The International Animated Film Society, ASIFA-Hollywood, announced nominations today for its 48th Annual Annie Awards™ recognizing the year’s best in the field of animation.
This year’s Best Animated Feature nominations include: Onward (Pixar Animation Studios), Soul (Pixar Animation Studios), The Croods: A New Age (DreamWorks Animation), The Willoughbys (Netflix Presents A BRON Animation Production in association with Creative Wealth Media) and Trolls World Tour (DreamWorks Animation).
Best Animated Feature-Independent, spotlighting features with a much smaller distribution footprint than major studio releases, include: A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon (Studiocanal and Aardman present in association with Anton Capital Entertainment An Aardman Production for Netflix), Calamity Jane (Maybe Movies), On-Gaku: Our Sound (Rock’n Roll Mountain, Tip Top), Ride Your Wave (Science SARU) and Wolfwalkers (Apple/GKIDS).
This year’s awards ceremony will be streamed live on Friday, April 16 at 7 p.m. Pacific.
The Annie Awards™ cover 31 categories. These juried Awards will also be presented during the ceremony, honoring unparalleled achievement and exceptional contributions to animation:
The Winsor McCay Award for career contributions to the art of animation will go to —
- Willie Ito
- Sue Nichols (posthumous)
- Bruce Smith
The June Foray Award for significant and benevolent or charitable impact on the art and industry of animation will be presented to —
- Animator and art director, Daisuke “Dice” Tsutsumi
The Ub Iwerks Award for technical advancement that has made a significant impact on the art and industry of animation will be presented to —
- Epic Games for its Unreal Engine
The Special Achievement Award recognizing the unique and significant impact on the art and industry of animation will go to the makers of —
- Howard, the documentary about lyricist and storyteller, the late Howard Ashman
The Annie Awards™ were created in 1972 by veteran voice talent June Foray.
The full list of nominations follows the jump.
Best Feature
Onward
Soul
The Croods: A New Age
The Willoughbys
Trolls World Tour
Best Indie Feature
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
Calamity Jane
On-Gaku: Our Sound
Ride Your Wave
Wolfwalkers
Best Special Production
Baba Yaga
Nixie & Nimbo
The Snail and the Whale
Best Short Subject
Filles Bleues, Peur Blanche
KKUM
Souvenir Souvenir
The Places Where We Live (Cake)
World of Tomorrow Episode Three: The Absent
Best Sponsored
Erste Group ‘Edgar’s Christmas’
Max & Maxine
The Last Mile
There’s a Monster in My Kitchen
Travel the Vote
Best TV/Media – Preschool
Buddi
Episode: Snow
Muppet Babies
Episode: Wock-a-bye-Fozzie
Stillwater
Episode: The Impossible
The Adventures of Paddington
Episode: Paddington Digs a Tunnel to Peru
Xavier Riddle and the Secret Museum: I am Madam President
Episode: I am Madam
Best TV/Media – Children
Hilda
Episode: Chapter 9: The Deerfox
Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles
Episode: Finale Part 4: Rise
She-Ra and the Princesses of Power
Episode: Heart Part 2
Star Wars: The Clone Wars
Episode: Shattered
Victor And Valentino
Episode: The Lonely Haunts
Best TV/Media – General Audience
Close Enough
Episode: Logan’s Run’d/Room Parents
Genndy Tartakovsky’s Primal
Episode: Coven Of The Damned
Harley Quinn
Episode: Something Borrowed, Something Green
Rick and Morty
Episode: The Vat of Acid Episode
The Midnight Gospel
Episode: Mouse of Silver
Best Student Film
100,000 Acres of Pine
Coffin
La Bestia
Latitude du printemps
O Black Hole!
Best FX for TV/Media
Fast & Furious: Spy Racers
Episode: Sirocco Fire Explosion
Jurassic World: Camp Cretaceous
Episode: Welcome to Jurassic World
Lamp Life
Episode: Lamp Life
Tales of Arcadia: Wizards
Episode: Killahead, Part Two
Transformers: War For Cybertron Trilogy (Siege)
Episode: Episode 6
Best FX for Feature
Over the Moon
Soul
The Croods: A New Age
Trolls World Tour
Wolfwalkers
Best Character Animation – TV/Media
Alien Xmas
BoJack Horseman
Cosmos: Possible Worlds
Hilda
Lamp Life
Best Character Animation – Feature
Onward
Soul
The Croods: A New Age
The Willoughbys
Wolfwalkers
Best Character Animation – Live Action
The Christmas Chronicles 2
The Mandalorian
The Umbrella Academy 2
Timmy Failure: Mistakes Were Made
Best Character Animation – Video Game
League of Legends
Marvels Spider-Man Miles Morales
The Last of Us Part II
Best Character Design – TV/Media
Amphibia
Episode: The Shut-In!
BNA
Episode: Runaway Raccoon
Craig of the Creek
The Owl House
Episode: Young Blood, Old
Best Character Design – Feature
Soul
The Croods: A New Age
The Willoughbys
Trolls World Tour
Wolfwalkers
Best Direction – TV/Media
Genndy Tartakovsky’s Primal
Episode: Plague Of Madness
Great Pretender
Episode: Case 1_1: Los Angeles Connection
Mao Mao: Heroes of Pure Heart
Episode: Mao Mao’s Nakey
Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles
Episode: Battle Nexus NYC
The Wonderful World of Mickey Mouse
Episode: Hard to Swallow
Best Direction – Feature
Calamity Jane
Over the Moon
Ride Your Wave
Soul
Wolfwalkers
Best Music – TV/Media
Blood of Zeus
Episode: Escape or Die
Mira Royal Detective
Episode: The Great Diwali Mystery
Star Trek: Lower Decks
Episode: Crisis Point
Star Wars: The Clone Wars
Episode: Victory and Death
The Tiger That Came to Tea
Best Music – Feature
Onward
Over the Moon
Soul
The Willoughbys
Wolfwalkers
Best Production Design – TV/Media
Baba Yaga
The Adventures of Paddington
To: Gerard
Trash Truck
Best Production Design – Feature
Onward
Soul
The Willoughbys
Wolfwalkers
Best Storyboarding – TV/Media
Archibald’s Next Big Thing
Episode: Baritone Tea Part 1
Big City Greens
Episode: Cheap Show
Looney Tunes Cartoons
Mortal Kombat Legends: Scorpion’s Revenge
Best Storyboarding – Feature
Earwig and the Witch
Over the Moon
Ride Your Wave
Soul
Wolfwalkers
Best Voice Acting – TV/Media
Dragons Rescue Riders
Jeff Bennett (Erik the Wretched)
It’s Pony
Jessica DiCicco (Annie)
Phineas and Ferb the Movie
Ashley Tisdale (Candace)
Tales of Arcadia: Wizards
David Bradley (Merlin)
ThunderCats ROAR!
Patrick Seitz (Mumm-Ra, Tygra)
Best Voice Acting – Feature
Earwig and the Witch
Vanessa Marshall (Bella Yaga)
Onward
Tom Holland (Ian Lightfoot)
Over the Moon
Robert G. Chiu (Chin)
The Croods: A New Age
Nicolas Cage (Grug)
Wolfwalkers
Eva Whittaker (Mebh Óg MacTíre)
Best Writing – TV/Media
Big Mouth
Episode: The New Me
Craig of the Creek
Fancy Nancy
Episode: Nancy’s New Friend
Harley Quinn
Episode: Something Borrowed, Something Green
She-Ra and the Princesses of Power
Episode: Heart Part 2
Best Writing – Feature
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
Onward
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers
Best Editorial – TV/Media
Cops and Robbers
Hilda
If Anything Happens I Love You
Lamp Life
To: Gerard
Best Editorial – Feature
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
Calamity Jane
Onward
Soul
The Willoughbys
Cruel of the awards, forcing me to choose between rooting for Hilda and She-Ra.