Best Series Hugo:
Eligible Series from 2020

SJW Credential Reading SFF Book (c) Can Stock Photo / vitalytitov

By JJ: To assist Hugo nominators, listed below are the series believed to be eligible as of this writing for the 2021 Best Series Hugo next year *†.

Each series name is followed by the main author name(s) and the 2020-published work(s).

Feel free to add missing series and the name of the 2020-eligible work in the comments, and I will get them included in the main post.

I just ask that suggesters (1) first do a Find on author surname on this page, to check whether the series is already on the list, and (2) then make an effort to verify that a series does indeed have 3 volumes, that it has a 2020-published work, and that it has likely met the 240,000 word threshold. Self-published works may or may not be added to the list at my discretion.

Note that previous Hugo Administrators ruled that nominations for a series and one of its subseries will not be combined. Therefore, when nominating a subseries work, think carefully under which series name it should be nominated. If the subseries does not yet meet the 3-volume, 240,000 word count threshold, then the main series name should be nominated. If the subseries does meet that threshold, then the subseries name should probably be nominated. This will ensure that another subseries in the same universe, or the main series itself, would still be eligible next year if this subseries is a finalist this year.

* ineligible series are preceded by an asterisk

  • Alex Verus by Benedict Jacka, Forged
  • Anita Blake by Laurell K. Hamilton, Sucker Punch
  • Argenau by Lynsay Sands, Immortal Angel
  • Australia by J.P. Smythe, Dark Made Dawn
  • Avalon by Larry Niven, Jerry Pournelle and Steve Barnes, Starborn & Godsons
  • Black Chamber by S.M. Stirling, Shadows of Annihilation
  • Black Jewels by Anne Bishop, The Queen’s Bargain
  • Bobiverse by Denis E. Taylor, Heaven’s River
  • Carpathian/Dark by Christine Feehan, Dark Song
  • Cas Russell/Russell’s Attic by SL Huang, Critical Point
  • Cassie Palmer by Karen Chance, Shatter the Earth
  • Chorus of Dragons by Jenn Lyons, The Memory of Souls
  • Chronicles of Alice by Christina Henry, Looking Glass
  • Chronicles of Elantra by Michelle Sagara, Cast in Wisdom
  • Chronicles of Ghadid by K. A. Doore, The Unconquered City
  • Chronicles of St. Mary’s by Jodi Taylor, Plan for the Worst
  • Chronicles of St. Mary’s: Time Police by Jodi Taylor, Hard Time (must be nominated under the main series due to insufficient volumes)
  • City of Devils by Justin Robinson, A Stitch in Crime
  • Commonweal by Graydon Saunders, A Mist of Grit and Splinters
  • Consortium Rebellion by Jessie Mihalik, Chaos Reigning
  • Coven by R.A. Salvatore, Song of the Risen God
  • Crown of Shards by Jennifer Estep, Crush the King
  • Cry Pilot by Joel Dane, Burn Cycle and Kill Orbit
  • Cultivation Chat Group by Legend of The Paladin (webnovel)
  • Daevabad Trilogy by S.A. Chakraborty, The Empire of Gold
  • Dark Arts by David Mack, The Shadow Commission
  • DFZ (Detroit Free Zone) by Rachel Aaron, Night Shift Dragons
  • Destroyermen by Taylor Anderson, Winds of Wrath
  • Diabolist’s Library by Molly Tanzer, Creatures of Charm and Hunger
  • Diviners by Libba Bray, The King of Crows
  • Diving Universe by Kristine Kathryn Rush, Squishy’s Teams and Maelstrom (novella)
  • Doctor Who by Sophie Aldred, At Childhood’s End
  • Dorina Basarab by Karen Chance, Queen’s Gambit
  • Dr. Siri Paiboun by Colin Cotterill, The Delightful Life of a Suicide Pilot
  • Dragaera by Steven Brust, The Baron of Magister Valley
  • Dresden Files by Jim Butcher, Peace Talks and Battle Ground
  • Embers of War by Gareth L. Powell, Light of Impossible Stars
  • Endarian Prophecy by Richard Phillips, The Time Seer
  • Eric Carter by Stephen Blackmoore, Ghost Money
  • Firefly by James Lovegrove, The Ghost Machine
  • First Law by Joe Abercrombie, The Trouble with Peace
  • Fool by Christopher Moore, Shakespeare for Squirrels
  • Foreigner by C.J. Cherryh, Resurgence and Divergence
  • Ghostwalkers by Christine Feehan, Lethal Game
  • Grand Tour by Ben Bova, Uranus
  • Green Man by Juliet McKenna, The Green Man’s Silence
  • Guild Hunters by Nalini Singh, Archangel’s Son
  • Harp and Ring Sequence by Ilana C. Myer, The Poet King
  • Heroine Complex by Sarah Kuhn, Haunted Heroine
  • Hidden Legacy by Ilona Andrews, Emerald Blaze
  • Hollow Gods by Rebecca Levene, The Sun’s Devices
  • Hollows by Kim Harrison, American Demon
  • Honor by Ann Aguirre and Rachel Caine, Honor Lost
  • Hunger Games by Suzanne Collins, The Ballad of Songbirds and Snakes
  • In Death by J.D. Robb, Golden in Death and Shadows in Death
  • *InCryptid by Seanan McGuire, Imaginary Numbers and Follow the Lady (novella) (ineligible due to being a finalist in 2020 and having insufficient new word count and/or volumes to requalify)
  • Initiation Trilogy by Chris Babu, The Insurrection
  • Innkeeper Chronicles by Ilona Andrews, Sweep With Me (novella)
  • Interdependency by John Scalzi, The Last Emperox
  • Invisible Library by Genevieve Cogman, The Dark Archive
  • Kingdom of Grit by Tyler Whitesides, The Last Lies of Ardor Benn
  • Kitty Norville by Carrie Vaughn, The Immortal Conquistador and Kitty’s Mix Tape (collection)
  • Lady Astronaut by Mary Robinette Kowal, The Relentless Moon
  • *Laundry Files by Charles Stross, Dead Lies Dreaming (ineligible due to being a finalist in 2019 and having insufficient new word count and/or volumes to requalify)
  • Legends of the Lost Causes by Brad McLelland and Louis Sylvester, The Key of Skeleton Peak
  • Leopard by Christine Feehan, Leopard’s Rage
  • Liaden Universe by Sharon Lee and Steve Miller, Trader’s Leap
  • LIFEL1K3 by Jay Kristoff, TRUEL1F3
  • Little Brother by Cory Doctorow, Attack Surface
  • Los Nefilim by T. Frohock, Carved From Stone and Dream
  • Machine Dynasties by Madeline Ashby, ReV
  • Malazan Empire by Ian Cameron Esslemont, The Jhistal
  • Map of Unknown Things by Rod Duncan, The Fugitive and the Vanishing Man
  • Maradaine: Maradaine Elite by Marshall Ryan Maresca, The People of the City
  • Maradaine: Streets of Maradaine by Marshall Ryan Maresca, The Fenmere Job
  • Masquerade by Seth Dickinson, The Tyrant Baru Coromant
  • Mercy Thompson by Patricia Briggs, Smoke Bitten
  • Millennium’s Rule by Trudi Canavan, Maker’s Curse
  • Murderbot by Martha Wells, Network Effect
  • Noumenon by Marina Lostetter, Noumenon Ultra
  • Nyquist Mysteries by Jeff Noon, Creeping Jenny
  • October Daye by Seanan McGuire, A Killing Frost and Shine in Pearl (novella)
  • Of Blood and Bone by John Gwynne, A Time of Courage
  • Otherworld: Kate & Logan by Kelley Armstrong, Wolf’s Curse (must be nominated under the main series due to insufficient volumes)
  • Palace of Dreams by J. Kathleen Cheney, Dreams from the Grave
  • Peter Grant/Rivers of London by Ben Aaronovitch, False Value and Tales from the Folly (collection)
  • Polity: Rise of the Jain by Neal Asher, The Human
  • Poppy War by R.F. Kuang, The Burning God
  • Praxis / Dread Empire’s Fall by Walter Jon Williams, Fleet Elements
  • Psy-Changeling: Trinity by Nalini Singh, Alpha Night
  • PsyCop by Jordan Castillo Price, Bitter Pill
  • Quantum Magician by Derek Künsken, House of Styx
  • Queen’s Thief by Megan Whalen Turner, Return of the Thief
  • Revenger by Alastair Reynolds, Bone Silence
  • Risen Kingdoms by Curtis Craddock, The Last Uncharted Sky
  • Rogue Queen by Jessie Mihalik, Queen’s Triumph
  • Salvagers by Alex White, The Worst of All Possible Worlds
  • Salvation by Peter F. Hamilton, The Saints of Salvation
  • Sea Haven: Torpedo Ink by Christine Feehan, Vendetta Road and Desolation Road
  • Second Species by Jane O’Reilly, Blue Planet
  • SERRAted Edge by Mercedes Lackey and Cody Martin, Breaking Silence
  • Shadow by Christine Feehan, Shadow Flight
  • Shadowshaper Cypher by Daniel José Older, Shadowshaper Legacy
  • Shieldrunner Pirates by R.E. Stearns, Gravity of a Distant Sun
  • Sibyl’s War by Timothy Zahn, Queen
  • Simon Kovalic: Galactic Cold War by Dan Moren, The Aleph Extraction and “Showdown” (short story) (must be nominated under the main series due to insufficient volumes)
  • Skolian War Saga / Major Bhaajan by Catherine Asaro, The Vanished Seas
  • Smoke Thieves by Sally Green, The Burning Kingdoms
  • Song of Shattered Sands by Bradley P. Beaulieu, When Jackals Storm the Walls and The Flight of the Whisper King (novella)
  • Soulwood by Faith Hunter, Spells for the Dead
  • Star Trek by Christopher L. Bennett, The Higher Frontier, by Dayton Ward, Agents of Influence
  • Star Trek: Abramsverse by Alan Dean Foster, The Unsettling Stars, by David Mack, More Beautiful Than Death
  • Star Trek: Discovery by John Jackson Miller, Die Standing
  • Star Trek: Picard by Una McCormack, The Last Best Hope (must be nominated under the main series due to insufficient volumes)
  • Star Trek: Voyager by Kirsten Beyer, To Lose the Earth
  • Star Wars by E.K. Johnston, Queen’s Peril, by Rae Carson, The Rise of Skywalker
  • Star Wars: Alphabet Squadron by Alexander Freed, Shadow Fall
  • Star Wars: Clone Wars by Lou Anders, Stories of Light and Dark (anthology)
  • Star Wars: Journey to Star Wars: The Rise of Skywalker by Alex Segura, Poe Dameron: Free Fall
  • Star Wars: Shakespeare by Ian Doescher, The Merry Rise of Skywalker
  • Star Wars: Thrawn: Ascendancy by Timothy Zahn, Chaos Rising (must be nominated under the Thrawn series due to insufficient volumes)
  • Stormlight Archive by Brandon Sanderson, Rhythm of War and Dawnshard (novella)
  • Sun Eater by Christopher Ruocchio, Devil in White
  • Taine McKenna Adventures by Lee Murray, Into the Ashes
  • Tales of Pell by Kevin Hearne and Delilah S. Dawson, The Princess Beard
  • Twilight by Stephenie Meyer, Midnight Sun
  • United States of Japan by Peter Tieryas, Cyber Shogun Revolution
  • Universe After by Drew Williams, The Firmament of Flame
  • Unravelled Kingdom by Rowenna Miller, Rule
  • *Wayward Children by Seanan McGuire, Come Tumbling Down (ineligible due to insufficient word count)
  • Worldshapers by Edward Willett, The Moonlit World
  • *World of the Five Gods/Penric by Lois McMaster Bujold, The Physicians of Vilnoc (previous winner, not eligible)
  • Worldbreaker Saga by Kameron Hurley, The Broken Heavens

* no warranties are made about series eligibility (or lack thereof) based on word count
† no warranties are made about the presumed quality (or lack thereof) of listed series

51 thoughts on “Best Series Hugo:
Eligible Series from 2020

  1. Cassy B.: I’ve just started the Diving Universe books (I bought the first trilogy years ago and it’s been languishing on my Kobo unread; so many books, so little time) and am finding it a compelling space opera.

    Yay! I would agree that it’s absolutely compelling. Rusch is a workhorse in terms of turning out lots of novels, across numerous genres (SF, fantasy, mystery, romance) — but I think that the Diving Universe and the Retrieval Artist are personally special to her, and they’re where she really lavishes the bulk of her effort on depth, plotting, characters, and worldbuilding. There are earlier File 770 pieces by Carl Slaughter on the series here and here.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.