Film Nominations Announced For The 26th Annual Critics Choice Awards

The Critics Choice Association (CCA) announced today the film nominees for the 26th annual Critics Choice Awards.

TENET racked up five nominations — Best Score, Ludwig Göransson, Best Cinematography, Hoyte Van Hoytema, Best Production Design, Nathan Crowley and Kathy Lucas, Best Editing, Jennifer Lame, and Best Visual Effects.

Palm Springs was nominated for Best Comedy.

Genre works also were recognized with nominations for Caoilinn Springall of The Midnight Sky (Best Young Actor/Actress), Bina Daigeler for Mulan (Best Costume Design), and Trent Reznor, Atticus Ross, and Jon Batiste for Soul (Best Score).

Lastly, sf, fantasy and horror films accounted for five of the seven Best Visual Effects finalists — The Invisible Man (Universal Pictures), The Midnight Sky (Netflix), Mulan (Disney), Tenet (Warner Bros.), and Wonder Woman 1984 (Warner Bros.)

The 2021 Critics Choice Series nominations for television came out January 18. The winners of both categories will be revealed on The CW on Sunday, March 7.

The Critics Choice Association is the largest critics organization in the United States and Canada, representing more than 400 television, radio and online critics and entertainment reporters.

The complete film nominations follow the jump.

FILM NOMINATIONS FOR THE 26TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS

BEST PICTURE

  • Da 5 Bloods (Netflix)
  • Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
  • Mank (Netflix)
  • Minari (A24)
  • News of the World (Universal Pictures)
  • Nomadland (Searchlight Pictures)
  • One Night in Miami (Amazon Studios)
  • Promising Young Woman (Focus Features)
  • Sound of Metal (Amazon Studios)
  • The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

BEST ACTOR

  • Ben Affleck – The Way Back (Warner Bros.)
  • Riz Ahmed – Sound of Metal (Amazon Studios)
  • Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
  • Tom Hanks – News of the World (Universal Pictures)
  • Anthony Hopkins – The Father (Sony Pictures Classics)
  • Delroy Lindo – Da 5 Bloods (Netflix)
  • Gary Oldman – Mank (Netflix)
  • Steven Yeun – Minari (A24)

BEST ACTRESS

  • Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
  • Andra Day – The United States vs. Billie Holiday (Hulu)
  • Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always (Focus Features)
  • Vanessa Kirby – Pieces of a Woman (Netflix)
  • Frances McDormand – Nomadland (Searchlight Pictures)
  • Carey Mulligan – Promising Young Woman (Focus Features)
  • Zendaya – Malcolm & Marie (Netflix)

BEST SUPPORTING ACTOR

  • Chadwick Boseman – Da 5 Bloods (Netflix)
  • Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)
  • Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)
  • Bill Murray – On the Rocks (A24/Apple TV+)
  • Leslie Odom, Jr. – One Night in Miami (Amazon Studios)
  • Paul Raci – Sound of Metal (Amazon Studios)

BEST SUPPORTING ACTRESS

  • Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm (Amazon Studios)
  • Ellen Burstyn – Pieces of a Woman (Netflix)
  • Glenn Close – Hillbilly Elegy (Netflix)
  • Olivia Colman – The Father (Sony Pictures Classics)
  • Amanda Seyfried – Mank (Netflix)
  • Yuh-Jung Youn – Minari (A24)

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

  • Ryder Allen – Palmer (Apple TV+)
  • Ibrahima Gueye – The Life Ahead (Netflix)
  • Alan Kim – Minari (A24)
  • Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always (Focus Features)
  • Caoilinn Springall – The Midnight Sky (Netflix)
  • Helena Zengel – News of the World (Universal Pictures)

BEST ACTING ENSEMBLE

  • Da 5 Bloods (Netflix)
  • Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)
  • Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
  • Minari (A24)
  • One Night in Miami (Amazon Studios)
  • The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

BEST DIRECTOR

  • Lee Isaac Chung – Minari (A24)
  • Emerald Fennell – Promising Young Woman (Focus Features)
  • David Fincher – Mank (Netflix)
  • Spike Lee – Da 5 Bloods (Netflix)
  • Regina King – One Night in Miami (Amazon Studios)
  • Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)
  • Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures)

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

  • Lee Isaac Chung – Minari (A24)
  • Emerald Fennell – Promising Young Woman (Focus Features)
  • Jack Fincher – Mank (Netflix)
  • Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always (Focus Features)
  • Darius Marder & Abraham Marder – Sound of Metal (Amazon Studios)
  • Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

BEST ADAPTED SCREENPLAY

  • Paul Greengrass & Luke Davies – News of the World (Universal Pictures)
  • Christopher Hampton and Florian Zeller – The Father (Sony Pictures Classics)
  • Kemp Powers – One Night in Miami (Amazon Studios)
  • Jon Raymond & Kelly Reichardt – First Cow (A24)
  • Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
  • Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures)

BEST CINEMATOGRAPHY

  • Christopher Blauvelt – First Cow (A24)
  • Erik Messerschmidt – Mank (Netflix)
  • Lachlan Milne – Minari (A24)
  • Joshua James Richards – Nomadland (Searchlight Pictures)
  • Newton Thomas Sigel – Da 5 Bloods (Netflix)
  • Hoyte Van Hoytema – Tenet (Warner Bros.)
  • Dariusz Wolski – News of the World (Universal Pictures)

BEST PRODUCTION DESIGN

  • Cristina Casali, Charlotte Dirickx – The Personal History of David Copperfield (Searchlight Pictures)
  • David Crank, Elizabeth Keenan – News of the World (Universal Pictures)
  • Nathan Crowley, Kathy Lucas – Tenet (Warner Bros.)
  • Donald Graham Burt, Jan Pascale – Mank (Netflix)
  • Kave Quinn, Stella Fox – Emma (Focus Features)
  • Mark Ricker, Karen O’Hara & Diana Stoughton – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

BEST EDITING

  • Alan Baumgarten – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)
  • Kirk Baxter – Mank (Netflix)
  • Jennifer Lame – Tenet (Warner Bros.)
  • Yorgos Lamprinos – The Father (Sony Pictures Classics)
  • Mikkel E. G. Nielsen – Sound of Metal (Amazon Studios)
  • Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures)

BEST COSTUME DESIGN

  • Alexandra Byrne – Emma (Focus Features)
  • Bina Daigeler – Mulan (Disney)
  • Suzie Harman & Robert Worley – The Personal History of David Copperfield (Searchlight Pictures)
  • Ann Roth – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
  • Nancy Steiner – Promising Young Woman (Focus Features)
  • Trish Summerville – Mank (Netflix)

BEST HAIR AND MAKEUP

  • Emma (Focus Features)
  • Hillbilly Elegy (Netflix)
  • Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
  • Mank (Netflix)
  • Promising Young Woman (Focus Features)
  • The United States vs. Billie Holiday (Hulu)

BEST VISUAL EFFECTS

  • Greyhound (Apple TV+)
  • The Invisible Man (Universal Pictures)
  • Mank (Netflix)
  • The Midnight Sky (Netflix)
  • Mulan (Disney)
  • Tenet (Warner Bros.)
  • Wonder Woman 1984 (Warner Bros.)

BEST COMEDY

  • Borat Subsequent Moviefilm (Amazon Studios)
  • The Forty-Year-Old Version (Netflix)
  • The King of Staten Island (Universal Pictures)
  • On the Rocks (A24/Apple TV+)
  • Palm Springs (Hulu and NEON)
  • The Prom (Netflix)

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

  • Another Round (Samuel Goldwyn Films)
  • Collective (Magnolia Pictures)
  • La Llorona (Shudder)
  • The Life Ahead (Netflix)
  • Minari (A24)
  • Two of Us (Magnolia Pictures)

BEST SONG 

  • Everybody Cries – The Outpost (Screen Media Films)
  • Fight for You – Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)
  • Husavik (My Home Town) – Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (Netflix)
  • Io sì (Seen) – The Life Ahead (Netflix)
  • Speak Now – One Night in Miami (Amazon Studios)
  • Tigress & Tweed – The United States vs. Billie Holiday (Hulu)

BEST SCORE

  • Alexandre Desplat – The Midnight Sky (Netflix)
  • Ludwig Göransson – Tenet (Warner Bros.)
  • James Newton Howard – News of the World (Universal Pictures)
  • Emile Mosseri – Minari (A24)
  • Trent Reznor & Atticus Ross – Mank (Netflix)
  • Trent Reznor, Atticus Ross, and Jon Batiste – Soul (Disney)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.