2018 Bram Stoker Awards Final Ballot

Bram Stoker Award trophy

The Horror Writers Association announced the 2018 Bram Stoker Awards® Final Ballot on February 23. “This year’s nominees demonstrate a continued lineup of quality work in the horror genre,” said Lisa Morton, HWA President. “Our members and awards juries have again chosen truly outstanding works of literature, cinema, non-fiction, and poetry.”

The HWA is a nonprofit organization of writers and publishing professionals around the world, dedicated to promoting dark literature and the interests of those who write it.

The presentation of the Bram Stoker Awards® will occur at StokerCon on May 11. The awards presentation will also be live-streamed online via the website.

Superior Achievement in a Novel

  • Katsu, Alma – The Hunger (G.P. Putnam’s Sons)
  • Maberry, Jonathan – Glimpse (St. Martin’s Press)
  • Malerman, Josh – Unbury Carol (Del Rey)
  • Stoker, Dacre and Barker, J.D. – Dracul (G.P. Putnam’s Sons)
  • Tremblay, Paul – The Cabin at the End of the World (William Morrow)

Superior Achievement in a First Novel

  • Fine, Julia – What Should Be Wild (Harper)
  • Grau, T.E. – I Am the River (Lethe Press)
  • Kiste, Gwendolyn – The Rust Maidens (Trepidatio Publishing)
  • Stage, Zoje – Baby Teeth (St. Martin’s Press)
  • Tremblay, Tony – The Moore House (Twisted Publishing)

Superior Achievement in a Young Adult Novel

  • Ireland, Justina – Dread Nation (Balzer + Bray)
  • Legrand, Claire – Sawkill Girls (Katherine Tegen Books)
  • Maberry, Jonathan – Broken Lands (Simon & Schuster)
  • Snyman, Monique – The Night Weaver (Gigi Publishing)
  • White, Kiersten – The Dark Descent of Elizabeth Frankenstein (Delacorte Press)

Superior Achievement in a Graphic Novel

  • Ahmed, Saladin – Abbott (BOOM! Studios)
  • Azzarello, Brian – Moonshine Vol. 2: Misery Train (Image Comics)
  • Bunn, Cullen – Bone Parish (BOOM! Studios)
  • LaValle, Victor – Victor LaValle’s Destroyer (BOOM! Studios)
  • Liu, Marjorie – Monstress Volume 3: Haven (Image Comics)

Superior Achievement in Long Fiction

  • Bailey, Michael – Our Children, Our Teachers (Written Backwards)
  • Hill, Joe – You Are Released (Flight or Fright: 17 Turbulent Tales) (Scribner)
  • Malik, Usman T. – Dead Lovers on Each Blade, Hung (Nightmare Magazine Issue #74)
  • Mason, Rena – The Devil’s Throat (Hellhole: An Anthology of Subterranean Terror) (Adrenaline Press)
  • Smith, Angela Yuriko – Bitter Suites (CreateSpace)

Superior Achievement in Short Fiction

  • Landry, Jess – “Mutter” (Fantastic Tales of Terror) (Crystal Lake Publishing)
  • Murray, Lee – “Dead End Town” (Cthulhu Deep Down Under Volume 2) (IFWG Publishing International)
  • Neugebauer, Annie – “Glove Box” (The Dark City Crime & Mystery Magazine Volume 3, Issue 4-July 2018)
  • Taff, John F.D. – “A Winter’s Tale” (Little Black Spots) (Grey Matter Press)
  • Ward, Kyla Lee – “And in Her Eyes the City Drowned” (Weirdbook #39) (Wildside Press)

Superior Achievement in a Fiction Collection

  • Files, Gemma – Spectral Evidence (Trepidatio Publishing)
  • Guignard, Eric J. – That Which Grows Wild (Cemetery Dance Publications)
  • Iglesias, Gabino – Coyote Songs (Broken River Books)
  • Snyder, Lucy A. – Garden of Eldritch Delights (Raw Dog Screaming Press)
  • Waggoner, Tim – Dark and Distant Voices: A Story Collection (Nightscape Press)

Superior Achievement in a Screenplay

  • Aster, Ari – Hereditary (PalmStar Media)
  • Averill, Meredith – The Haunting of Hill House: The Bent-Neck Lady, Episode 01:05 (Amblin Television, FlanaganFilm, Paramount Television)
  • Garland, Alex – Annihilation (DNA Films, Paramount Pictures, Scott Rudin Productions, Skydance Media)
  • Heisserer, Eric – Bird Box (Bluegrass Films, Chris Morgan Productions, Universal Pictures)
  • Woods, Bryan, Beck, Scott, and Krasinski, John – A Quiet Place (Platinum Dunes, Sunday Night)

Superior Achievement in an Anthology

  • Chambers, James, Grey, April, and Masterson, Robert – A New York State of Fright: Horror Stories from the Empire State (Hippocampus Press)
  • Datlow, Ellen – The Devil and the Deep: Horror Stories of the Sea (Night Shade Books)
  • Guignard, Eric J. – A World of Horror (Dark Moon Books)
  • Murray, Lee – Hellhole: An Anthology of Subterranean Terror (Adrenaline Press)
  • Ward, D. Alexander – Lost Highways: Dark Fictions from the Road (Crystal Lake Publishing)

Superior Achievement in Non-Fiction

  • Connolly, John – Horror Express (PS Publishing)
  • Gambin, Lee – The Howling: Studies in the Horror Film (Centipede Press)
  • Ingham, Howard David – We Don’t Go Back: A Watcher’s Guide to Folk Horror (Room 207 Press)
  • Mynhardt, Joe and Johnson, Eugene – It’s Alive: Bringing Your Nightmares to Life (Crystal Lake Publishing)
  • Wetmore Jr., Kevin J. – Uncovering Stranger Things: Essays on Eighties Nostalgia, Cynicism and Innocence in the Series (McFarland)

Superior Achievement in a Poetry Collection

  • Boston, Bruce – Artifacts (Independent Legions Publishing)
  • Cowen, David E. – Bleeding Saffron (Weasel Press)
  • Lynch, Donna – Witches (Raw Dog Screaming Press)
  • Simon, Marge and Manzetti, Alessandro – War (Crystal Lake Publishing)
  • Tantlinger, Sara – The Devil’s Dreamland (Strangehouse Books)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.