British Fantasy Awards 2023 Shortlists

The shortlists for the 2023 British Fantasy Awards have been released, along with the names of the jurors who will decide the winners, which will be announced at FantasyCon in September.

THE ROBERT HOLDSTOCK AWARD FOR BEST FANTASY NOVEL

Jurors: Elias Eells, Elloise Hopkins, S.D. Howarth, Nadya Mercik, Roseanna Pendlebury

  • The Bone Orchard – Sara A. Mueller (Tor)
  • Cast Long Shadows – Cat Hellisen (Luna Press Publishing)
  • Glitterati – Oliver K. Langmead (Titan)
  • The Oleander Sword – Tasha Suri (Orbit)
  • Path of War – David Green (Eerie River Publishing)
  • The Spear Cuts Through Water – Simon Jimenez (Del Rey)

THE AUGUST DERLETH AWARD FOR BEST HORROR NOVEL

Jurors: Ben Appleby-Dean, Theresa Derwin, Rhian Drinkwater, Rebecca Gault, Sasha Sienna

  • Full Immersion – Gemma Amor (Angry Robot)
  • The Hollows – Daniel Church (Angry Robot)
  • Just Like Home – Sarah Gailey (Hodder & Stoughton)
  • Miracle Growth – Tim Mendees (Eerie River Publishing)
  • Sundial – Catriona Ward (Viper)

BEST NOVELLA

Jurors: Rick Danforth, Elizabeth Elliot, Jessica Hyslop, E. Saxey, Miranda Seitz-McLeese

  • And Then I Woke Up – Malcolm Devlin (Tordotcom)
  • The Entropy of Loss – Stewart Hotston (NewCon Press)
  • Interference – Terry Grimwood (Elsewhen Press)
  • Ogres – Adrian Tchaikovsky (Solaris)
  • Pomegranates – Priya Sharma (PS Publishing)
  • The Queen of the High Fields – Rhiannon A. Grist (Luna Press Publishing)

BEST SHORT FICTION

Jurors: Laura Bennett, Andrew Freudenberg, Jessica Levai, Peter McLean

  • The Call of El Tunche – Shona Kinsella (in Weird Horror Anthology, Flame Tree Press)
  • A Moment of Zugzwang – Neil Williamson (in ParSec #4)
  • Morta – James Bennett (in The Book of Queer Saints, Medusa Publishing Haus)
  • The Tails That Make You – Eliza Chan (in Fantasy Magazine #82)

BEST COLLECTION

Jurors: Brian Kinsella, Ann Landmann, Chris McNallen-Jones, India Nye, Derek Schofield

  • Behind a Broken Smile – Penny Jones (Black Shuck Books)
  • Breakable Things – Cassandra Khaw (Undertow Publications)
  • Candescent Blooms – Andrew Hook (Salt Publishing)
  • Under the Moon – E.M. Faulds (Ghost Moth Press)

BEST MAGAZINE/PERIODICAL

Jurors: Jonathan Laidlow, Hesper Leveret, Lauren McMenemy, Eleanor Pender, Nathaniel Spain

  • Ginger Nuts of Horror
  • Interzone
  • Shoreline of Infinity
  • Strange Horizons

BEST AUDIO WORK

Jurors: Rosemarie Cawkwell, Arden Fitzroy, Morgan Greensmith, Amy Portsmouth

  • Breaking the Glass Slipper
  • The Painkiller Podcast (Bitter Pill Theatre)
  • Podcastle (Escape Artists)
  • Pseudopod (Escape Artists)
  • The Secret of St. Kilda (Michael Ireland & Naomi Clarke)
  • The Stranger Times (C.K. McDonnell)

BEST INDEPENDENT PRESS

Jurors: Rowena Andrews, Andy Angel, Robin CM Duncan, Alex Norriss, Sara Omer

  • Black Shuck Books
  • Flame Tree Press
  • Luna Press Publishing
  • NewCon Press

BEST ARTIST

Jurors: Cat Anderson, Mehzeb Chowdhury, David Green, Adam McDowall, Paul Yates

  • Chris Baker (Fangorn)
  • Ben Baldwin
  • Jenni Coutts
  • Vince Haig
  • Dan Hillier

BEST ANTHOLOGY

Jurors: Chris Butler, Robin CM Duncan, Ian Hunter, Mira Manga, Abbi Shaw

  • Africa Risen: A New Era of Speculative Fiction, ed. Sheree Renée Thomas, Oghenechovwe Donald Ekpeki & Zelda Knight (Tordotcom)
  • The Book of Queer Saints, ed. Mae Murray (Medusa Publishing Haus)
  • Great British Horror 7: Major Arcana, ed. Steve J. Shaw (Black Shuck Books)
  • Isolation: The Horror Anthology, ed. Dan Coxon (Titan)
  • Sky Breaker: Tales of the Wanderer – Lee C. Conley, H.L. Tinsley, J.E. Hannaford, David Green, Derek Power, C. Marry Hultman, Damien Larkin and C.F. Welburn (Nordic Press)
  • Someone in Time, ed. Jonathan Strahan (Solaris)

BEST NON-FICTION

Jurors: Cerys Gardner, Susan Maxwell, Kevin McVeigh, TJ Moules, Aparna Sivasankar

  • An Earnest Blackness – Eugen Bacon (Anti-Oedipus Press)
  • Fantasy: How it Works – Brian Attebery (OUP)
  • The Full Lid – Alasdair Stuart, ed. Marguerite Kenner
  • My Life in Horror, Vol. 2 – Kit Power
  • Outlander and the Real Jacobites – Shona Kinsella (Pen & Sword History)
  • Terry Pratchett: A Life with Footnotes – Rob Wilkins (Doubleday)

THE SYDNEY J. BOUNDS AWARD FOR BEST NEWCOMER

Jurors: Liz Delton, Michael Dodd, Fabienne Schwizer, Arturo Serrano, Stephen Theaker

  • Sunyi Dean, for The Book Eaters (Tor)
  • Hiron Ennes, for Leech (Tor)
  • Somto Ihezue, for a collection of short stories: Whole; Like Stars Daring to Shine; A Girl is Blood, Spirit and Fire; The Carving of War
  • Shauna Lawless, for The Children of Gods and Fighting Men (Head of Zeus)
  • Elijah Kinch Spector, for Kalyna the Soothsayer (Erewhon Books)
  • Susan York, for Starless and Bible Black (Midnight Street Press)

One thought on “British Fantasy Awards 2023 Shortlists

  1. Mm and if anyone (especially from outside the UK) is coming to the annual UK FantasyCon 2023 (Fri 15-Sun 17 Sept inclusive), the nearest UK Rail Station is Birmingham New Street { UK Rail Station code: BHM } which is in Birmingham City Centre. There are also inter-city express (and other) trains to { BHM } not only from London Euston (direct: about 1h 40m) but also from many other UK cities. Within the { BHM } rail concourse, after the ticket barriers, look for Metro (=local trams). Board at Grand Central Tram Stop, by { BHM } and go westbound (ie final stop: —>Edgebaston|||) and go 3 stops to BRINDLEY PLACE. Right there is the main Con Hotel (Leonardo : ex Jurys Inn). One may pay on board the Tram, either the conductor or use a cashless (debit/credit) card: zap in and out. Nearest UK Airport is Birmingham [ IATA code: BHX ]. Catch from there, the free shuttle train into NEC and into Birmingham Intl Rail Station right next door { BHS }. From {BHS} catch any local or intercity train, northbound into { BHM }.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.