    A Stick of Clay, in the Hands of God, is Infinite Potential; JY Neon Yang
    The Amusement Dark; Mike Buckley

    Best Short Story

    Badass Moms in the Zombie Apocalypse; Rae Carson
    Metal Like Blood in the Dark; T. Kingfisher
    Sinew and Steel and What They Told; Carrie Vaughn
    To Set at Twilight in a Land of Reeds; Natalia Theodoridou
    The Sycamore and the Sybil; Alix E. Harrow

    Best Series

    Embers of War; Gareth L. Powell;
    The Honors; Rachel Caine and Ann Aguirre;
    The Interdependency Saga; John Scalzi;
    The Dresden Files; Jim Butcher;
    The Poppy War; R.F. Kuang;

    Best Graphic Story or Comic

    Monstress Vol. 5: Warchild; Marjorie Liu
    Once and Future Vol. 1: The King is Undead; Kieron Gillen
    Octavia E. Butler’s Parable of the Sower; Damian Duffy

    Best Dramatic Presentation, Long Form

    She-Ra and the Princesses of Power, Season 5
    The Umbrella Academy, Season 2
    The Mandalorian, Season 2
    The Old Guard
    The Invisible Man

    Best Dramatic Presentation, Short Form

    Gaugamela; The Expanse Season 5
    The Impossible Box; Star Trek: Picard Season 1
    Forget Me Not; Star Trek: Discovery Season 3
    Sundown; Lovecraft Country Season 1
    Nouveau Theatre des Vampires; What We Do in the Shadows Season 2

    Best Editor, Short Form

    Neil Clarke
    Diana M. Pho
    David Steffen
    Jonathan Strahan
    Patrice Caldwell

    Best Editor, Long Form

    Nivia Evans
    Lee Harris
    Brit Hvide
    Jo Fletcher
    Navah Wolfe

    Best Professional Artist

    BlackSheep;
    Iris Compiet;
    Sija Hong;
    Julia Lloyd;
    Will Staehle;

    Best Semiprozine

    Luna Station Quarterly
    Fireside Magazine
    Strange Horizons
    Daily Science Fiction
    Diabolical Plots

    Best Fanzine

    Nerds of a Feather, Flock Together
    Women Write About Comics
    Black Gate
    James Nicoll Reviews
    Astrolabe

    Best Fan Writer

    Cora Buhlert;
    Doris V. Sutherland;
    Stitch;
    Paul Weimer;
    James Davis Nicoll;

    Lodestar Award for Best Young Adult Book (not a Hugo)

    A Wizard’s Guide to Defensive Baking; T. Kingfisher
    Legendborn; Tracy Deonn
    City of Stone and Silence; Django Wexler
    Race to the Sun; Rebecca Roanhorse
    Honor Lost; Rachel Caine and Ann Aguirre

    Astounding Award for the Best New Writer, sponsored by Dell Magazines (not a Hugo)

    Micaiah Johnson;
    Alexis Henderson;
    Jenn Lyons;
    Emily Tesh;

  10. BEST NOVEL
    Black Sun; Rebecca Roanhorse
    The House in the Cerulean Sea; TJ Klune
    Network Effect; Martha Wells
    Queen of None; Natania Barron

    BEST NOVELLA
    Seven of Infinities; Aliette de Bodard
    The Empress of Salt and Fortune; Nghi Vo

    BEST NOVELETTE
    Helicopter Story (AKA I Sexually Identify as an Attack Helicopter); Isabel Fall

    BEST SHORT STORY
    Rat and Finch are Friends; Innocent Chizaram Ilo

    BEST RELATED WORK
    “Asimov’s Empire, Asimov’s Wall”; Alec Nevala-Lee
    The Last Bronycon: a fandom autopsy; Jenny Nicholson
    The American Robot: A Cultural History; Dustin A. Abnet
    A Handful of Earth, A Handful of Sky: The World of Octavia E. Butler; Lynell George
    “What’s the harm in reading?”; Gretchen Felker-Martin

    BEST GRAPHIC STORY/COMIC
    The Adventure Zone: Petals to the Metal; Clint McElroy, Griffin McElroy, Justin McElroy and Travis McElroy/Carey Pietsch
    Elements: Earth; Taneka Stotts (ed.)/multiple writers and artists
    O Human Star; Blue Delliquanti

    BEST DRAMATIC PRES (LONG FORM)
    Bacurau
    Infinity Train (Book Three – Cult of the Conductor)
    Possessor
    Star Wars: The Clone Wars: “Old Friends Not Forgotten/The Phantom Apprentice/Shattered/Victory and Death”
    The Vast of Night

    BEST DRAMATIC PRES (SHORT FORM)
    Whenever You’re Ready; The Good Place
    Colin’s Promotion; What We Do In The Shadows
    Gaugamela; The Expanse
    World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime
    Chapter 13: The Jedi; The Mandalorian

    BEST EDITOR LONG FORM
    Oghenechovwe Donald Ekpeki

    BEST PROFESSIONAL ARTIST
    Iris Compiet

    BEST FANZINE
    Hugo Book Club
    Galactic Journey
    Runalong Womble

    BEST FANCAST
    The Alternate Historian

    BEST FAN WRITER
    Paul Weimer
    Natalie Zutter
    Cora Buhlert
    Adri Joy
    Jim Harris

    BEST FAN ARTIST
    Laya Rose

    BEST VIDEO GAME
    13 Sentinels: Aegis Rim; Atlus
    Hades; Supergiant Games
    Ori and the Will of the Wisps; Xbox Game Studios
    Umurangi Generation; OrigameDigital, Playism
    Half-Life: Alyx; Valve

    LODESTAR
    Elatsoe; Darcie Little Badger
    Cemetery Boys; Aiden Thomas
    Raybearer; Jordan Ifueko
    Early Departures; Justin A. Reynolds
    Legendborn; Tracy Deonn

    ASTOUNDING
    Isabel Fall

    Slumped on the fiction categories, but I did a lot better on the fan categories than I usually do.

  11. Once more late to the party on short fiction. Resolves to try harder this year…

    Best Novel

    The Vanished Birds; Simon Jimenez
    The Doors of Eden; Adrian Tchaikovsky
    Harrow the Ninth; Tamsyn Muir
    Attack Surface; Cory Doctorow
    The Ministry for the Future; Kim Stanley Robinson

    Best Novella

    Riot Baby; Tochi Onyebuchi
    Come Tumbling Down; Seanan McGuire
    Nine Words for Loneliness in the Language of the Uma’u; ML Clark
    Murder by Other Means; John Scalzi
    Draken Dies; Adam Troy-Castro

    Best Novelette

    You Put the U in Utopia (or the Last Neko Atsume Player in the World); Elizabeth Tan
    The Pill; Meg Ellison
    Two Truths and a Lie; Sarah Pinsker

    Best Short Story

    Refuge; Ben Peek
    Advanced word problems in portal math; Aimee Picchi
    The Cold Crowdfunding Campaign; Cora Buhlert
    Smart Ovens for Lonely People; Elizabeth Tan
    The Eight Thousanders; Jason Sandford

    Best Series

    Foreigner; CJ Cherryh; Resurgence
    Interdependency; John Scalzi; The Last Emperox
    Revenger; Alastair Reynolds; Bone Silence
    Diving Universe; Kristine Kathryn Rusch; Maelstrom

    Best Fan Writer

    Jason Sandford
    Doris V Sutherland
    Camestros Felapton
    Cora Buhlert
    Adam Whitehead; The Wertzone

    Astounding Award for the Best New Writer, sponsored by Dell Magazines (not a Hugo)

    Elizabeth Tan; Smart Ovens for Lonely People
    Simon Jiminez; The Vanished Birds

  12. Best Novel
    * Hench; Natalie Zina Walschots
    * The Space Between Worlds; Micaiah Johnson
    * Network Effect; Martha Wells
    * Harrow the Ninth; Tamsyn Muir
    * Paladin’s Grace; T. Kingfisher

    Best Novella
    * When the Tiger Came Down the Mountain; Nghi Vo
    * The Empress of Salt and Fortune; Nghi Vo
    * Finna; Nino Cipri
    * Byzantine; Holly Messinger
    * Come the Revolution; Ian Tregillis

    Best Novelette
    * Ask the Fireflies; R. P. Sand
    * Debtless; Chen Qiufan
    * Exile’s End; Carolyn Ives Gilman
    * My Sister’s Wings Are Red; Christine Tyler
    * Burn or The Episodic Life of Sam Wells as a Super; A.T. Greenblatt

    Best Short Story
    * We’re Here, We’re Here; K.M. Szpara
    * Metal Like Blood in the Dark; T. Kingfisher
    * Save the Girl and Save Me From Having to Toss Her Out of the Airlock; Cora Buhlert
    * Callme and Mink; Brenda Cooper
    * AirBody; Sameem Siddiqui

    Best Series
    * Maradaine; Marshall Ryan Maresca
    * Masquerade; Seth Dickinson
    * Murderbot; Martha Wells
    * October Daye; Seanan McGuire
    * Rivers of London; Ben Aaronovitch

    Best Editor, Short Form
    * Scott H. Andrews
    * Neil Clarke
    * S. B. Divya
    * Jonathan Strahan
    * Ann VanderMeer

    Best Editor, Long Form
    * Carl Engle-Laird
    * Sheila E. Gilbert
    * Brit Hvide
    * Sarah Peed
    * Navah Wolfe

    Best Semiprozine
    * Beneath Ceaseless Skies
    * Escape Pod
    * PodCastle
    * Uncanny Magazine

    Lodestar Award for Best Young Adult Book
    * A Wizard’s Guide to Defensive Baking; T. Kingfisher
    * The Scapegracers; Hannah Abigail Clarke

    Astounding Award for the Best New Writer
    * Filip Hajdar Drnovšek Zorko
    * Sameem Siddiqui
    * R. P. Sand
    * G.D. Angier
    * Kristina Ten

  13. My Best Fanzine nominees were —

    Galactic Journey
    This Here…
    Journey Planet
    Outworlds
    Spartacus

  14. The two videogames I nominated were Hades and the Civilization VI New Frontiers Pack.

  15. @Sean Mead, there’s a new Brust? I missed that entirely….

    Here’s my ballot; it’s rather sparse this year:

    Best Novel

    The Invisible Life of Addie LaRue; V.E. Schwab
    The City We Became; N.K. Jemisin
    Paladin's Grace; T. Kingfisher
    The Hollow Places; T. Kingfisher
    Network Effect; Martha Wells

    Best Series

    October Daye; Seanan McGuire; A Killing Frost
    The Interdependency Trilogy; John Scalzi; The Last Emperox
    The Clocktaur Universe; T. Kingfisher; Paladin's Grace
    The Murderbot Diaries; Martha Wells; Network Effect
    The Foreigner Series; C.J. Cherryh; Divergence

    Best Fan Writer

    Ingvar Mattsson; The "Trigger Snowflake" stories published on file770.com

    Lodestar Award for Best Young Adult Book (not a Hugo)

    A Wizard's Guide to Defensive Baking; T. Kingfisher
    Rhonda Wray: Raptor Wrangler; Charon Dunn and Sally Smith
    A Deadly Education; Naomi Novik

  16. I didn’t vote, but I just finished reading Zoey Punches the Future in the Dick (the sequel to Futuristic Violence and Fancy Suits), and I enjoyed it more than the three Nebula novel nominees I read.

  17. The Fan Writer category was the most difficult for me to narrow down to just five nominees, and I wish I could have nominated a few more people. In the end, my five nominees were Guy Lillian, Andy Hooper, Nic Farey, Bruce Gillespie, and William Breiding. All very, very worthy.

  18. Best Novel

    Black Sun; Rebecca Roanhorse
    The Once and Future Witches; Alix E. Harrow
    Unconquerable Sun; Kate Elliott
    Phoenix Extravagant; Yoon Ha Lee
    The City We Became; N.K. Jemisin

    Best Novella

    Nine Words for Loneliness in the Language of the Uma’u; M.L. Clark
    The Empress of Salt and Fortune; Nghi Vo
    Eyetooth; Chris Willrich
    Of Them All; Leah Cypess
    Upright Women Wanted; Sarah Gailey

    Best Novelette

    ‘Omunculus; Madeleine Robins
    An Important Failure; Rebecca Campbell
    Exile’s End; Carolyn Ives Gilman
    Girls with Needles and Frost; Jenny Rae Rappaport
    The Inaccessibility of Heaven; Aliette de Bodard

    Best Short Story

    Anchorage; Samantha Mills
    Sinew and Steel and What They Told; Carrie Vaughn
    The Sycamore and the Sybil; Alix E. Harrow
    Three Gowns for Clara; Auston Habershaw
    Truth as a Prize; R.Z. Held

    Best Series

    The Dresden Files; Jim Butcher; Battle Ground
    The Folk of the Air; Holly Black; How the King of Elfhame Learned to Hate Stories
    The Murderbot Diaries; Martha Wells; Network Effect
    The Stormlight Archive; Brandon Sanderson; Rhythm of War
    Wild Cards; George R.R. Martin and Melinda M. Snodgrass; Three Kings

    Best Related Work

    The Heroine’s Journey; Gail Carriger
    The Worlds of J.R.R. Tolkien: The Places That Inspired Middle-Earth; John Garth
    Enchanted: A History of Fantasy Illustration; Jesse Kowalski
    The Art of NASA: The Illustrations that Sold the Missions; Piers Bizony
    Disfigured: On Fairy Tales, Disability, and Making Space; Amanda Laduc

    Best Graphic Story or Comic

    Fangs; Sarah Andersen
    Invisible Kingdom, Vol 2: Edge of Everything; G. Willow Wilson and Christian Ward
    Octavia E. Butler’s Parable of the Sower; Damian Duffy and John Jennings
    Once & Future, Vol 1: The King Is Undead; Kieron Gillen and Dan Mora
    The Magicians: New Class; Lev Grossman, Lilah Sturges, and Pius Bak

    Best Dramatic Presentation, Long Form

    The Vast of Night
    The Invisible Man
    Sputnik
    Wolfwalkers
    Beastars, Season 1

    Best Dramatic Presentation, Short Form

    The Impossible Box; Star Trek: Picard
    Gaugamela; The Expanse
    Oops!…I Did It Again; The Magicians
    The Winter Line; Westworld
    Chapter 13: The Jedi; The Mandalorian

    Best Editor, Short Form

    C.C. Finlay
    Ellen Datlow
    Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas
    Neil Clarke
    Scott H. Andrews

    Best Editor, Long Form

    Brit Hvide
    Joe Monti
    Miriam Weinberg
    Nivia Evans

    Best Professional Artist

    Magali Villeneuve; illustrated edition of Royal Assassin by Robin Hobb
    Paul Lewin; Subterranean Press edition of How Long ‘Til Black Future Month? by N.K. Jemisin
    Sam Hogg; 2021 A Song of Ice and Fire Calendar
    Maurizio Manzieri; Seven of Infinities by Aliette de Bodard
    Sija Hong; The Order of the Pure Moon Reflected in Water by Zen Cho

    Best Semiprozine

    Beneath Ceaseless Skies
    Strange Horizons
    Uncanny

    Best Fanzine

    nerds of a feather, flock together
    The Wertzone
    Rocket Stack Rank
    Camestros Felapton
    Quick Sip Reviews

    Best Fancast

    Kalanadi
    Kitty G
    SFF180

    Best Fan Writer

    Cora Buhlert
    Adam Whitehead
    JJ at File770
    Adri Joy
    Bonnie McDaniel

    Best Fan Artist

    Laya Rose
    Sara Felix
    Iain J Clark
    Jessica Liu
    Kolarp Em

    Lodestar Award for Best Young Adult Book (not a Hugo)

    How the King of Elfhame Learned to Hate Stories; Holly Black
    Elatsoe; Darcie Little Badger
    A Deadly Education; Naomi Novik
    Legendborn; Tracy Deonn
    Race to the Sun; Rebecca Roanhorse

    Astounding Award for the Best New Writer, sponsored by Dell Magazines (not a Hugo)

    Tracy Deonn; Legendborn
    Emily Tesh; Silver in the Wood
    Mackenzie Kincaid; Across the Bough Bridge
    Christine Tyler; My Sister’s Wings Are Red
    Andrew Dykstal; Fire and Falling

  19. My one nomination that’s unlikely to be nominated by anybody else:

    “Zoey’s Extraordinary Dad” in the Short Form Dramatic Presentation category. It’s the season-ending episode of the much underrated series Zoey’s Extraordinary Playlist.

    Anybody else have a “most likely only I nominated this” choice on their ballots?

  20. Rich Lynch: Anybody else have a “most likely only I nominated this” choice on their ballots?

    The novella Chisel and Chime in F&SF, Jan/Feb 2020. This is a great story, and I’m sad it couldn’t get a wider audience. I hope it gets a reprint in Clarkesworld or somewhere else.

    The Andrea Cort series by Adam-Troy Castro.

  21. Nice to see the love for The Invisible Life of Addie LaRue, that one knocked my socks off.

  22. Anybody else have a “most likely only I nominated this” choice on their ballots?

    I’m pretty sure I’m the only one who nominated Blue Planet by Jane O’Reilly and her Second Species trilogy. I enjoyed the series a whole lot, but it didn’t have a US release and was released by a romance rather than an SF imprint in the UK, so a lot of people simply wouldn’t have seen it. I only came across the series by chance, when I picked up the first two books on a whim in the dealers’ room at the Dublin Worldcon.

  23. Best Novel
    Piranesi; Susanna Clarke
    Harrow the Ninth; Tamsyn Muir
    Machine; Elizabeth Bear
    Mordew; Alex Pheby
    The Vanished Birds; Simon Jimenez

    Best Novella
    Sweet Harmony; Claire North
    The Seventh Perfection; Daniel Polansky
    The Drowned Country; Emily Tesh
    Princess Floralinda and the Forty-Tier Tower ; Tamsyn Muir
    Tower of Mud and Straw ; Yarslav Barsukov

    Best Novelette
    Generation Gap; Thoraiya Dyer
    Fairy Tales for Robots; Sofia Samatar
    The Transsubstantiation; Evan Dicken
    Nobody Leaves Port Henry; K. A. Teryna

    Best Short Story
    Test 4 Echo; Peter Watts
    And the Ones Who Walk In; Sarah Avery
    Across the Ice; Ada Hoffmann
    Beyond the Dragon’s Gate; Yoon Ha Lee
    Matriculation; Elle Katharine White

    Best Series
    Commonweal; Graydon Saunders; A Mist of Grit and Splinters
    Chorus of Dragons; Jenn Lyons; The Memory of Souls
    Iron Dragon’s Daughter; Michael Swanwick; The Iron Dragon’s Mother
    Revenger Trilogy; Alastair Reynolds; Bone Silence
    Mirror Visitor Quartet; Christelle Dabos; The Memory of Babel

    Lodestar Award for Best Young Adult Book (not a Hugo)
    Over the Woodward Wall; A. Deborah Baker
    Memory of Babel; Christelle Dabos
    A Peculiar Peril; Jeff VanderMeer
    Bone Silence; Alastair Reynolds

    Astounding Award for the Best New Writer, sponsored by Dell Magazines (not a Hugo)
    Jenn Lyons; Memoty of Souls
    Alex Pheby; Mordew
    A. K. Larkwood; The Unspoken Name
    Emily Tesh; Silver in the Wood
    Lindsay Ellis; Axiom’s End

  24. Rich Lynch: Anybody else have a “most likely only I nominated this” choice on their ballots?

    My pick of “This Here…” — unless someone else speaks up.

  25. Rich Lynch: Anybody else have a “most likely only I nominated this” choice on their ballots?

    I think I may have more than one, but “Nobody Leaves Port Henry” by K. A. Teryna seems the most likely.

  26. Best Novel
    Piranesi; Susanna Clarke
    Agency; William Gibson
    Ministry of the Future; Kim Stanley Robinson
    Oppenheimer Alternative; Robert Sawyer
    The Evidence; Christopher Priest

    Best Related Work
    Earliest Bradbury; Ritter
    Beyond the Outpost; Budrys
    Bradbury Beyond Apollo; Eller
    Visual History of Science Fiction Fandom The 1930s; Ritter

    Best Fanzine
    Outworlds 71

  27. I think I only read two 2020 novels last year, didn’t much care for the first and completely stupidly forgot to nominate the other.

  28. I wasn’t organized enough to nominate, but I did really enjoy Agency and Piranesi.

  29. @NickPheas, I feel you. Looking over other peoples’ nominations, I keep exclaiming “how could I have forgotten to nominate that?!?”

  30. NOVEL
    Network Effect by Martha Wells
    Agency by William Gibson
    The Relentless Moon by Mary Robinette Kowal
    Agency for the Future by Kim Stanley Robinson

    NOVELLA
    Semper Augustus by Nancy Kress
    Tool Use by the Humans of Danzhai County by Derek Künsken
    Last Stand in Lychford by Paul Cornell

    NOVELLETE
    Monster by Naomi Kritzer
    “How Quini the Squid Misplaced His Klobu?ar” by Rich Larson
    Beyond the Tattered Veil of Stars by Mercurio D. Rivera
    The Ones Who Look by Katharine Duckett
    The Legacy of Alexandria by Maurice Broaddus

    SHORT STORY
    Little Free Library by Naomi Kritzer
    The Swallows of the Storm by Ray Naylor
    The Mouser of Peter the Great by P. Djeli Clark
    Callme and Mink By Brenda Cooper
    Shock of Birth by Cadwell Turnbull

    FANCAST
    The Coode Street Podcast
    Reality Bomb
    Doctor Who: Radio Free Skaro
    Our Opinions Are Correct

    DRAMATIC PRESENTATION, SHORT FORM
    “As I Have Always Been”, Agents of Shield
    “Mr. Parker’s Cul-de-Sac” DC’s Legends of Tomorrow
    “Nikola Tesla’s Night of Terror”, Doctor Who
    “Whar We’re Fighting For”, Agents of Shield
    “Forget Me Not” Star Trek: Discovery

    DRAMATIC PRESENTATION, LONG FORM
    Away, season 1
    Palm Springs

    BEST SERIES
    Murderbot Diaries, Martha Wells, Network Effect ,Tor
    Lady Astronaut by Mary Robinette Kowal

    BEST EDITOR, SHORT
    Ian Whaites

    BEST SEMIPROZINE
    Apex
    Clarkesworld
    Lightspeed

    BEST FANZINE
    Galactic Journey
    Journey Planet

  31. Novel

    The Last Campaign – Martin L. Shoemaker – 47North
    Scarlet Odyssey – C.T. Rwiz – 47North

    Short Story

    I Sexually Identify as an Attack Helicopter — by ISABEL FALL — Clarkesworld Jan. 2020
    Martial Arts Master – by Alan Baxter – Twitter

    Novella

    The Weight of the Air, The Weight of the World by T.R. Napper – from Neon Leviathan ~23,000 words

    Dramatic Presentation (Long)

    Locke & Key – Netflix
    Warrior Nun – Netflix
    October Faction – Netflix
    Dracula – Netflix

    Editor – Short Fiction

    Adrian Collins

    Editor – Long Fiction

    Adrian Collins

    Semiprozine

    Cirsova
    Grimdark Magazine

    Graphic Novel/Comic

    XKCD

    Fancast

    Sincast by CinemaSins
    The Disney Story Origins Podcast

    Series

    Murderbot Diaries by Martha Wells
    The Empires Corps by Christopher Nuttall

    Regards,
    Dann
    A man’s got to have a code, a creed to live by. – John Wayne

  32. I didn’t read much SFF recently:

    Best Novella:
    The Empress of Salt and Fortune; Nghi Vo
    When the Tiger Came Down the Mountain; Nghi Vo

    Best Short Story:
    Sinew and Steel and What They Told; Carrie Vaughn

    Best Series
    Murderbot, Martha Wells
    Dragaera, Steven Brust
    Interdependency, John Scalzi

  33. I didn’t nominate much, first year and if I look exspecially in series I could have nominated more:

    Best Novelette

    Shadow Prisons; Caroline M. Yoachim
    Two Truths and a Lie; Sarah Pinsker

    Best Short Story

    The Cold Crowdfunding Campaign; Cora Buhlert
    A Guide for Working Breeds; Vina Jie-Min Prasad
    Open House on Haunted Hill; John Wiswell

    Best Series

    The Stormlight Archive; Brandon Sanderson; Dawnshard

    Best Graphic Story or Comic

    Once and Future v1; Kieron Gillen

    Best Dramatic Presentation, Long Form

    The Outsider Season One

    Best Fancast

    Our Opinions are correct
    Daniel Greens YoutubeChannel

    Best Fan Writer

    Cora Buhlert
    Camestros Felepton
    Paul Weimar

  34. @Rick Lynch: Anybody else have a “most likely only I nominated this” choice on their ballots?

    Everything I ever nominated for a Hugo, apparently. 😉

  35. good stuff, clicking box.

    Here in Ottawa it’s an interesting moment of the year. Afternoon temperatures are suddenly well above zero Celsius every day. Snow is rapidly melting. We went for a walk yesterday around dusk and there were lots of wild geese in the sky, impossible to miss because of the sounds of their vocalizing.

  36. Best Novel:

    Kitra by Gideon Marcus

    Best Short Story:

    Single Malt Spacecraft by Marie Vibbert
    The Cold Crowdfunding Campaign by Cora Buhlert

    Best Related Work:

    Asimov’s Empire, Asimov’s Wall, by Alec Nevala-Lee
    ConZealand Fringe

    Best Professional Artist:

    Alyssa Winans (Cover for The Empress of Salt and Fortune, etc.)

    Best Semi-prozine:

    Space Cowboy Presents Simultaneous Times Podcast

    Best Fanzine:

    Speculative fiction in translation
    Galactic Journey
    An Unofficial Hugo Book Club blog

    Best Fan Cast:

    The Journey Show
    Appendix N Book Club

    Best Fan Writer:

    Cora Buhlert
    Rachel Cordasco
    James Davis Nicoll

    Best Fan Artist:

    Lorelei Marcus
    Iain Clark

    Lodestar:

    Kitra by Gideon Marcus

    Astounding:

    Gideon Marcus

    (hey, if I didn’t vote for me, who would? Also, to be honest, mine was the only (modern) novel I read this year! My dance card is rather full with 1966 works… ^^;;;)

  37. Not posting my complete ballot. Just going to mention one that I voted for in most of the categories:

    Best Novel
    Beneath The Rising ; Premee Mohamed

    Best Novella
    Finna; Nino Cipri

    Best Novelette
    Monster; Naomi Kritzer

    Best Short Story
    On The Changing Role Of Dockworkers; Marie Vibbert

    Best Series
    Little Brother; Cory Doctorow; Attack Surface

    Best Related Work
    A Handful of Earth, A Handful of Sky; Lynell George

    Best Graphic Story or Comic
    Grendel: Devil’s Odyssey; Matt Wagner

    Best Dramatic Presentation, Long Form
    Tenet

    Best Dramatic Presentation, Short Form
    Home; Tales From The Loop

    Best Professional Artist
    Will Staehle

    Best Fanzine
    Hugo Book Club Blog

    Best Fancast
    Hugos There

    Best Fan Writer
    Adri Joy

    Best Fan Artist
    Iain Clark

    Astounding Award for the Best New Writer, sponsored by Dell Magazines (not a Hugo)
    Gautam Bhatia; The Wall

  38. Rich Lynch on March 21, 2021 at 7:07 pm said:
    The Fan Writer category was the most difficult for me to narrow down to just five nominees, and I wish I could have nominated a few more people. In the end, my five nominees were Guy Lillian, Andy Hooper, Nic Farey, Bruce Gillespie, and William Breiding. All very, very worthy.

    This is the most difficult category to nominate in. I really struggled to winnow down my list to just five.

  39. Fan Writer is also a catagory where objective (okay never easy) is imho the hardest. On the other hands the fancatogorys are one of the thinks that make the Hugo the Hugo.

  40. JJ: The novella Chisel and Chime in F&SF, Jan/Feb 2020. This is a great story, and I’m sad it couldn’t get a wider audience. I hope it gets a reprint in Clarkesworld or somewhere else.

    That’s actually on my ballot too! I loved that story.

  41. Best Novel
    Piranesi by Susanna Clarke
    Dawnshard by Brandon Sanderson
    Shorefall by Robert Jackson Bennett
    The Empire of Gold by S.A. Chakraborty
    Black Sun by Rebecca Roanhorse

    Best Novella
    Chisel and Chime by Alex Irvine
    Byzantine by Holly Messinger
    Come Tumbling Down by Seanan McGuire
    The Palace of Dancing Dogs by Allen M. Steele
    The Seventh Perfection by Daniel Polansky

    Best Novelette
    Two Truths and a Lie by Sarah Pinsker
    If You Take My Meaning by Charlie Jane Anders
    My Sister’s Wings Are Red by Christine Tyler
    The Ones Who Look by Katherine Duckett
    The Perfection of Theresa Watkins by Justin C. Key

    Best Short Story
    Fortune’s Final Hand by Adam-Troy Castro
    Lonely Children Lost at Sea by Wendy Nikel
    Many Happy Returns by Adam-Troy Castro
    The Patron by Derrick Boden
    Where the Old Neighbors Go by Thomas Ha

    Lodestar Award
    Elatsoe by Darcie Little Badger

    Best Dramatic Presentation, Short Form
    “Remembrance”, Star Trek: Picard
    “The Believer”, The Mandalorian

    Best Dramatic Presentation, Long Form
    The Mandalorian, Season 2

    Best Graphic Story
    House of Whispers, Vol. 2: “Ananse”
    Black Stars Above

    Professional Artist
    Michael Whelan, Cover art for Rhythm of War
    Ben McSweeney, Interior illustrations for Rhythm of War
    Magali Villenueve, Front and back endpapers for Rhythm of War
    Rovina Cai, Cover and interior art for Elatsoe

    Series
    The Daevabad Trilogy by S.A. Chakraborty
    The Risen Kingdoms Trilogy by Curtis Craddock
    The Song of the Shattered Sands by Bradley P. Beaulieu
    The Stormlight Archive by Brandon Sanderson

  42. This… was not a good year, between one thing and another, so… these are just the few nominations I made that I really wished I’d put in the recs thread because I don’t think they’ll get much oomph overall.

    Best Series: Tales of Inthya, by Effie Calvin
    Okay, so, I wouldn’t necessarily expect this to get on the finalist list even if it was better known, but it’s an utterly charming wlw romantic fantasy series that just makes me feel all warm and fuzzy inside, and I don’t even really like romance (not as a genre – it’s just not something that works for me that well in fiction because too often I’m not especially convinced that the participants actually like each other). But this? This works for me. Especially book two, which more or less did a tap dance on my ID re: preferred redemptive character arc&character archetype combination.

    Best Fanwriter: David J Prokopetz (prokopetz dot tumblr dot com)
    He says he “shitposts” but it’s several posts a day of roleplay concepts based on wordplay or short comedy rpgs (the latest one features jellyfish committing tax fraud) or serious media and rpg criticism or helpful guides or long lists of recommendations based on specific rpg requests), and he’s a must-read for me.

    Best Fan Artist: YamBits, primarily on the strength of this beautiful minicomic from the Ring’s perspective as it tries to tempt one hobbit ringbearer after another and fails, although they did other stuff too. It’s a really lovely piece of work and I highly recommend taking a few mins to have a look.

    PS. JJ, I didn’t forget pro artist, and your post was very helpful!

  43. So, I only did these until I got tired, but for those interested, here is a sampling of what the Hugo ballot would look like based on the first 24 hours of an unscientific poll of whoever reads this website and happened to post on this thread:

    BEST NOVEL
    Network Effect; Martha Wells
    Piranesi; Susanna Clarke
    Machine; Elizabeth Bear
    Agency; William Gibson
    The Ministry for the Future; Kim Stanley Robinson
    (and then a five-way tie for the next place)

    BEST NOVELLA
    The Empress of Salt and Fortune; Nghi Vo
    Come Tumbling Down by Seanan McGuire
    Finna; Nino Cipri
    When the Tiger Came Down the Mountain; Nghi Vo
    (and then a 14-way tie for the next place)

    BEST NOVELETTE
    Two Truths and a Lie; Sarah Pinsker
    My Sister’s Wings Are Red; Christine Tyler
    Monster; Naomi Kritzer
    The Ones Who Look; Katherine Duckett
    Exile’s End; Carolyn Ives Gilman
    Girls with Needles and Frost; Jenny Rae Rappaport
    The Inaccessibility of Heaven; Aliette de Bodard

    BEST SHORT STORY
    The Cold Crowdfunding Campaign; Cora Buhlert
    Sinew and Steel and What They Told; Carrie Vaughn
    I Sexually Identify as an Attack Helicopter; Isabel Fall
    Callme and Mink; Brenda Cooper
    The Sycamore and the Sybil; Alix E. Harrow
    Metal Like Blood in the Dark; T. Kingfisher

    BEST SERIES
    Murderbot, Martha Wells
    The Stormlight Archive; Brandon Sanderson
    Interdependency, John Scalzi
    The Dresden Files; Jim Butcher
    Foreigner; CJ Cherryh
    Revenger Trilogy; Alastair Reynolds
    Embers of War; Gareth Powell

    BEST RELATED WORK
    A Handful of Earth, A Handful of Sky; Lynell George
    Asimov’s Empire, Asimov’s Wall, by Alec Nevala-Lee
    The Worlds of J.R.R. Tolkien: The Places That Inspired Middle-Earth; John Garth
    (nothing else got more than 1 vote)

    BEST GRAPHIC STORY OR COMIC
    Once and Future v1; Kieron Gillen
    Octavia E. Butler’s Parable of the Sower; Damian Duffy and John Jennings
    Monstress Vol. 5: Warchild; Marjorie Liu
    (nothing else got more than 1 vote)

    BEST DRAMATIC PRESENTATION, LONG FORM
    The Vast of Night
    Umbrella Academy, Season 2
    The Old Guard
    The Mandalorian, Season 2
    The Invisible Man
    Palm Springs

    BEST DRAMATIC PRESENTATION, SHORT FORM
    The Impossible Box; Star Trek: Picard
    Oops!…I Did It Again; The Magicians
    Chapter 13: The Jedi; The Mandalorian
    Whenever You’re Ready; The Good Place
    Gaugamela; The Expanse
    Forget Me Not; Star Trek: Discovery

    LODESTAR AWARD FOR BEST YOUNG ADULT BOOK
    A Wizard’s Guide to Defensive Baking; T. Kingfisher
    A Deadly Education; Naomi Novik
    Elatsoe; Darcie Little Badger
    Legendborn; Tracy Deonn
    Race to the Sun; Rebecca Roanhorse
    (and then a four-way tie for the next place)

  44. Here in the year 9851, my ballot will be/was/is:

    Novel
    The Empire of Gold – S. A. Chakraborty
    Terminus – Peter Clines
    Network Effect – Martha Wells
    Bonds of Brass – Emily Skrutskie

    Novella
    Come Tumbling Down – Seanan McGuire
    Murder by Other Means – John Scalzi
    Last Stand in Lychford – Paul Cornell
    Princess Floralinda and the Forty-Flight Tower – Tamsyn Muir*

    Thanks to @JJ for recommending Muir’s “Floralinda,” which I squeezed in this past week.

    Short Story
    Home: Habitat, Range, Niche, Territory – Martha Wells
    Feedback – Dennis E. Taylor (listened to at Audible)
    I (28M) created a deepfake girlfriend and now my parents think we’re getting married – Fonda Lee
    The Cold Crowdfunding Campaign – @Cora Buhlert
    Custom Options Available – Amy Griswold

    If I’d had more ballot space:
    Telepathic? Telekinetic? We’re Hiring! – @Daniel Dern @ File770.com
    Pilot Error – Dan Moren
    A Change of Plans – Dennis E. Taylor (listened to at Audible)

    I forgot to make note of this when I read it, or I’d’ve nominated it (thanks to @valoise for listing it above):
    Little Free Library – Naomi Kritzer

    Series
    Daevabad Trilogy – S.A. Chakraborty – The Empire of Gold
    Threshold Universe – Peter Clines – Terminus
    The Maradaine Saga – Marshall Ryan Maresca – The People of the City & The Fenmere Job – current Phase 1 is over; also eligible as sub-series, but I nominated the overall meta-series
    Peter Grant / Rivers of London – Ben Aaronovitch – False Value & Tales from the Folly (collection)
    PsyCop – Jordan Castillo Price – Bitter Pill

    Will nominate in a future year, don’t worry:
    Murderbot – Martha Wells – Network Effect
    Lady Astronaut – Mary Robinette Kowal – The Relentless Moon

    Ineligible based on length (methinks), else I’d’ve nominated it:
    Witches of Lychford – Paul Cornell

    Graphic Story or Comic
    O Human Star – Blue Delliquanti (finished in 2020)
    But I’m a Cat Person – Erin Ptah (finished in 2020)
    The Witch Door (Chapter 6) – Anni K.
    Transfusions (Book 2 Chapter 5) – Anni K.
    Finding Home (chapter: Crescendo) – Hari Conner

    BDP Long Form
    Uh, wait, I didn’t see any movies last year?! Oh yeah: pandemic.

    ETA: Oh, wait! I saw “Wonder Woman 1984” and if I’d thought of it, I would’ve nominated it despite its problems.

    BDP Short Form
    “Alex and Mr Fluffkins” by Adeena Charlotte Grubb

    Editor Short Form
    Lee Harris

    Editor Long Form (with examples)
    Lee Harris (Network Effect)
    Sarah Peed (Bonds of Brass)

    Pro Artist (with examples)
    Maurizio Manzieri – Seven of Infinities cover
    Magali Villeneuve – Royal Assassin illustrated edition
    Kathleen Jennings – Flyaway cover
    Iris Compiet – The Dark Crystal Bestiary artwork
    Kieryn Tyler – ReV cover

    Semiprozine
    Fireside Magazine

    Fanzine
    Salon Futura
    nerds of a feather, flock together

    Fancast
    SFF180 – Thomas M. Wagner

    Fan Writer
    Thomas M. Wagner
    @JJ
    Adri Joy (@Ari)

    As usual, I forgot people, BLUSH, SORRY:
    @James Davis Nicoll
    @Paul Weimer

    Fan Artist
    Jenny Dolfen – not sure if she’s fan or pro (both?) but I nominated her here

    Astounding Award for the Best New Writer
    J. R. H. Lawless

  45. Works I really wanted to get to in time that jumped out at me from others’ ballots above (not a complete list):

    Novel: Bear’s “Machine”; Kress’s “The Eleventh Gate”; Kowal’s “The Relentless Moon”; Jemisin’s “The City We Became”; various @Kingfisher; Rwiz’s “Scarlet Odyssey.”

    Novel and/or Lodestar: @Kingfisher’s “A Wizard’s Guide to Defensive Baking.”

    Novella: Kress’s “Sea Change”; Tesh’s duology; Bujold’s lastest Penric & Desdemona novellas.

    Astounding: Larkwood (“The Unspoken Name”); Johnson (“The Space Between Worlds”); Tesh (duology).

    But it’s the year 1200, so it’s surely too early to read/nominate them. Oh. No, it’s just that my focus and time management both bite.

    . . . . .

    @Ken Richards: Thanks for mentioning your nomination for Aimee Picchi’s “Advanced World Problems in Portal Math”! Based on the title alone, I immediately looked for it, read it, and was happy I did. 😉 I recognized the style, and indeed, she also wrote “Search History for Elspeth Adair, Age 11,” which I enjoyed a couple of years ago. If I’d read “Portal Math” in time, I may have nominated it, though my Short Story list was already too long.

    @Rich Lynch: In the “unlikely to be nominated by anyone who’s not me” (i.e., Won’t Be A Hugo) category:

    Clines’s “Threshold” book & series
    Some of the short stories
    Price’s “PsyCop” series (I’ll keep nominating it, though!)
    Most of my “Graphic Story or Comic” entries, though I see @N nominated “O Human Star,” too, yay!

    @Meredith: Great minicomic from YamBits; thanks for linking to it! I also liked the sweet one of Frodo & Sam when it’s cold. Aw! 🙂

Comments are closed.